NB 1080v12
 
30 sierpnia 2011 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Co Was boli


mgr Ewa Witek-Piotrowska "Ruda" Fizjoterapeutka z Kliniki Rehabilitacji Sportowej ORTORECH mówi o tym co nas biegaczy najczęściej boli.

Coraz więcej osób zgłasza się z problemami zdrowotnymi. Moje spostrzeżenie z rozmów i badania biegaczy:

1. Tylko biegacie – zapominacie o treningu ogólnorozwojowym.

2. Biegacie tylko po asfalcie. To dobre jako trening przygotowujący do takiego podłoża podczas maratonu, ale w dłuższym przedziale czasu powoduje bardzo duże przeciążenia stawów.

3. Wszystko, tylko nie rozciąganie – tak mówicie. Nie lubicie tego, uważacie za stratę czasu. Największy błąd, to podstawa zarówno rozgrzewki, jak i zakończenia treningu. Dużo Waszych kontuzji wynika tylko z nadmiernego napięcia mięśni i przykurczy.

4. Miesiąc przed maratonem zaczynacie nowy sport np. intensywne pływanie, którego nie uprawialiście już od dawna. Gwarantowany problem – mięśnie nie są przygotowane do tego rodzaju wyczynów – zaczyna Was „coś” boleć.

5. Biegacie w zużytym obuwiu – zaczyna Was boleć pięta, Achilles, mięsień piszczelowy tylny. Buty najczęściej są starte z jednej strony, a chodzenie w nich powoduje pogłębienie wady.

6. Biegacie w obuwiu, które nie jest dla Was – najczęściej buty ze zbyt dużą amortyzacją dla osób, które tego nie potrzebują (są szczupłe i biegają po zróżnicowanym podłożu). W takich butach może dojść do skręcenia stawu skokowego.

7. Jesteście niecierpliwi – macie kontuzję, ale chcecie być mądrzejsi. Myślicie, że jesteście inni, bo sportowcy a u nich goi się wszystko szybciej. To nieprawda, zdolności tkanek do regeneracji są takie same jak u „zwyczajnych” ludzi. Musi upłynąć pewien czas, żeby się wyleczyć i zacząć treningi. W przeciwnym razie, może dojść do poważniejszego urazu lub nawracającego w najbardziej nieoczekiwanych warunkach.

8. Jesteście zmęczeni, przeciążeni- myślicie, ze jeszcze jeden bieg, jeszcze lepszy wynik. Organizm jest tak jak samochód. Trzeba o niego dbać!!! Jak nie dbamy, tylko eksploatujemy, zniszczymy jego części a nawet całość. Tylko w samochodzie możemy wymieniać części, a w naszym ciele… Sami rozumiecie.

9. Przeciążacie mięśnie i stawy a wtedy również przestajecie pracować nad „centrum”- miednicą. To wywołuje przeciążenie kręgosłupa i wtórnie wywołuje problemy kończyny dolnej. To takie błędne koło.

Co Was boli:
1. Achillesy
2. Rozcięgno podeszwowe (część podeszwy, najczęściej w okolicy pięty)
3. Mięsień brzuchaty łydki (pod kolanem)
4. Mięsień dwugłowy (z tyłu uda i boku kolana)
5. Mięśnie gęsiej stopki (od przyśrodkowej strony kolana)
6. Staw rzepkowo- udowy w kolanie
7. Mięsień biodrowo-lędźwiowy (z przodu miednicy)

Ortorech240

Redakcja Bieganie.pl