NB 1080v12
 
17 października 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Sezon przełajowy 2007/2008 – start już za miesiąc


bektad.jpgJuż tylko miesiąc dzieli nas od momentu rozpoczęcia pierwszej imprezy zaliczanej do cyklu IAAF Cross Country Permit Meetings, a więc cyklu zawodów w biegach przełajowych rozgrywanych pod patronatem IAAF. Inauguracyjny bieg odbędzie się przy okazji Oeiras International Cross Country w Portugali, 17 listopada.

Jak co roku kulminacyjnym wydarzeniem sezonu przełajowego są oczywiście Mistrzostwa Świata. Tym razem impreza tej rangi odbędzie się w Edynburgu, który ma już dość bogate doświadczenie, jeżeli chodzi o organizację biegów przełajowych. Ostatnio w 2003 roku rywalizowali tu najlepsi biegacze przełajowi Europy. Dodatkowo co roku organizowany jest w Edynburgu międzynarodowy The Great North Cross Country.

Nie inaczej będzie i na początku 2008 roku, kiedy to zawody The Great North Cross Country będą próbą generalną przed mistrzostwami świata. Już teraz udział w tych zawodach zapowiedzieli dwaj wielcy zawodnicy, mający na swoim koncie liczne sukcesy w biegach przełajowych: Kenenisa Bekele oraz Zersenay Tadese.

Przypomnijmy, że Tadese, który w miniony weekend, w Udine obronił tytuł mistrza świata w biegach ulicznych, pokonał Bekele na tegorocznych Przełajowych Mistrzostwach Świata w Mombasie. Dla Etiopczyka przyszłoroczne zawody będą zatem okazją do tego, by udowodnić, że wpadka, która przydarzyła mu się w marcu, była tylko jednorazowym incydentem. Co prawda zawodnicy spotkali się już w sierpniu w Osace, podczas finałowego biegu na 10000m (wówczas pierwszy był Bekele, a Tadese uplasował się na 4 pozycji), ale bezpośrednie starcie w biegu przełajowych będzie wydarzeniem szczególnym dla obu zawodników.

12 stycznia 2008, na ponad 9-kilometrowej trasie w Holyrood Park oprócz Tadese i Bekele, który zwyciężał tam już dwukrotnie, pojawi się także były mistrz świata w biegu na 5000m (z 2003 roku), Kenijczyk Eliud Kipchoge.

Poniżej harmonogram IAAF Cross Country Permit Meetings – sezon 2007/2008:

Listopad 2007
17 – Oeiras International Cross Country w Oeiras (Portugalia)
25 – 14th Cross Internacional de Soria Cross Country w Sorii (Hiszpania)

Grudzień 2007
23 – Iris Lotto Cross Cup Brussels w Brukseli (Belgia)

Styczeń 2008
5 – International Cross Country w Belfascie (Wielka Brytania)
12 – The Great North Cross Country w Edinburghu (Wielka Brytania)
20 – 26th Cross Internacional Santiponce w Sevilli (Hiszpania)

Luty 2008
3 – Cinque Mulini San Vittore w Olonie (Włochy)
9 – International Cross w Nairobi (Kenia)
10 – Cross Country Race w Chibie (Japonia)
10 – Eurocross w Diekirch (Luksemburg)
24 – 29th Almond Blossom Cross Country w Albufeira (Portugalia)

Marzec 2008
2 – Cross Country Race w Fukuoce (Japonia)
30 – Przełajowe Mistrzostwa Świata w Edinburghu (Wielka Brytania)

Źródło: IAAF.org.

Redakcja Bieganie.pl