23 lipca 2007 Redakcja Bieganie.pl Zacznij Biegać

Wielkość butów biegowych


A110_300.jpg

Jak duże powinny być buty biegowe – to częste pytanie początkujących biegaczy. Oto kilka rad.

Stopa musi mieć przestrzeń. W trakcie godzinnego biegu stopa uderza o podłoże około 5 tys razy. W trakcie kontaktu z podłożem stopa z dużą siłą prze do przodu. Jeśli but będzie za mały końcówki palców uderzać lub ocierać się będą o elementy buta w przedniej jego części. Przy krótkim biegu – to może nie być bardzo uciążliwe. Jednak przy dłuższym, może się to skończyć bolesnymi obtarciami czy pęcherzami. Pamiętać należy, że stopa minimalnie puchnie w trakcie biegu.

Dlatego – wszystkie zdroworozsądkowe argumenty przemawiają za tym, żeby but był większy, niż but w którym chodzicie na co dzień. Są wprawdzie osoby, które twierdzą, że biega im się dobrze w mniejszych ale wg mnie jest to racjonalnie nie uzasadnione.

Jeśli jednak przyjmiemy już zasadę, że but ma być większy – pytanie o ile większy? Jak to sprawdzić? W sklepie nie jesteśmy przecież w stanie zasymulować długiego biegu.

No cóż. Prawda jest taka, że z biegiem lat, im dłużej będziecie biegali, im więcej butów w życiu zużyjecie tym kolejna decyzja będzie łatwiejsza. Po kilku latach, może nawet po kilku miesiącach będziecie w stanie kupować buty w ciemno, przez internet, znając swój rozmiar w poszukiwanym modelu.

Jednak przy pierwszych zakupach spróbujcie zastosować się do następujących zasad.


1.
But przymierzajcie w skarpetkach, optymalnie wieczorem, po południu, kiedy nogi są zmęczone. Zawiążcie but ale nie bardzo mocno.


2.
Po zawiązaniu przejdźcie się po sklepie a nawet przetruchtajcie – palce nie powinny dotykać przedniej części buta.


3.
Stańcie na palcach – nawet wtedy powinniście mieć swobodę i przestrzeń w okolicy palców.

Oczywiście but nie powinien być ZA duży. Jeśli przymierzacie za dużego buta – będzie się on zginał w przedniej części w taki sposób, że możecie odczuwać nieprzyjemny nacisk materiału. Będziecie czuli zdecydowanie za dużo przestrzeni z przodu, palce nie mogą wam "latać".

Przymierzcie, potruchtajcie, sprawdźcie to na sobie. I dopiero wtedy kupujcie

Pocieszcie się, że nawet jeśli wasze pierwsze buty będą za małe – to autor tych słów kiedy zaczynał biegać kupił
kilka par za małych butów a swój pierwszy maraton w takich właśnie
przebiegł, co spowodowało zejście trzech paznokci.

Ale miejmy nadzieję, że was to nie spotka.