marathon des sables sand dunes
24 kwietnia 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

781 zawodników na mecie Maratonu Piasków, w tym sześciu z Polski

Przebiegnięcie ponad 250 kilometrów w sześciu etapach na pustyni Sahara w ramach Maratonu Piasków jest dla wielu śmiałków niezwykłym wyzwaniem. Tegoroczną edycję Marathon des Sables ukończyło 781 zawodników, w tym sześciu z Polski.

Historia Marathon des Sables rozpoczęła się w 1984 roku, kiedy to francuski fotograf Patrick Bauer postanowił wybrać się na 350-kilometrową pieszą przygodę przez Saharę. Z 35-kilogramowym plecakiem zawierającym żywność i wodę wyruszył w samotną podróż, która trwała 12 dni. Dwa lata później 23 śmiałków zapisało się do pierwszej edycji Maraton des Sables na marokańskiej Saharze. Wraz z początkiem XXI wieku i popularyzacją Internetu obrazy Maratonu Piasków zaczęły krążyć po całym świecie, a liczba uczestników i jego wpływ na media międzynarodowe wzrosły.

Szczególną cechą tego biegu jest to, że uczestnicy przez całą imprezę mają w plecakach zapas jedzenia, ubrania i obowiązkowe wyposażenie. Oznacza to, że muszą przejść test samowystarczalności żywnościowej, ​​każdy biegacz jest odpowiedzialny za noszenie ze sobą własnego jedzenia przez cały czas trwania zawodów. Organizacja zapewnia jedynie wodę i namioty do spania.

W tym roku wszystkie etapy były mierzone, w przeciwieństwie do poprzednich edycji, które obejmowały etap „solidarnościowy” bez pomiaru czasów. Uczestnicy musieli pokonać 6 etapów:

• Etap 1: 31,1 km i 282 m D+
  • Etap 2: 40,8 km i 550 m D+
  • Etap 3: 85,3 km i 1154 m D+
  • Etap 4: 43,1 km i 390 m D+
  • Etap 5: 31,4 km i 252 m D+
  • Etap 6: 21,1 km i 160 m D+

Na trasę wyruszyło 900 uczestników, a z nich najszybszy okazał się reprezentant gospodarzy Rachid El Morabity, który wygrał swój dziesiąty Maraton des Sables. Ustanowił tym samym rekord Lahcena Ahansala, jedynego biegacza, któremu udało się wygrać dziesięciokrotnie. Marokańczyk łącznie przebywał na trasie przez 20 godzin, 42 minuty i 19 sekund. Jego młodszy brat Mohamed, zwycięzca zeszłorocznej edycji, zajął drugie miejsce z czasem 20:42:44. Za nim uplasował się kolejny Marokańczyk Aziz Yachou, który stanął na podium z czasem 20:44:37.

Marathon des Sables 2024 – wyniki mężczyzn

1. Rachid EL MORABITY (MAR) – 20:42:19
  2. Mohamed EL MORABITY (MAR) – 20:42:44
  3. Aziz YACHOU (MAR) – 20:44:37
  4. Hamid YACHOU (MAR) – 22:56:41
  5. Yoann STUCK (FRA) – 23:00:14

Wśród kobiet Aziza El Amrany została trzecią marokańską zawodniczką, która wygrała legendarny bieg. Aziza ukończyła sześć etapów w czasie 27:06:27, zajmując 16. miejsce w klasyfikacji generalnej, z dwiema godzinami przewagi nad zdobywczynią drugiego miejsca Azizą Raji i pięcioma godzinami przed trzecią zawodniczką Gemmą Game.

Marathon des Sables 2024 – wyniki kobiet

1. Aziza EL AMRANY (MAR) – 27:06:27
  2. Aziza RAJI (MAR) – 29:09:04
  3. Gemma GAME (FRA) – 32:18:58
  4. Rajaa HAMDAOUA (FRA) – 32:29:24
  5. Saskia PLAUCHEUR (FRA) – 34:32:06

Bieg ukończyło 6 Polaków, a najszybszym z nich był Wojciech Dubiński, któremu pokonanie trasy zajęło 48 godzin, 37 minut i 32 sekundy. Poza Dubińskim metę osiągnęli jeszcze:

• Mariusz Wieła – 57:10:16,
  • Arkadiusz Wudarski – 58:41:12,
  • Marek Wódecki – 63:32:41,
  • Maja Adamczyk – 64:48:37,
  • Łukasz Adamczyk – 65:24:39.

Od pierwszej edycji w 1986 r. w wydarzeniu wzięło udział ponad 25 000 osób z około 50 narodowości, co czyni go jednym z najważniejszych testów samowystarczalności na świecie.