adidas kampania społeczna
16 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Kobieto! Czuj się bezpieczna!

Choć agresja nie ma płci, to najczęściej dotyka kobiet. Nie zawsze chodzi jednak o przemoc czysto fizyczną. Nagabywanie, próba nachalnego kontaktu, niechciane komplementy i komentarze, straszenie, stalking- to również jej oblicza. Projekt With Women We Run, powstał z potrzeby wsparcia kobiet, które w trakcie uprawiania sportu doświadczają różnego rodzaju przemocy.

Marka adidas, w ramach prowadzonej kampanii społecznej, chce zrobić krok ku zmianie kultury biegania i sportu.  Celem projektu jest dyskusja o bezpieczeństwie biegających kobiet i wprowadzenie realnych zmian na rzecz jego poprawy. Akcja With Women We Run ma pomóc kobietom, które po prostu boją się uprawiać sport na świeżym powietrzu, szczególnie jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno. 

Przykładem sposobu radzenia sobie z tą sytuacją jest bieganie z jedną słuchawką, aby drugim uchem słyszeć wszystko wokół. Pojedyncza słuchawka to symbol poważnego problemu, którego doświadcza wiele biegaczek każdego dnia. Aby jeszcze bardziej zwrócić na niego uwagę na ten problem, we współpracy ze Spotify, adidas stworzył specjalną biegową playlistę, na której poza muzyką do biegania będzie można usłyszeć głosy kobiet, które doświadczyły molestowania podczas treningów. To jednak nie wszystko – kampanie uzupełniają krótkie filmiki, które z punktu widzenia kobiet pokazują różne formy przemocy, na które są narażone, uprawiając sport w miastach.

Jak mówią sami organizatorzy akcji, problem ten jest powszechny i należy stawić mu czoła: „Jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno, kobiety zmieniają swoje zachowanie podczas biegania ponieważ boją się biegać same. Biegają w grupach, dają znać swoim znajomym – kiedy i gdzie biegają lub po prostu ograniczają swoją aktywność fizyczną.  Odpowiadając na te problemy, marka adidas chce nagłośnić temat i zwrócić uwagę – przede wszystkim mężczyzn – na to, że próba kontaktu lub uwaga, która im wydaje się błahą zaczepką, dla kogoś może być źródłem strachu czy wstydu. Inicjatywa With Women We Run ma pomóc w wywołaniu zmian w kulturze biegania, gdyż nie ma naszego przyzwolenia na molestowanie w sporcie. Chcemy mieć wpływ na wzrost świadomości w społeczeństwie, ale też na realną poprawę bezpieczeństwa miejskich tras biegowych” – mówi Martyna Wiśniewska, Brand Manager Sport z adidas.

zdjecie
fot. Piotr Oleszak

Pobiegnij w Light Runie

W odpowiedzi na tę sytuację społeczności adidas Runners Warsaw, Poznań i Tricity, w listopadzie i grudniu zorganizują treningi ze światełkami, czyli Light Runy. Będą to biegi, na które zostaną zaproszone znane osoby, media i wszyscy ci, którym bliski jest temat molestowania seksualnego kobiet. Odbędą się one w trzech miastach w Polsce, a po ich zakończeniu uczestnicy będą mogli podpisać się pod petycją wnioskującą o podniesienie bezpieczeństwa parku, w którym dany bieg się odbywa:

  • Warszawa, Park Skaryszewski-  17 listopada i 1 grudnia,
  • Gdańsk, Park Regana- 24 listopada,
  • Poznań, nad jeziorem Maltańskim- 29 listopada. 

W ramach wspólnego treningu, uczestnicy będą mieli do pokonania dystans około 4 kilometrów. W każdej z lokalizacji start zaplanowany jest na godzinę 18:30. Szczegóły dotyczące miejsca zbiórki znajdują się na stronie akcji  Centrum Praw Kobiet. Zapisy na biegi wystartowały 14 listopada, a zarejestrować można się za pomocą aplikacji adidas running.

Video: Parano Films

Bezpłatne warsztaty „L’oreal Stand Up Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych”

W celu poszerzania świadomości i radzenia sobie z przemocą wobec kobiet oraz molestowaniem wśród biegaczek i biegaczy odbędą się nie tylko biegi Light Run, ale również warsztaty dla wszystkich zainteresowanych tym tematem. Bezpłatne spotkania odbędą się w Warszawie w adidas Sports Base Warsaw 18 i 25 listopada oraz 2 grudnia w godzinach od 17:30 do 20:00.

Warsztaty podczas których dowiesz się, jak w sposób bezpieczny i deeskalujący sytuację zareagować na molestowanie i agresję poprowadzi certyfikowana trenerka Justyna Grzymała, doktorantka w Szkole Doktorskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz pracowniczka Fundacji Centrum Praw Kobiet w Warszawie.

Kampania społeczna With Women We Run skierowana jest do kobiet i mężczyzn biegających lub uprawiających sport w miejscach publicznych. Jak również do świadków, nieświadomych sprawców oraz ofiar przemocy. Partnerami akcji są organizacje pozarządowe, które na co dzień wspierają kobiety i walczą o ich poczucie bezpieczeństwa i równości społecznej m.in. Centrum Praw Kobiet, Feminoteka oraz Kongres Kobiet.

Oficjalna strona akcji: https://cpk.org.pl/withwomenwerun/

Możliwość komentowania została wyłączona.