15 sierpnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Trening

Trening siłowy a biegowy – ile czasu poświęcać na który w zależności od wieku


Na zdjęciu: Kenneth Cooper i Tyler Cooper, czyli ojciec i syn, cooperaerobics.com


Niestety, starzejemy się wszyscy, choć bieganie jest dla wielu ucieczką przed swym biologicznym wiekiem. Korzyści dla zdrowia są bezdyskusyjne. Biegacze czy starsi czy młodsi mają niższą masę ciała, unormowane ciśnienie i generalnie mniejsze tak zwane sercowo-naczyniowe ryzyko śmierci.

Ale, nie dotyczy to niestety kontuzji. Im więcej biegamy tym więcej mamy kontuzji. Oczywiście, ci seniorzy którzy nie biegają mają może innego rodzaju problemy z mobilnością, ale kontuzja jest zmorą zarówno młodych jak i starszych, choć jak pokazują badania (i logika), im człowiek starszy tym bardziej podatny na kontuzje.

Dlaczego tak się dzieje? Wraz z wiekiem spada siła mięśni, mobilność stawów, elastyczność ścięgien i więzadeł. W badaniach porównawczych na biegaczach młodych i starszych widać, wyraźne różnice w wielu parametrach biomechanicznych, co oczywiście powoduje, że ryzyko kontuzji u osoby starszej jest większe.

Ułomna biomechanika, słabe mięśnie u młodej osoby mogą okresowo kompensować się z innymi parametrami ciała (np młoda osoba ze słabymi mięśniami może amortyzować w większym stopniu układem kostnym, ścięgnami) choć w dłuższym okresie to pewnie także przełoży się na kontuzję. U osoby starszej ta kompensacja nieefektywności jednego procesu (np amortyzowania) może przełożyć się na kontuzję natychmiast.

Kenneth Cooper, twórca słynnego testu Coopera jest człowiekiem, który świetnie potrafi ubierać wszystko w liczby. Jego książki pełne są różnych ciekawych relacji liczbowych. Także i tym razem, w kontekście biegania osób starszych Kenneth Cooper przychodzi z pomocą i sugestią: jak alokować czas, ile czasu poświęcać na trening siłowy a ile na biegowy.

Kenneth Cooper jest dziś 84 letnim człowiekiem i nadal jest w dobrej formie, więc wie co mówi. Wg niego wiek to tylko numer. Poniżej jego propozycja komponowania treningu.

Przeczytaj też: Starsi biegacze potrzebują treningu siłowego

infografika wzor silowyaerobowy

Możliwość komentowania została wyłączona.