zimowe bieganie
7 lutego 2023 Łukasz Telejko Zdrowie

Do jakiej temperatury można trenować? Kiedy jest za zimno, a kiedy za ciepło na bieganie?


Reklama

Wystarczająco odporni na wszelkie niesprzyjające warunki pogodowe. Nie straszne im wysokie upały, wysoka wilgotność powietrza w letnie dni, czy ulewne jesienne deszcze. Również przenikliwe mrozy i ujemne temperatury nie utrzymają ich w domach pod kocem – mowa o biegaczach, którzy są aktywnymi sportowcami przez cztery pory roku.

Trenowanie w różnych warunkach atmosferycznych ma swoje zalety. Dzięki takim aktywnościom hartujemy swój organizm i pracujemy nad jego odpornością. Dodatkową zaletą jest przygotowanie do niesprzyjających warunków pogodowych, jakie możemy napotkać w dniu zawodów.

Pogoda to zjawisko na które nie mamy wpływu, tym bardziej ciężko dokładnie określić jakie warunki będą panowały na zawodach, na które zapisujemy się z półrocznym lub rocznym wyprzedzeniem. Trenując w różnych temperaturach i warunkach adaptujemy nasz organizm i poszerzamy jego możliwości, budując naszą wytrzymałość i wydolność. Wiadomo, że dobrze by było trenować i ścigać się w idealnych warunkach – niestety nie jest to zawsze możliwe. Żyjemy w strefie gdzie panują cztery pory roku i na wszystko musimy być przygotowani.

Nour El Helou w artykule naukowym „Wpływ parametrów środowiskowych na wydajność biegu maratońskiego”, udowadnia że najlepszą temperaturą do biegania długich dystansów (maratonu) jest temperatura około 7 stopni Celsjusza.

Optymalna temperatura, w której osiągnięto maksymalną prędkość biegu kobiet, wynosiła 9,9°C, a wzrost o 1°C od tej optymalnej temperatury spowoduje spadek prędkości o 0,03%. Optymalne temperatury do biegania z maksymalną prędkością dla mężczyzn i kobiet wahały się od 3,8°C do 9,9°C w zależności od poziomu wydolności

Do takich wniosków doszedł Helou wraz ze współautorami, którzy przeanalizowali wyniki 1.791.972 uczestników biegów maratońskich (Paryż, Londyn, Berlin, Boston, Chicago, Nowy Jork) w latach 2001-2010. Jednak nie ma się co oszukiwać i liczyć, że każde zawody będą odbywały się w idealnych warunkach atmosferycznych. Trzeba być przygotowanym na różne możliwości.

Kiedy jest za zimno na bieganie na zewnątrz?

Większość biegaczy chciało by poznać szczegółowe granice temperatur w jakich nie należy wykonywać treningów na zewnątrz.  Jednak nie ma sztywnych zasad dotyczących temperatury granicznej, poniżej której wszyscy eksperci zgodziliby się, że na zewnątrz jest zbyt zimno na bieganie. W większości przypadków zależy to od indywidualnego przygotowania, poziomu komfortu i tolerancji na panujące warunki atmosferyczne.

Lekarz medycyny sportowej w Northwestern Medicine Running Medicine Clinic – Steven Mayer w jednym z wywiadów stwierdził, że „kiedy biegamy, większość przepływu krwi kierowana jest do mięśni nóg , które potrzebują tlenu. Ale im zimniej jest na zewnątrz, tym ciężej organizm musi pracować, aby utrzymać ciepło ważnych narządów. Wtedy krew ma tendencję do odprowadzania tlenu z kończyn, co może sprawić, że zdolność mięśni do wykorzystywania tlenu będzie mniej wydajna niż w bardziej umiarkowanych temperaturach”.

Według ogólnie przyjętych zasad, które są składową doświadczenia trenerów, lekarzy oraz zawodników, gdy temperatura spada poniżej -10 stopni powinniśmy zmniejszyć intensywność treningów i postawić na spokojne bieganie. Szybsze oraz cięższe jednostki treningowe możemy prawdopodobnie wykonywać przy temperaturze nie niższej niż -10 stopni. Natomiast kiedy temperatura spada poniżej -18°C lepiej postawić na aktywność w pomieszczeniu.

John W Castellani, który wraz ze współautorami stworzył artykuł dotyczący profilaktyki odmrożeń podczas ćwiczeń, zaleca biegaczom zachowanie ostrożności przy podejmowaniu decyzji dotyczącej biegania na zewnątrz, gdy temperatura powietrza spada poniżej -27°C, ponieważ w takich warunkach uszkodzenie tkanki może nastąpić w ciągu 30 minut lub nawet po krótszym czasie.  Podczas sprawdzania temperatury zewnętrznej warto również zwrócić uwagę na chłodny wiatr, który może w znaczący sposób obniżać odczuwalną temperaturę powietrza.

Podczas decyzji związanej z wyjściem na trening w niskich temperaturach, ważne aby słuchać swojego organizmu. Jeśli czujemy, że oddech sprawia nam problem – lepiej wrócić do domu, wykonać trening zastępczy (np. ogólnorozwojowy) lub skorzystać z bieżni mechanicznej.  Warto również pamiętać, że szczególnie wrażliwi na niskie temperatury są biegacze z astmą, chorobami układu krążenia, cukrzycą oraz zawodnicy z niskim poziomem tkanki tłuszczowej.

za zimno na bieganie

W jakich warunkach odpuścić bieganie?

Nie tylko trening w niskich temperaturach może stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia, zanim założymy buty biegowe warto przeanalizować także inne warunki, które mogą sprawić, że bieganie może stać się niebezpieczne:

  • Silny wiatr – nawet stosunkowo łagodne niskie temperatury mogą być niebezpieczne, gdy mamy do czynienia z silnym wiatrem. Może on potęgować odczuwalną temperaturę i mieć niekorzystny wpływ na naszą skórę (odsłonięte części ciała np. twarz).
  • Opady atmosferyczne – marznący deszcz lub śnieg mogą sprawić, ze na drogach pojawi się oblodzenie, które może być szczególne niebezpieczne ze względu na ograniczenie naszej przyczepności do podłoża. Upadek podczas biegu może spowodować kontuzję, która może wykluczyć z biegania nawet na kilka tygodni,
  • Ciemność – okres zimowy, to czas kiedy słońce późno wstaje i wcześnie zachodzi. Większość z nas jest zmuszona do biegania w ciemności. Lepiej nie robić tego bez odzieży z odblaskowymi elementami i dobrze dobranej czołówki.
  • Zanieczyszczenie powietrza – dym wydobywający się z kominów spowodowany okresem grzewczym oraz nadmiar spalin w centrum miast są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego, a ćwiczenia fizyczne zwiększają ekspozycję na te zanieczyszczenia. Niezależnie od jakości powietrza, aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy zdrowia przez pierwsze 15 minut treningu, to warto jednak rozważyć trening w takich warunkach.

Podstawą do wykonania bezpiecznego dla naszego zdrowia treningu, jest odpowiedni ubiór. W niskich temperaturach bardzo ważne aby wybierać oddychające elementy garderoby, które zadbają o odpowiednią termoregulację i odprowadzanie wilgoci, przy jednoczesnym trzymaniu ciepła. Warstwowe ubieranie może być małym kluczem do sukcesu.

Kiedy jest zbyt gorąco na trening?

Równie niebezpieczne, a możne stwarzające nawet większe zagrożenie jest bieganie w upalne dni. Centers for Disease Control and Prevention ostrzega, że temperatura 35 stopni to moment, w którym procesy chłodzenia organizmu zaczynają zawodzić, a każda aktywność w takich warunkach może być niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia. Uczucie upału może potęgować dodatkowo wilgotność powietrza. Aktywności na zewnątrz należy unikać gdy oscyluje ona w granicach 60-70% w gorące dni.

Trening w upalne dni może być niebezpieczny dla naszego organizmu, bardzo łatwo może spowodować odwodnienie, przegrzanie, które może prowadzić do skurczów mięśni, nadmiernej potliwości, bólów głowy, nudności, zmęczenia i zawrotów głowy. Również efektywność i wydajność takiej aktywności będzie ograniczona, niż w przypadku biegania w łagodniejszych temperaturach. Ponadto mogą wystąpić poważne konsekwencje zdrowotne m.in. wyczerpanie cieplne czy udar cieplny.

Intensywny trening powinniśmy już ograniczać gdy słupki na termometrach oscylują w granicach 21-25 stopni w cieniu. Gdy wartości przekroczą te granice nasz organizm nie jest w stanie odpowiednio się schładzać. Dlatego w okresie letnim biegać najlepiej jest z samego rana lub wieczorem, kiedy powietrze jest nieco chłodniejsze. Należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i ubiorze.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.