8 maja 2013 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Biegaczki mniej narażone na raka piersi


Aktywność fizyczna, poprzez zmiany w estrogenach może pozytywnie wpływać na obniżenie ryzyka pojawienia się raka piersi, tak wynika z badań opublikowanych przez czasopismo Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention.

kobiety_tlum.jpg

Badania obserwacyjne sugerują, że ruch związany jest z obniżeniem ryzyka raka piersi, dotychczas jednak brakowało dowodów klinicznych wyjaśniających jak ćwiczenia mogą obniżyć to ryzyko. Aby to sprawdzić Amerykańskie Towarzystwo Badań nad Rakiem przeprowadziło badanie.

Do udziału w nim zaproszono 391 kobiet przed menopauzą, prowadzących siedzący tryb życia, w podobnym wieku i zbliżonym wskaźnikiem BMI. Wszystkie kobiety losowo zostały przydzielone do dwóch grup: grypy kontrolnej (179 kobiet) i grupy interwencyjnej (212). Różnica między nimi polegała na wprowadzeniu w grupie interwencyjnej ćwiczeń aerobowych – 30 minut dziennie pięć razy w tygodniu przez 16 tygodni.

Badanym kobietom pobrano próbki moczu – trzy przed rozpoczęciem badania i trzy po jego zakończeniu – w celu zmierzenia poziomu trzech dominujących estrogenów oraz ich dziewięciu metabolitów (produktów rozpadu estrogenów), spośród których największą uwagę skupiono na zmianach w poziomie 2-hydroksyestronu (2-OHE1) i 16alpha-hydeoxyestronu (16alpha-OHE1). Dlaczego? Dlatego, że metabolizm estrogenów sprzyja produkcji OHE1-2, który wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka raka piersi.

Running woman
fot. Peter van der Sluijs

Estrogeny [gr.], steroidowe hormony płciowe żeńskie, wytwarzane przez jajniki, a także w niewielkich ilościach przez jądra i korę nadnerczy; należą tu: estron, estradiol i estriol; wydzielane przez jajniki, a także przez jądra i korę nadnerczy; syntetyczne estrogeny stosuje się w lecznictwie (źródło: Encyklopedia PWN).

Obserwacje były następujące: ćwiczenia aerobowe (w tym bieganie) doprowadziły do wzrostu 2-hydroksyestronu (2-OHE1) i zmniejszenia ilości 16alpha-OHE1, co z kolei doprowadziło do znacznego wzrostu stosunku 2-OHE1/16alpha-OHE1, bardzo korzystnego w kontekście obniżenia ryzyka raka piersi. W grupie kontrolnej nie zaobserwowano statystycznie istotnych zmian tego wskaźnika.

Jaki płynie z tego wniosek? A no taki, że potwierdzają się przypuszczenia, że aktywność fizyczna może obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Warto więc regularnie biegać by dbać nie tylko o dobrą kondycję, zdrowe serce, ale również po to, by uciec od chorób nowotworowych.

Źródło: www.runnersworld.com, www.eurekalert.org.

Możliwość komentowania została wyłączona.