palladino 2 1
20 marca 2020 Redakcja Bieganie.pl Trening

Średnia moc na zawodach i jak ją wyliczyć?


Istnieje wiele tabel służących do wyliczenia czasu ukończenia docelowych zawodów. Steve Palladino, trener i propagator biegania na mocy, proponuje właśnie w oparciu o mierniki mocy – oszacować swoje tempo maratonu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Test „na mocy” do wyznaczenia progu tlenowego

Biegacze często zastanawiają się, przy jakiej mocy będzie możliwe osiągnięcie czasu docelowego dla danych zawodów. Można to oczywiście zrobić, jeśli ktoś ma rozsądną ocenę swojej efektywności biegania na danym dystansie. Niestety, nawet znając siebie doskonale, łatwo swoje siły przeszacować.

W tym krótkim artykule zostaną przedstawione tabele, które pokazują moc (wyrażoną w W/kg) niezbędną do osiągnięcia różnych celów czasowych maratonu – w zależności od efektywności biegania biegacza na zawodach.

Oprócz wymaganej mocy do osiągnięcia określonego celu czasowego na zawodach, w tabelach podano również szacunkową moc krytyczną (FTP/CP) niezbędną do utrzymania wymaganej średniej mocy na wyścigu (przy powiązanej z nią efektywnością biegania).

Uwagi:

  • Oznaczenie kg w W/kg to ustawienie masy biegacza w aplikacji Stryd.
  • Przy szacowaniu podanych liczb FTP / CP wykorzystano założone wykładniki Riegla „najlepiej dopasowane”. Można oczywiście być dokładniejszym w tych szacunkach, jeśli wprowadzi się własne dane i wykładniki Riegla do kalkulatora Super Power Calculator.
  • Wykładniki, których tutaj użyto, są prawdopodobnie dość niezawodne, tak że szacunki FTP / CP są bardzo zbliżone do tego, co będzie konieczne do utrzymania wymaganej średniej mocy podczas wyścigu.
  • Wartość efektywności biegania jest zależna od samego biegacza, dystansu (lub czasu trwania) wyścigu, warunków wyścigu (teren i wiatr) oraz konkretnej wersji Stryda ( wersja z pomiarem wiatru lub bez).

Innymi słowy, chodzi o tzw. „złamanie” danej bariery czasowej. W tabelach są podane zakresy mocy w W/kg, które są niezbędne do przekroczenia danej wartości czasowej nawet o 1 sekundę. W zależności od RE (Running Effectiveness = V w m/s do AP w W/kg) ta moc jest inna. Dzięki temu każda osoba, które trenuje na mocy i zna swoją wartość RE oraz wartość W/kg (np. z testu na moc krytyczną albo wprost z aplikacji STRYD tzw Auto CP w W/kg) może sobie odpowiedzieć na pytanie, na co może liczyć na zawodach. 

Wymagana moc do przeprowadzenia maratonu poniżej 2:30

paladinotab1 1

Wymagana moc do przeprowadzenia maratonu poniżej 2:45

paladinotab2 1

Wymagana moc do przeprowadzenia maratonu poniżej 3:00

paladinotab3 1

Wymagana moc do przeprowadzenia maratonu poniżej 3:15

paladinotab4 1


Wymagana moc do przeprowadzenia maratonu poniżej 3:30

paladinotab5 1

Wymagana moc do przeprowadzenia maratonu poniżej 3: 45

paladinotab6 1

Wymagana moc do przeprowadzenia maratonu poniżej 4:00

paladinotab7

Uzupełnienie

Aby obliczyć średnią moc w W / kg potrzebną do przebiegnięcia w danym czasie danej odległości na zawodach, należy posłużyć się  równaniem Efektywności Biegu (RE).

RE = prędkość w m / s podzielona przez moc w W / kg                                                  

w związku z tym:

Średnia moc na zawodach W / kg = (dystans wyścigu w metrach / czas wyścigu w sekundach) / RE

Jak znaleźć swoją efektywność biegania?

Jest obliczana  na różnych platformach: WKO, Golden Cheetach, Runalyze . Można też wprowadzić dane w kalkulatorze SuperPowerCalculator  i znaleźć swój RE.
Można również uruchomić rozszerzenie RE dla  Powercenter Chrome opracowane przez Davida Juiliano. Można to także zobaczyć w czasie rzeczywistym w niektórych aplikacjach Garmin do zegarków IQ.

Możliwość komentowania została wyłączona.