16 października 2013 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Ból Achillesów może być związany z mięśniami pośladkowymi


Problemy ze ścięgnami Achillesa to jedne z najbardziej powszechnych dolegliwości biegaczy długodystansowych. Jedną z przyczyn powodujących bóle tych ścięgien mogą być słabo rozwinięte mięśnie pośladkowe, taki wniosek wysnuli australijscy naukowcy.

przeczytaj także: Ścięgno Achillesa
A113_524.jpg

Przez kilka ostatnich lat specjaliści medycyny badający urazy sportowe zwrócili uwagę na to, że wiele partii naszego ciała jest ze sobą silnie skorelowana. Oznacza to, że niektóre części ciała współpracują ze sobą podczas ruchu. Tak jest np. w przypadku bioder i kolan. Powszechnie uważa się, że słabe i niestabilne biodra mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia kontuzji kolan.

Niedawne badania australijskich naukowców pokazały, że podobny związek może istnieć między ścięgnem Achillesa a mięśniem pośladkowym. Wynika to m.in. z badań przeprowadzonych na dwóch grupach biegaczy – jednej z problemami ze ścięgnem Achillesa oraz drugiej bez tych problemów. 

Badanie polegało na mierzeniu aktywności mięśnia pośladkowego (kiedy mięsień zaczął pracować i jak długo) podczas biegu. 

Rezultat badań był następujący: wśród mężczyzn zmagających się z bólem Achillesa aktywacja mięśni pośladkowych nastąpiła później niż u mężczyzn zdrowych. Ponadto aktywność tych mięśni trwała krócej. Co to oznacza? Mniejsza aktywność mięśni pośladkowych może niekorzystnie wpływać na rotację wewnętrzną bioder, a niestabilność bioder może z kolei być przyczyną bólu ścięgien Achillesa.

Jak wzmocnić mięśnie pośladkowe i inne partie mieśniowe? Bieganie.pl poleca zestaw ćwiczeń:
– mobilna, wakacyjna siłownia biegowa
– ćwiczenia stabilności ogólnej,
– ćwiczenia siłowe na nogi,
siła i dynamika.

Źródło: journals.lww.com, www.runnersworld.com.

Możliwość komentowania została wyłączona.