9 stycznia 2013 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Bieganie i spacery wpływają na zmniejszenie ryzyka zaćmy


nauka

Systematycznie uprawiany sport ma wpływ na zmniejszenie ryzyka zaćmy. Zaćma to choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki. Jest jedną z przyczyn ślepoty. Występuje głównie u osób po 60. roku życia. Podstawowym objawem zaćmy wrodzonej całkowitej jest biała źrenica

Przeprowadzono badanie mające na celu sprawdzenie ryzyka zaćmy. Przebadano dwie grupy ludzi. Sportowców uprawiających umiarkowany wysiłek fizyczny (np. spacer) i sportowców trenujących intensywnie (np. jogging).
W okresie ok. 6 lat przebadano: 32 610 biegaczy i 14 917 spacerowiczów. Lekarze zanotowali 733 przypadki zaćmy wśród biegaczy i 1 074 u spacerowiczów. Należy zauważyć, że tych drugich było prawie o połowę mniej niż uprawiających jogging.

W eksperymencie uwzględniono płeć, rasę, wiek, wykształcenie, palenie tytoniu i spożycie mięsa, owoców i alkoholu. Niezależnie od powyższych czynników najlepszym sposobem uniknięcia zaćmy jest uprawianie umiarkowanie intensywnych sportów, np. wspomniany jogging.
Spacerowanie okazało się mniej skuteczne w walce z zaćmą. Badanie potwierdziło, że osoby wysportowane mają o wiele większą szansę pozostać w pełni zdrowymi. Udowodniono, że jogging jest o wiele bardziej skuteczny niż samo spacerowanie.
Źródło: The American College of Sports Medicine

Możliwość komentowania została wyłączona.