5 stycznia 2015 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Kolano biegacza


Lekarz stwierdził u mnie zapalenie torebki Hoffa w kolanie. Czy łatwo to wyleczyć i czy można zacząć biegać już na wiosnę? –  Izabela
Pani Izabelo!
Ciało Hoffy w kolanie to tzw. ciało tłuszczowe umieszczone pod rzepką po obu stronach. Jego zadaniem jest ochrona kolana podczas upadku na kolana lub klękania. Ciało Hoffy w zależności od ruchu w kolanie albo znajduje się na zewnątrz, albo chowa się pomiędzy powierzchnie stawowe. Przy prawidłowo pracującym kolanie ciało Hoffy jest niepowiększone i nieobrzęknięte. Kiedy jednak biomechanika kolana jest zaburzona, tzn. kiedy rzepka nieprawidłowo pracuje w bruździe międzykłykciowej kości udowej, może dochodzić do „przyszczypywania” ciała Hoffy przez rzepkę. Ciało Hoffy może wtedy przerastać, robić się obrzęknięte. Niezdiagnozowany dobrze problem z rzepką i nieleczenie tej dysfunkcji, powoduje , ze ciało Hoffy jest stale w ten sposób “przyszczypywane”. Najczęściej dochodzi także do jego zapalenia.
Co robić?
Działanie objawowe: leki przeciwzapalne, smarowanie maścią przeciwzapalną, fizykoterapia przeciwzapalna np. prądy, krioterapia. To jednak działa tylko na objawy ale  nie likwiduje problemu. Właściwe działanie: zbadanie biomechaniki i rozwiązanie problemów z tym związanych tzn., ustawienie prawidłowego ruchu rzepki, rozluźnienie struktur bocznych, a wzmocnienie przyśrodkowej głowy mięśnie czworogłowego. Bardzo pomocny jest taping.
Oczywiście będzie można biegać, nie jest to kontuzja dyskwalifikująca.
Pozdrawiam
Ewa Witek-Piotrowska
Klinika Rehabilitacji Sportowej Ortoreh