19 października 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

11 medali Polaków na Światowych Igrzyskach Wojskowych

Przez cztery dni (15-18 października) w indyjskim Hyderabad o medale 4. Światowych Igrzysk Wojskowych (CISM) rywalizowali lekkoatleci z całego świata. Wśród startujących znalazła się silna reprezentacja Polski, w skład której wchodziło 19 zawodników. Łącznie we wszystkich dyscyplinach Polacy reprezentowani byli przez ponad 100-osobową ekipę.

Rywalizacja na bieżni rozpoczęła się dla nas szczęśliwie, gdyż już w pierwszym dniu brązowy medal na 100m wywalczyła Daria Korczyńska. Medalistka Halowych Mistrzostw Europy z Birmingham (3 miejsce na 60m – 7.20 / 04.03.2007) uzyskała wynik 11.54, będący o 11 setnych gorszym od wyniku Rosjanki Eleny Bolcun oraz o 3 setne od rezultatu Bottiny Moller Wesstiniy z Austrii. Piąte miejsce w tym finale zajęła druga z Polek, Ewelina Klocek.

7. Aurora Salvagno (Włochy) – 11.77

Drugi dzień zmagań lekkoatletów był jeszcze lepszy dla naszych zawodników. Bilans osiągnięć Polaków powiększył się bowiem o 3 medale. Pierwsze złoto dla naszej ekipy zdobył wówczas dyskobol Piotr Małachowski. Zawodnik Śląska Wrocław rzutem na odległość 65.87 pokonał drugiego w konkursie Węgra Kovago o prawie 1,5 metra, jednocześnie poprawiając rekord Igrzysk.

Pozostałe dwa medale 2-go dnia zostały wywalczone przez biegaczy. Najpierw trzecie miejsce w biegu na 100m zdobył Łukasz Chyła, a niedługo potem srebro na 400m wywalczył Daniel Dąbrowski. Chyła po bardzo dobrym biegu w półfinale, gdzie uzyskał swój najlepszy wynik sezonu 10.37 był jednym z faworytów biegu finałowego. Jak się okazało nasz sprinter faktycznie był w dobrej formie na Igrzyskach, czego efektem było zdobycie brązowego medalu z czasem 10.39.

8. Oleg Juravlyov (Uzbekistan) – 10.54

Dąbrowskiemu po eliminacjach i półfinałach dawano mniej szans na medal, aniżeli Chyle. Jednak mimo to, zawodnik łódzkiego AZS bardzo dobrze spisał się w biegu finałowym, ulegając jedynie zawodnikowi z Sudanu.

8. S.K. Mruthuja (Indie) – 48.12

Słaby występ zanotowali średniodystansowcy i długodystansowcy, przynajmniej w przypadku rywalizacji mężczyzn. 10 pozycję w biegu na 5000m zajął Michał Kaczmarek z czasem 14:23.34 (zwyciężył Kenijczyk Mark Kiptoo – 13:51.74), natomiast Adrian Danilewicz nie zdołał awansować do finału biegu na 1500m (3:53.76 / 8 miejsce w 2 serii).

Trzeci dzień Igrzysk to kolejny udany dzień dla naszych zawodników. Swój drugi medal na tych zawodach zdobyła Daria Korczyńska. Tym razem zawodniczka Śląska Wrocław okazała się najlepszą sprinterką na 200m (23.44). Brąz w tym samym biegu zdobyła Ewelina Klocek – 23.73. Zawodniczką, która rozdzieliła obie Polki była Rosjanka Elena Bolcun, najlepsza dwa dni wcześniej, na dystansie dwa razy krótszym.

8. Dimitra Ntova (Grecja) – 24.87

Pozostałe dwa medale zdobyte tego dnia w Hyderabad były autorstwem skoczka wzwyż Aleksandra Waleriańczyka (2.26) oraz wieloboisty Marcina Drożdża (7369). Obaj uplasowali się na drugich miejscach w swoich konkurencjach.

Finałowy dla lekkoatletów czwarty dzień 4. Igrzysk CISM przyniósł Polsce kolejne medale. O zwycięstwa w swoich konkurencjach postarali się Marcin Jędrusiński i Sylwia Ejdys. Dodatkowo srebrny medal z wynikiem 39.52, wywalczyła męska sztafeta 4x 100m w składzie Zbigniew Tulin, Łukasz Chyła, Marcin Jędrusiński, Marcin Marciniszyn.

Dla Jędrusińskiego zawody w Indiach były bardzo pracowite, gdyż dwukrotny złoty medalista ostatnich Mistrzostw Polski (1 miejsce na 100 i 200m) startował w Hyderabad aż sześciokrotnie. Nie przeszkodziło mu to w zdobyciu złotego medalu w swojej ulubionej konkurencji – 200m. Polak z czasem 20.70 pokonał faworyzowanego Włocha Alessandro Cavallaro o 12 setnych części sekundy.