24 lipca 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Jaros pierwszym medalistą na MEJ w Nowym Sadzie

Andrzej Jaros wywalczył pierwszy medal dla naszej reprezentacji podczas rozgrywanych w Nowym Sadzie mistrzostw Europy juniorów. Zawodnik Agrosu Zamość uplasował się na drugim miejscu w finałowym biegu na 400 m. Dobry start w rozpoczętych wczoraj mistrzostwach zanotowali na razie także Małgorzata Kołdej, Artur Szczęśniak i Marcin Grynkiewicz.
Starty polskich biegaczy na mistrzostwach Europy juniorów (nie licząc wieloboisty Rafała Krzeszewskiego) rozpoczęły sprinterki ścigające się na dystansie 100 m. Inauguracja wypadła bardzo pomyślnie, gdyż trójka polskich zawodniczek zdołała uzyskać awanse do półfinałów. Szczególnie z dobrej strony zaprezentowała się Małgorzata Kołdej, która poprawiła rekord życiowy. Zawodniczka ta jako jedyna uzyskała także awans do biegu finałowego, kolejny raz poprawiająć swój najlepszy wynik.

– Anna Kiełbasińska  POL – DNF (-1.6)

W finale Polka zajęła piąte miejsce uzyskując rezultat 11.64 (+1.0), lepszy o ponad 0.3 s, od wyniku, z którym przyjechała do Nowego Sadu. Zwycięstwo odniosła faworyzowana Niemka Yasmin Kwadwo.

Podobny przebieg miała rywalizacja najszybszych juniorów. Tu także Polacy w komplecie przeszli eliminacje. W półfinale szczęście dopisało już jednak tylko jednemu zawodnikowi. Awans do biegu finałowego wywalczył Artur Szczęśniak.

100 m mężczyzn – eliminacje
6h1 Artur Szczęśniak  POL – 10.64 (+0.8) q
3h3 Marcin Ławreszczuk  POL – 10.68 (+0.2) Q
4h5 Łukasz Gauza  POL – 10.83 (-1.5) Q

100 m mężczyzn – półfinały
4s2 Artur Szczęśniak  POL – 10.63 (-1.3) q
6s1 Marcin Ławreszczuk  POL – 10.86 (-1.3)
8s3 Łukasz Gauza  POL – 10.82 (-1.5)

W biegu finałowym Polak zajął ostatnie, ósme miesjsce z wynikiem 10.76 (+0.2). Wspaniale spisał się Francuz Christophe Lemaitre. Mistrz świata juniorów z ubiegłego roku na dystansie 200 m tym razem okazał się najlepszy w Europie na 100 m. 19-letni zawodnik poprawił zarazem rekord kontynentu w swojej kategorii wiekowej – 10.04.

Jeszcze lepiej niż nasi sprinterzy startujący na 100 m spisali się czterystumetrowcy. Bez problemów uzyskiwali awans najpierw w eliminacjach i później w półfinale, by w finałowym biegu włączyć się do walki o medale.

400 m mężczyzn – eliminacje
2h1 Marcin Grynkiewicz  POL – 47.86 Q
sh3 Andrzej Jaros  POL – 47.47 Q

400 m mężczyzn – półfinały
4s1 Marcin Grynkiewicz  POL – 47.58 q
2s2 Andrzej Jaros  POL – 47.18 Q

Lepiej z tej rywalizacji wyszedł Andrzej Jaros, który sięgnął po srebrny medal z wynikiem 46.75, będącym jego nowym rekordem życiowym. Marcin Grynkiewicz, który w tym sezonie także uzyskał już wynik poniżej 47 sekund był siódmy z wynikiem 47.67. Zwyciężył zdecydowanie Brytyjczyk Chris Clarke (45.59).

Ze średnim szczęściem nasi reprezentanci startowali w eliminacyjnych biegach na 1500 m. Z trójki Polaków jedynie Szymon Sznura zdołał zakwalifikować się do sobotniego finału. Krzysztof Żebrowski ostatecznie został sklasyfikowany na 13, a Grzegorz Kalinowski na 15 miejscu. Podobnie jak Sznura w finałowym biegu na 1500 m, tylko, że w biegu kobiet, wystartuje Katarzyna Broniatowska. Do dalszej fazy przeszedł także inny średniodystansowiec – Jakub Trząsalski. Zawodnik Lubusza Słubice startujący na 800 m zajął 2 miejsce w swojej serii eliminacyjnej i wystartuje w jutrzejszym półfinale.

Lepiej w eliminacjach spisali się nasi płotkarze. Bardzo wysoką formę potwierdził szczególnie Michał Szade, który nie tylko zdołał awansować do finału, ale także dwukrotnie poprawiał swój rekord życiowy – najpierw w eliminacjach (13.64) i później w półfinale (13.44). W półfinale biegł także drugi nasz reprezentant Paweł Malak, który został sklasyfikowany na 15 miejscu (czas 14.10). Maciej Zalwert nie ukończył swojego biegu eliminacyjnego.

Inni płotkarze, startujący na dłuższym dystansie – 400 m, startowali ze zmiennym szczęściem. Awans do półfinału zapewnił sobie Robert Bryliński, natomiast z rywalizacją pożegnał się już Paweł Celep.

Anna Kiełbasińska

Rywalizację w pierwszych dwóch dniach mistrzostw kończyli sprinterzy startujący na dystansie 200 m. Tutaj bardzo dobrze spisała się Anna Kiełbasińska. Nasza nadzieja medalowa uzyskała najlepszy czas eliminacji 23.61 i pewnie awansowała do półfinału. W półfinale wystartują także juniorzy: Jakub Dobrowolski (21.51) oraz Mateusz Jędrusik (21.54). Obaj poprawili swoje rekordy życiowe.