9 sierpnia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Rudisha kradnie wieczór Boltowi – rekord świata 1:40.91 w Londynie!


Zgromadzeni na olimpijskiej arenie kibice byli świadkami niesamowitego wydarzenia. Kenijczyk David Lekuta Rudisha w doskonałym stylu poprawił własny rekord świata (1:40.91) i zdobył złoty medal Igrzysk Olimpijskich. Tytuł mistrza olimpijskiego na 200 m obronił fenomenalny Usain Bolt.

rudisha 1
Rudisha pozuje z rekordem świata (źródło fot: Facebook/IAAF World Athletics Club

Po doskonałym biegu na 800 m spełniło się nie tylko marzenie Rudishy, ale i Sebastiana Coe. Legendarny 800-metrowiec i obecnie przewodniczący komitetu organizacyjnego IO w Londynie, marzył, aby to właśnie w tej konkurencji padł najlepszy wynik w historii biegu na dwa okrążenia.

Srebrny medal z rekordem świata juniorów wywalczył fenomenalny Botswańczyk Nijel Amos – 1:41.73 (wynik ten to wyrównany, dawny rekord świata S. Coe). Brąz dla Kenijczyka Kituma – 1:42.53. Finał 800-metrów był najszybszym biegiem w historii IO. Wszyscy zawodnicy złamali barierę 1:44. Wszyscy, oprócz Abubakera Kakiego ustanowili nowe rekordy życiowe.

1 David Lekuta Rudisha KEN KEN 1:40.91 (WR)
2 Nijel Amos BOT BOT 1:41.73 (WJ)
3 Timothy Kitum KEN KEN 1:42.53 (PB)
4 Duane Solomon USA USA 1:42.82 (PB)
5 Nick Symmonds USA USA 1:42.95 (PB)
6 Mohammed Aman ETH ETH 1:43.20 (NR)
7 Abubaker Kaki SUD SUD 1:43.32 (SB)
8 Andrew Osagie GBR GBR 1:43.77 (PB)

Rudisha pobiegł fenomenalnie, od startu do mety nie oddając prowadzenia rywalom, którzy mogli jedynie złapać się w najszybszy pociąg świata na 800 m. 200 m otworzył w około 24 sekundy, za nim trzymali się Abubaker Kaki, Mohammed Aman i Nijel Amos. Tempo było bardzo szybkie, 400 m Rudisha mijał w 49.28. Na około 300 m do mety Kaki przepychał się z Amanem, przez co obaj zawodnicy stracili nieco sił. Skorzystali na tym Amos i Kitum, którzy ruszyli w pogoń za Rudishą. Rekordzista świata 600 m mijał w 1:14.30. Z końcowych miejsc zbierali się do finiszu Amerykanie. Ostatnia setka to piękny finisz Rudishy, którego bezskutecznie próbował dogonić waleczny mistrz świata juniorów Nijel Amos. David Rudisha z wyraźną przewagą wpadł na metę, łamiąc rekord świata o równe 10 setnych!

mbi20120809_2412_201208100029.jpg
Radość Rudishy na mecie (fot. Marek Biczyk)

Stadion olimpijski zawrzał z radości, takiej owacji Rudishy mógł pozazdrościć sam Usain Bolt. Fenomenalny Kenijczyk po biegu promieniał z radości, nic dziwnego wraz ze swoim rodakiem Timothym Kitumem (trzecim na mecie) zgotowali prawdziwe święto nie tylko dla Kenii, ale także głównego organizatora IO w Londynie, Sebastiana Coe.

-To całkowicie niewiarygodny występ – mówił po biegu Rudishy Coe. – David Rudisha pokazał miażdżącą fizyczną i mentalną przewagę na miarę finału olimpijskiego. Nie tylko chciał wygrać bieg, ale pokazać coś niesamowitego, czyli poprawić rekord świata. Rudisha przejdzie do historii jako jeden z najwspanialszych zwycięzców Igrzysk Olimpijskich. Czuję się zaszczycony, że byłem świadkiem tego wydarzenia w Londynie.

Po fenomenalnym wyczynie Davida Rudishy na kibiców czekał kolejny wspaniały bieg na 200 m z obrońcą tytułu i rekordzistą świata, Usainem Boltem. Jamajczyk nie zawiódł kibiców i, tak jak zapowiadał, stał się legendą za życia, zdobywając czwarty złoty krążek IO w karierze.

bolt_1.jpg
Finisz Bolta (źródło fot: Facebook/IAAF World Athletics Club

Najszybszy sprinter świata, lekko wyhamowując na ostatnich 10 metrach ustanowił rekord sezonu 19.32. To był prawdziwy połów medali dla Jamajki – w niespełna 20 sekund po trzy krążki sięgnęli: Bolt, Blake i dość nieoczekiwanie Weir. Dopiero szósty na mecie był startujący z najgorszego, drugiego toru Christophe Lemaitre. Najszybszy biały sprinter w historii uzyskał "zaledwie" 20.19.

1 Usain Bolt JAM JAM 19.32 (SB)
2 Yohan Blake JAM JAM 19.44 (SB)
3 Warren Weir JAM JAM 19.84 (PB)
4 Wallace Spearmon USA USA 19.90 (SB)
5 Churandy Martina NED NED 20.00 .
6 Christophe Lemaitre FRA FRA 20.19 .
7 Alex Quiñónez ECU ECU 20.57 .
8 Anaso Jobodwana RSA RSA 20.69 .

Po świetnym biegu Bolt pokazał wszystkim, że nie pobiegł "na maksa" – tuż po zdobyciu złota zaczął robić…pompki. Feta Jamajczyków trwała długo. Król sprintu wraz rodakami pozował do niezliczonej ilości zdjęć, by potem wyrwać jednemu z fotoreporterów aparat i "pocykać" fotki według swojego gustu.

bolt_2.jpg
Feta Jamajczyków (fot. Marek Biczyk)

Jedynym z polskich akcentów sesji wieczornej IO był występ sprinterek w sztafecie 4×100 m. Panie niestety nie zdołały awansować do najlepszej ósemki. Sztafeta w składzie: Marika Popowicz, Daria Korczyńska, Marta Jeschke, Ewelina Ptak, zajęła dziewiąte miejsce z 43.07. Polki zmieniały bardzo dobrze i wydawało się, że zdołają awansować z trzeciego miejsca. Niestety ostatnie przekazanie pałeczki nie wyszło tak dobrze, jak podczas ME w Helsinkach i Polki w swoim biegu były dopiero czwarte.

marika.jpg
Marika Popowicz świetnie zmieniła pałeczkę z Darią Korczyńską
(fot Marek Biczyk)

– Finał był naszym celem. Ocenimy jeszcze ten bieg z trenerem, zobaczymy co mogłyśmy zrobić lepiej. By awansować trzeba było poprawić rekord Polski, a tego nie robi się zbyt często. Poprzedni przetrwał w tabelach 25 lat. Z czasu możemy się cieszyć, bo jest tylko o 0,01 s gorszy od wyniku z Helsinek, który dał nam brązowy medal mistrzostw Europy. Każda z nas zamieniłaby ten krążek na finał igrzysk. Na pewno będziemy przeżywały tę porażkę i jeszcze trochę popłaczemy – powiedziała Popowicz (źródło PAP).

W zakończonej tradycyjne biegiem na 1500 m rywalizacji dziesięcioboistów triumfował Amerykanin Ashton Eaton (8869 punktów), przed swoim rodakiem Trey’em Hardee (8671) oraz Kubańczykiem Leonelem Suárezem (8523), który w rzucie oszczepem zanotował najlepszy wynik w historii tej konkurencji w 10-boju (76.94)

PEŁNE WYNIKI

Możliwość komentowania została wyłączona.