New Balance 1080v12
 
6 kwietnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Aktywnie i bez urazów?


ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Osoby, które uprawiają sport, narażone są na ciągłe urazy, tj. stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia czy złamania. Uważa się, że tego typu uszkodzenia są nieodłącznie związane z intensywną aktywnością fizyczną. Czy jednak na pewno nie można ich uniknąć?

bieganie.pl

Na powstanie kontuzji najbardziej narażone są osoby uprawiające gry zespołowe, sporty walki, a także sporty ekstremalne. Nieodpowiednia rozgrzewka, przecenienie własnych możliwości, czy zwykła chęć rywalizacji często kończą się bolesnym urazem – mówi o najczęstszych przyczynach obrażeń u sportowców Danuta Wawrzyniak-Dulińska, mgr rehabilitacji ruchowej. Ponieważ urazy i kontuzje powodują uszkodzenia tkanek, które goją się długo (powyżej ośmiu tygodni), bagatelizowanie ich może doprowadzić do ciągnących się latami dolegliwości, tj. ból, ograniczenia sprawności lub ruchomości kończyny. Aby uniknąć niepotrzebnego cierpienia, warto stosować odpowiednie leczenie, które ograniczy skutki urazu i pozwoli zapobiec dalszemu uszkadzaniu tkanek. W tym celu, o ile uraz nie jest na tyle poważny, że wymaga interwencji lekarza, pomocne będzie na pewno stosowanie wspomagającej terapii przeciwbólowej i przeciwzapalnej. Specjaliści są zgodni, że skojarzone działanie DIP HOTDIP RILIF sprawia, że osoby aktywne fizycznie mogą lepiej zadbać o swoje zdrowie. Co ważne, DIP HOT i DIP RILIF stosować możemy zarówno w ramach profilaktyki, jak i leczenia różnego rodzaju obrażeń, wynikających w czynnego uprawiania sportu.
Przed treningiem
Zanim rozpoczniemy trening, warto rozluźnić mięśnie, co pozwoli nam dłużej i przyjemniej trenować. Do tego celu znakomicie nadaje DIP HOT – krem, posiadający silne, miejscowe działanie rozgrzewające. Korzyści, wynikających z zastosowania tego typu terapii, jest wiele. Jedną z nich jest zwiększenie przepływu krwi przez tkanki. Naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, poziom metabolizmu zaś podwyższa się. Rozgrzane mięśnie i tkanki charakteryzują się większą szybkością skurczu i rozkurczu, zaś zmniejszenie lepkości płynów ustrojowych w tkance mięśniowej i łącznej wpływa na redukcję sztywności mięśni. Zastosowanie DIP HOT przed zajęciami sportowymi sprawi, że mięśnie zostaną rozgrzane, a w efekcie zwiększy się efektywność ćwiczeń, zaś ryzyko wystąpienia urazu zmaleje. Ponadto, dzięki podwyższonej temperaturze, w tkance mięśniowej dochodzi do łatwiejszego uwalniania tlenu, który mięśnie wykorzystują do uwalniania energii z glukozy. Niedostateczna ilość tlenu w mięśniach powoduje ich zmęczenie i, w efekcie, produkcję kwasu mlekowego (przyczynę tak zwanych „zakwasów”).

bieganiepl

Po kontuzji
Jeśli w wyniku ćwiczeń doszło do urazu, warto w sposób odpowiedni podejść do tego problemu. Często popełnianym błędem są próby rozcierania i rozgrzewania miejsca kontuzji. – Tymczasem podczas pierwszych 48 godzin po urazie najważniejsze jest chłodzenie. Niska temperatura wpływa na obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęku. Chłodzenie wykazuje również działanie przeciwbólowe – podkreśla Danuta Wawrzyniak-Dulińska. By osiągnąć ten efekt oraz złagodzić ból, warto zastosować DIP RILIF – bezbarwny, łatwo wchłaniający się żel, który, dzięki kombinacji ibuprofenu i mentolu, działa szybko i długotrwale. Zimno, zastosowane w miejscu urazu, powoduje chwilowe zmniejszenie przepływu krwi, zmniejszenie i ustanie krwawienia lub opuchlizny oraz spowolnienie rozwoju stanu zapalnego. 
Na przemęczone mięśnie
DIP RILIF znakomicie nadaje się również dla wszystkich, którzy cierpią na opóźnioną bolesność mięśniową (DOMS), powszechnie zwaną zakwasami. Jest to znany każdemu ból mięśni, pojawiający się w czasie od 24 do 72 godzin po intensywnym wysiłku i dotykający przede wszystkim tych, którzy dopiero zaczynają trenować lub wracają do treningów po dłuższej przerwie. Przy wzmożonych objawach specjaliści radzą stosować produkty lecznicze z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), do których należy DIP RILIF, i które pomagają łagodzić przebieg stanu zapalnego w komórkach mięśniowych. 

bieganie

Terapia ciepłem
Termoterapia, czyli leczenie ciepłem, jest znakomitym sposobem wspomagającym gojenie uszkodzonych tkanek. Warto podkreślić, że należy ją stosować nie wcześniej, niż 3 dni po urazie. Działanie składników aktywnych, jakimi charakteryzuje się DIP HOT, znakomicie wpisuje się w ramy takiej kuracji. Zawarte w preparacie DIP HOT olejki: terpentynowy i eukaliptusowy działają na powierzchni skóry, rozszerzając naczynia krwionośne i zwiększając przepływ krwi w powierzchniowych i głębszych tkankach. Inny składnik leku – mentol – ma z kolei wpływ na płytkie warstwy skóry, zaś kolejny – salicylan metylu – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. 
Skojarzone działanie DIP HOT i DIP RILIF sprawia, że korzystanie z tych preparatów pomaga, w sposób całościowy, uporać się z problemami, jakie wiążą się z prowadzeniem aktywnego trybu życia.