bieganie.pl Marsza ek 2
21 lipca 2020 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Ćwicz z Marszałkiem – Pośladek jako… pięta Achillesa XXI wieku


Bieganie to aktywność jednostronna. Siedzący tryb pracy i spędzania wolnego czasu odbija się do tego na naszych 4 literach. Jak pracować nad mięśniami pośladkowymi, w tym pośladkowym wielkim i średnim? Szczegółowy materiał na ten temat przygotował dla nas dr. hab. Sławomir Marszałek.

Mięśnie pośladkowe odpowiadają za wszystkie ruchy w stawie biodrowym, a także za bardzo ważną w aktywności jednostronnej – jaką niewątpliwie jest bieganie, stabilizację kończyny dolnej.

Z powodu swojej rozmaitej funkcji grupa mięśni pośladkowych jest niezwykle podatna na przeciążenia dynamiczne oraz statyczne – które z kolei zapewnia nam nasz tryb życia. Długotrwała praca przy biurku, godziny spędzane w samochodzie, czy też bierny odpoczynek w pozycji siedzącej, doprowadzają do podwyższenia napięcia wspomnianej okolicy. Skutkuje to ograniczeniem przepływu płynów oraz zmniejszeniem aktywności kwasu hialuronowego, co z kolei zmniejsza potencjał wysiłkowy danej struktury.

W momencie, gdy podejmujemy obciążającą aktywność, jaką jest z pewnością bieganie i która nie zostanie poprzedzona odpowiednim przygotowaniem struktury do pracy, dążymy do autodestrukcji.

Większe napięcie mięśniowo-powięziowe oraz skrócenie tych mięśni prowadzą do szybszego męczenia się układu mięśniowo-powięziowego, a także ograniczają jego potencjał do regeneracji. Taka sytuacja sprzyja rozwinięciu się stanu zapalnego i powstawaniu dysfunkcji – szczególnie stawu biodrowego, kręgosłupa lędźwiowego oraz kolana.

Dysfunkcja mięśni pośladkowych zaczyna się niewinnie. Objawia się niewielką bolesnością i sztywnością okolicy pośladka, a przez swoje połączenia także okolicy lędźwiowej, uda a nawet kolana! To w tym momencie warto zastosować ćwiczenia i techniki, które pokazuję na filmie. Niestety, gdy nie podejmiemy odpowiednich działań, dochodzi do zjawiska sensytyzacji obwodowej – inaczej zwiększonej bolesności tych mięśni. Przez swoje relacje neurologiczne ze splotem lędźwiowym, mięśnie pośladkowe wskutek postępowania dysfunkcji, zaczynają imitować objawy rwy kulszowej (ból promieniujący do tylno-bocznej części uda, kolana, a także łydki). Gdy zaobserwujemy u siebie takie zjawisko, problem jest już niestety na tyle zaawansowany, że powinniśmy udać się do specjalisty.

Starajmy się zapobiegać i cieszyć codzienną aktywnością. Poniższy materiał niewątpliwie się temu przysłuży!


Zapraszamy na kolejne spotkania z dr. hab. Sławomirem Marszałkiem – pierwszym wykształconym w Polsce dyplomowanym osteopatą oraz fizjoterapeutą i samodzielnym uniwersyteckim pracownikiem naukowym. Łączy on 20-letnie doświadczenie kliniczne z naukowym oraz z 30-letnim stażem zawodniczo-trenerskim.Dowiedzcie się, gdzie tkwią Wasze rezerwy i jak konkretnie pracować choćby nad rozciąganiem czy rozluźnianiem – by unikać typowych dla biegaczy kontuzji. Odwiedźcie stronę marszalek-osteopatia.pl oraz obejrzyjcie inne filmy o terapii mięśniowo-powięziowej dla biegaczy na dedykowanym kanale Youtube.

Możliwość komentowania została wyłączona.