aplikacje biegowe
22 listopada 2022 Łukasz Telejko Trening

Aplikacje biegowe, które pomogą w monitorowaniu i analizie treningu


Zakończenie publikacji aktualizacji oraz usprawnień, koniec wsparcia technicznego, brak dostępu do obsługi klienta oraz usunięcie ze sklepów internetowych – tak właśnie, 31 grudnia 2020, zakończyła się historia Endomondo, czyli jednej z najbardziej popularnych aplikacji sportowych.  Zniknięcie tego popularnego, nie tylko w Polsce, gracza  zmusiło gro sportowców do odnalezienia alternatywny. Na szczęście wybór jest dość spory.

Aplikacje biegowe, to niekwestionowana pomoc w treningu zarówno u profesjonalnych sportowców, jak i u amatorów. Rejestrowanie aktywności, możliwość kontroli postępów, dokładna analiza wykonanej jednostki treningowej, oraz możliwość kontaktu ze światem osób trenujących – to tylko niektóre zalety aplikacji. Większość apek jest darmowych, jednak niektóre z nich dają możliwość wykupu bogatszej wersji Premium.  Oto 10 aplikacji sportowych, na które warto zwrócić uwagę.

Strava: Run, Ride, Hike

Jedna z bardziej znanych aplikacji sportowych, która występuje zarówno w wersji darmowej oraz rozszerzonej Premium.  Bieganie, kolarstwo, wędrówki i ponad 30 innych dyscyplin sportowych w jednym miejscu. Poza standardową funkcjonalnością (dziennik treningów, czyli zapis wszystkich twoich aktywności wraz z analizą treningu), zapewnia system wirtualnej rywalizacji ze sportowcami z całego świata, co stanowi dodatkową motywację.  W wersji podstawowej jest dostęp do takich funkcji jak wyznaczanie oraz nagrywanie trasy, poznamy też parametry: dystans, prędkość, tempo, spalone kalorie czy przewyższenia. Wersja płatna oferuje m.in. spersonalizowane plany treningowe, aktualny stan wytrenowania oraz zmęczenia.

Adidas Running by Runtastic

Aplikacja do biegania, która pomoże także w śledzeniu innych aktywności m.in. spacerowania, jazdy rowerem, treningów siłowych, fitnessu czy biegania na bieżni. Program rejestruje podstawowe parametry treningu: dystans, tempo, czas, prędkość, spalone kalorie i trasę przez GPS.  Można korzystać z funkcji auto-pauzy oraz trenera głosowego.  W ramach dodatkowej motywacji można tworzyć grupy sportowe oraz rzucać wyzwania znajomym. W aplikacji jest możliwość wyznaczania sobie celów, śledzenia swoich postępów i rekordów, a w płatnej wersji skorzystania z planów treningowych.

Sports Tracker

Oryginalna aplikacja sportowa, która przy pomocy wydajnej technologii GPS i map pozwala rejestrować równe aktywności fizyczne oraz analizować dostępne parametry. Program pomaga poznać nam m.in. spalone kalorie, średnią prędkość, pokonaną wysokość, jak również zapewnia funkcje społecznościowe umożliwiające dzielenie się osiągnięciami treningowymi ze znajomymi oraz innymi sportowcami.  Podczas treningu możemy korzystać ze wskazówek głosowych, śledzić swoją trasę w aplikacji, żeby się nie zgubić oraz monitorować puls. Dzięki funkcji Heatmaps mamy dostęp do szeregu map zawierających m.in. najciekawsze trasy w okolicy, w której się znajdujesz.

Runkeeper

Aplikacja, która może stać się twoim osobistym trenerem. Można kontrolować szczegółowe statystyki dotyczące tempa, przebytego dystansu i czasu, a dzięki wbudowanym podpowiedzią głosowym otrzymasz  informacje o postępach oraz wskazówki treningowe. Runkeeper  to prosta aplikacja, daje możliwość udostępniania swoich osiągnięć w różnych mediach społecznościowych oraz porównania ich z założonymi wcześniej celami. Program może również tworzyć nowe trasy, na podstawie wcześniej przebytych ścieżek biegowych.

muscular athletic man looks smartphone screen downloads songs playlist training holds bottle with fresh water wears casual t shirt has regular workout poses outdoors healthy lifestyle

Nike Run Club

Aplikacja oraz cała społeczność została stworzona z myślą o motywacji do biegania. Darmowa wersja podaje informacje na temat prędkości i tempa biegu, spalanych kalorii , trasy oraz podsumowuje nasze treningi z przestrzeni tygodnia lub miesiąca. Dzięki funkcji monitorowania biegów możesz zaplanować krótką przebieżkę lub długi bieg w terenie i być na bieżąco ze swoimi rezultatami, a przy tym słuchać muzyki podczas treningu. Dodatkową motywacją może być wyznaczanie sobie wyzwań i celów, po ukończeniu których otrzymujesz wirtualne medale.

Pace Control – Twój pacemaker

Prosta i wygodna aplikacja stworzona do śledzenia przebytego treningu. Program podaje wiarygodne informacje o tempie biegu oraz przebytej trasie (zastosowany algorytm wyliczający tempo dostosowany do specyfiki sygnału GPS). Pace Control zapewnia komunikaty głosowe dotyczące parametrów biegu, które można ustawić  nawet co 200 metrów. Funkcją na którą warto zwrócić uwagę jest z pewnością śledzenie biegu w odniesieniu do wirtualnego biegacza, który wykonuje trening na zdeklarowaną wcześniej taktykę i określony rezultat.  To na co warto jeszcze zwrócić uwagę, to przewidywanie czasu na mecie oraz możliwość ustawienia zdalnego wyścigu w czasie rzeczywistym ze znajomymi z innego miasta, a nawet kraju.  

MapMyRun

Aplikacja występująca w wersji bezpłatnej oraz płatnej Premium. Zapewnia ona wszystko, czego potrzebujesz, aby utrzymać motywację do osiągnięcia swoich założonych celów. W programie można śledzić ponad 600 różnych aktywności fizycznych w tym bieganie, jazdę na rowerze, marsze, treningi na siłowni, trening crossowy czy jogę.  W podstawowej wersji otrzymujemy dostęp do typowych statystyk, takich jak tempo, dystans i czas trwania treningu oraz wyszukiwania, tworzenia i udostępniania tras biegowych. Jeśli ulepszysz subskrypcję do wersji Premium MVP masz możliwość m.in. śledzenia na żywo treningu, udostępniania bieżącej lokalizacji, indywidualnych planów treningowych , dźwiękowych wskazówek treningowych.

PacerKrokomierz:Licznik Kroków

Prosta w obsłudze aplikacja, dzięki której bez logowania można śledzić swoje aktywności fizyczne. Krokomierz pracuje bezpośrednio z telefonu i śledzi twoje kroki cały dzień niezależnie od tego,  w jakim miejscu przechowujesz telefon (ręka, kieszeń, torebka). Używając GPS można śledzić takie sporty jak bieganie, spacery czy jazdę na rowerze. Program zapisuje pokonane przez ciebie kroki, liczbę spalonych kalorii, pokonany dystans oraz czas aktywności. W aplikacji można na bieżąco śledzić swoją wagę i BMI . Dostępna jest również wersja Premium, która zapewnia  zaawansowaną analizę i raporty aktywności oraz  program odchudzania.

RockMyRun

Ciekawa, płatna aplikacja, która jednocześnie śledzi dystans i tempo oraz  automatycznie dostosowuje muzykę do kroków lub tętna. Program zapewnia profesjonalną muzykę do biegania i dba o niespożyte pokłady energii podczas treningu. Wszystkie utwory są specjalnie dobrane i płynnie ze sobą połączone, tworząc unikalną muzykę treningową, niedostępną w standardowych serwisach muzycznych. RockMyRun można bezproblemowo zsynchronizować z innymi aplikacjami biegowymi w celu dostępu do większej ilości parametrów treningowych.

Navime GPS Tracker

Aplikacja, która zmienia zwykły telefon w zaawansowany rejestrator treningów. Program obsługuje różne aktywności fizyczne, których statystyki wyświetlane są na kilku czytelnych ekranach, które możesz dowolnie zmieniać i przestawiać. Aplikacja pozwala m.in. na nagrywanie tras z podziałem na różne rodzaje aktywności, podgląd międzyczasów poszczególnych kilometrów trasy, wyświetlanie zbiorczych statystyk w dzienniku tras,  zapewnia również wykresy prędkości oraz wysokości.

Oczywiście aplikacji biegowych jest o wiele więcej są to jeszcze m.in. Running To Lose Weight, Jogging dla utraty wagi, Google Fit, Bieganie fitness tracker, GStep, Locus Map Free, iSmoothRun Pro oraz wiele, wiele innych. Aplikacje biegowe bezapelacyjnie pomagają podczas treningu, szczególnie osobom które nie posiadają jeszcze zegarków sportowych z GPSem. Na rynku dostępnych jest szereg aplikacji mobilnych, a wybór odpowiedniej będzie zależał tylko i wyłącznie od spersonalizowanych wymagań.

Zobacz również 3 aplikacje do liczenia kalorii i sprawdzania odżywek

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.