11 sierpnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Zacznij Biegać

Trener Marek Adamek i Mateusz Demczyszak – trening tempowy


Jak trenują najlepsi polscy biegacze? Tylko u nas macie okazje podejrzeć kluczowy, interwałowy trening Mateusza Demczyszaka, reprezentanta Polski na MŚ 2013 na 3000 m z przeszkodami. To preludium do niespodzianki, jaką dla Was przygotowaliśmy –  startujemy z cyklem tekstów poświęconych interwałom.

dem540.jpg 

Mateusz Demczyszak przewodzi biegowi na 3000 m z przeszkodami (MP 2013) 


Nowy cykl tekstów – interwały


Z naszych poradników dowiecie się tego, jak dobierać intensywność (tempo) treningu w relacji do zakładanych celów, jak programować długość treningu (długość odcinków i liczba powtórzeń) oraz jak sterować intensywnością za pomocą przerwy i jakie informacje ta przerwa ewentualnie może nam dać. 

Podglądamy Mateusza Demczyszaka

Trener Mateusza, Marek Adamek opisuje jak wyglądać będzie trening oraz dzieli się z nami swoimi przemyśleniami. Możecie zobaczyć wszystko "od kuchni" na przykładzie jednego z najlepszych duetów zawodniczo-trenerskich w Polsce.

Trener Adamek używa określenia: "trening tempowy". Jest to określenie opisujące trening w którym nastawieni jesteśmy na utrzymanie konkretnego tempa, zazwyczaj jakoś powiązanego z zakładanym tempem docelowym, startowym. Tutaj zakładane  tempo to tempo, które utrzymane na dystansie 3000m da wynik 8 min 20 sekund (na 3000 m pprz) co jest o 6 sekund lepiej niż życiówka Mateusza. 

Jaki trening zaplanował Mateuszowi jego trener?

5 x 800 m po 2:13 (2:47 / km czyli w relacji do życiówki Mateusza na 3000 m z przeszkodami (8:26) było to tempo na 8:20. Przerwa 2:30 w truchcie, marszu. Po tym: 2 x 400 m bardzo mocno (bez konkretnych założeń tempowych) na dwuminutowej przerwie.