Zastosowanie medycyny fizykalnej w treningu i rekonwalescencji biegacza
Współpraca z Columna Medica
Jak powszechnie wiadomo bieganie przynosi liczne korzyści zdrowotne, jednak intensywne i długotrwałe treningi, tym bardziej bez odpowiedniego przygotowania, mogą prowadzić do różnych przeciążeń i kontuzji. Większość dolegliwości bólowych, których doświadczają biegacze nie bierze się właśnie z jakiegoś gwałtownego urazu, najczęściej jest to suma przeciążeń, mikrourazów, która w dłuższej perspektywie daje o sobie znać powodując dolegliwości bólowe i wykluczając biegaczy z możliwości trenowania.
W tym artykule przyjrzymy się zabiegom z zakresu fizykoterapii, które mogą wspomóc biegaczy w treningu, regeneracji i rekonwalescencji po urazach.
Aby lepiej zrozumieć zastosowanie zabiegów zaczniemy od krótkiego przedstawienia najczęstszych problemów z aparatem ruchu, z którymi borykają się biegacze.
Najczęstsze problemy i kontuzje u biegaczy
Zapalenie ścięgna Achillesa
Opis: Zapalenie ścięgna Achillesa charakteryzuje się bólem i obrzękiem w okolicy pięty, często nasilającym się rano lub po intensywnym wysiłku.
Przyczyny: Nadmierne obciążenie, brak regeneracji, nieprawidłowa technika biegu lub nagłe zwiększenie intensywności treningów.
Entezopatia więzadła rzepki (kolano skoczka)
Opis: Powstaje wskutek rozwoju stanu zapalnego spowodowanego długotrwałym przeciążeniem stawu kolanowego. Powstające zmiany zwyrodnieniowe więzadła rzepki doprowadzają z czasem do jego osłabienia. Ból i obrzęk w okolicy rzepki i pod rzepką.
Opis: Ból w okolicy guza kulszowego, często pojawia się u sprinterów, w sportach z gwałtownym wyhamowaniem czy zmianą kierunku biegu,
Przyczyny: Zwykle występuje w wyniku długotrwałego przeciążenia lub na skutek niewłaściwego leczenia nagłego zerwania.
Zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Opis: Ból po zewnętrznej stronie kolana, nasilający się podczas biegania, przeważnie nie występuje w spoczynku.
Przyczyny: Nadmierne obciążenie, brak odpowiedniej regeneracji, niewłaściwa technika biegu, niekorzystne warunki anatomiczne (np. kolana koślawe).
Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej strony piszczeli (shin splints)
Opis: Ból w przedniej części goleni, nasilający się podczas biegania i często po biegu, może być ostry i przeszywający lub tępy i pulsujący, nasila się przy uciskaniu bolesnej okolicy
Przyczyny: Zbyt szybkie zwiększanie intensywności treningów, bieganie po twardych nawierzchniach, nadmierne obciążenie
Skręcenia stawów skokowych
Opis: Nagły ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości stawu skokowego.
Przyczyny: Niewłaściwa technika biegu, nierówne podłoże, zbyt intensywne treningi.
Zastosowanie medycyny fizykalnej w treningu i rekonwalescencji biegacza
Poniżej lista zabiegów z zakresu fizykoterapii, które znajdą swoje zastosowanie w treningu i rehabilitacji biegaczy:
Elektroterapia (np. TENS, EMS) [regeneracja, stymulacja, rehabilitacja]
Zastosowanie: Elektroterapia wykorzystuje prądy elektryczne do stymulacji mięśni i nerwów. Może redukować ból (np. prądy TENS) oraz wzmacniać osłabione mięśnie (elektrostymulacja).
Ciekawą propozycją jest elektrostymulator Compex, który został zaprojektowany w bardzo przystępny sposób tak, aby do jego obsługi nie była potrzebna specjalistyczna wiedza. Można go wykorzystywać do stymulacji mięśni, aby wzmocnić efekty treningu, ale również do relaksacji i regeneracji nadmiernie napiętych mięśni.
Terapia Indiba® [regeneracja i rehabilitacja]
Zastosowanie: Indiba® to zaawansowana terapia radiofalowa, która wspomaga regenerację tkanek, redukuje ból i przyspiesza gojenie. Działa poprzez poprawę mikrokrążenia i przyspieszenie metabolizmu komórkowego, redukuje obrzęki.
Przykłady: Leczenie urazów mięśni, stanów zapalnych ścięgien, przeciążeń i kontuzji stawów. Indiba® jest szczególnie skuteczna w leczeniu przewlekłych problemów biegaczy.
Super Indukcyjna Stymulacja (SIS) [rehabilitacja]
Zastosowanie: Ta technologia wykorzystująca pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności i niskiej częstotliwości wpływa na redukcję bólu, mobilizację stawów, przyspieszenie gojenia urazów i złamań
Przykłady: Leczenie przewlekłych stanów zapalnych, bólu stawów oraz przyspieszanie regeneracji tkanek po urazach.
Krioterapia miejscowa [regeneracja i rehabilitacja]
Zastosowanie: Krioterapia polega na leczeniu zimnem, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i obrzęku, a także przyspieszenia regeneracji tkanek.
Przykłady: Przyspiesza rekonwalescencje po urazach, redukuje dolegliwości bólowe i zmniejsza stan zapalny.
Krioterapia ogólnoustrojowa – kriokomora [regeneracja i rehabilitacja]
Zastosowanie: uruchamia reakcję przeciwbólową, przyspiesza regenerację, powoduje wyraźny wzrost odporności organizmu, ma działanie przeciwzapalne, poprawia nastrój i samopoczucie.
Przykłady: zespoły przeciążeniowe i bólowe, przyspieszenie regeneracji
Terapia ultradźwiękowa [rehabilitacja]
Zastosowanie: Terapia ultradźwiękowa wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do leczenia tkanek miękkich. Jest skuteczna w przyspieszaniu procesu gojenia, zmniejszaniu bólu i obrzęku.
Przykłady: Stosowana w leczeniu np. zapalenia ścięgna Achillesa, tendinopatii
Laseroterapia wysokoenergetyczna [rehabilitacja]
Zastosowanie: Laseroterapia wysokoenergetyczna wykorzystuje światło laserowe do stymulacji procesów regeneracyjnych w tkankach. Pomaga w redukcji bólu i przyspieszeniu gojenia.
Przykłady: Leczenie m.in. urazów mięśni, zapalenia ścięgien oraz przewlekłych stanów zapalnych.
Fala uderzeniowa [rehabilitacja]
Zastosowanie: Falę uderzeniową stosuje się ze względu na jej działanie przeciwbólowe (mimo, że sam zabieg bywa bolesny) oraz stymulację regeneracji tkanek miękkich.
Medycyna fizykalna oferuje szereg zabiegów, które mogą znacząco wspomóc biegaczy zarówno w treningu, jak i w procesie rekonwalescencji po kontuzjach.
Z doświadczenia wiem, że nie regeneracja jest dla biegaczy niezbędna, aby móc długotrwale i bezboleśnie cieszyć się tym sportem. Nie należy ignorować lub bagatelizować sygnałów, które wysyła nam ciało i reagować od razu kiedy pojawiają się pierwsze symptomy przeciążenia czy kontuzji.
Stosowanie odpowiednich zabiegów może nie tylko przyspieszyć powrót do pełnej sprawności, ale także zapobiegać nawrotom urazów i przeciążeń. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, aby dobrać metody terapeutyczne dopasowane do indywidualnych potrzeb i problemów zdrowotnych biegacza.
Columna Medica - nowoczesna klinika rehabilitacji połączona z 4-gwiazdkowym hotelem oraz strefą Medical SPA & Wellness, położona w otoczeniu 100-letniego lasu, w pobliżu Łodzi. To miejsce, w którym Goście jednocześnie mogą zadbać o swoje zdrowie pod okiem profesjonalistów, jak i wypocząć dzięki dedykowanym zabiegom SPA