Redakcja Bieganie.pl
W Warszawie otwarto ogólnodostępne centrum treningu wysokościowego i rehabilitacji AIR ZONE. To, co dotychczas zarezerwowane było dla sportowców wyczynowych, jest teraz na wyciągnięcie ręki również dla biegaczy amatorów. Najnowsze badania wskazują, że nie trzeba spędzać długich tygodni na obozach klimatycznych, by skorzystać z zalet hipoksji. Umiejętne korzystanie z treningu wysokościowego to podnoszenie formy z głową.
Trening w warunkach hipoksji jest od ponad 50 lat stosowany w sporcie profesjonalnym. Stał się podstawą w przygotowaniach w niemal wszystkich konkurencjach wytrzymałościowych. Zmiany adaptacyjne organizmu związane z przebywaniem na znacznych wysokościach nad poziomem morza wiążą się między innymi z poprawą parametrów i transportu krwi. Wymagają jednak długiego przebywania w określonych warunkach środowiskowych, aklimatyzacji, ostrożnego bodźcowania akcentami i uwzględnienia szeregu indywidualnych ograniczeń zawodników.
Sam wyjazd w tzw. góry średnie (1800-2500 m n.p.m.) bez odpowiedniego doświadczenia i ze zbyt mocnym treningiem może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Mówił o tym m.in. w podcaście Bieganie.pl dr hab. Miłosz Czuba. Dlatego od lat prowadzone były badania nad treningiem w sztucznej hipoksji. Czyli takich, w których nie tylko wyciąga się korzyści z długiego przebywania w warunkach niedotlenienia, ale również pożytek z przeprowadzania konkretnych jednostek treningowych. Dziś takie możliwości dają ośrodki powstające na nizinach, a pionierami w rozwoju nowej technologii oraz zastosowań w praktyce są również Polacy.
Pierwszym otwartym dla wszystkich nowoczesnym ośrodkiem w Warszawie, gdzie można poczuć zalety treningu wysokościowego, jest AIR ZONE.
– Dzięki wynikom badań laureatów Nagrody Nobla z 2019 r. w dziedzinie medycyny i fizjologii (Peter J. Ratcliffe Oxford Univeristy & William G. Kaelin Jr Harvard University, Gregg L. Semensa John Hopkins University) wiemy znacznie więcej o tym, jak różne poziomy tlenu regulują w organizmie podstawowe procesy fizjologiczne. W naszych badaniach skupiamy się na rozwoju zarówno technologii jak również procedur treningowych i terapeutycznych. Wierzę, że doświadczenie nasze oraz wielu współpracujących z nami sportowców przełoży się na skuteczne programy treningowe dla wszystkich – przekonuje prezes firmy i producenta instalacji Robert Leszczyński.
W centrum AIR ZONE utrzymywane są warunki imitujące wysokość od 2000 m n.p.m. nawet do 8000 m n.p.m., zaś poszczególne salki treningowe dostosowane są do indywidualnych potrzeb treningu lub rehabilitacji pojedynczych gości oraz grup.
Co daje przebywanie i trenowanie w takim miejscu? Zacznijmy od tego, że środowisko imitujące powietrze wysokogórskie poprawia wytrzymałość organizmu na poziomie morza. Następuje wówczas adaptacja układu krążeniowego, mięśniowego i zmiana właściwości krwi, przez co uzyskuje się efekt znaczącej zwyżki formy. Co w tym wypadku kluczowe – poprawnie zastosowana hipoksja w formie treningu prowadzi również do zmian adaptacji mięśni i zmian w mitochondriach, gdzie produkowana jest energia. Usprawnia się więc zarówno wydolność tlenowa, jak i beztlenowa. Dzięki temu zwiększane są możliwości organizmu do wysiłku.
Biegacze stosując trening hipoksyjny zyskują poprawę możliwości organizmu podczas niedotlenienia oraz wzrost VO2max i wydolności progowej. Wzrasta ponadto rezerwa buforowa, czyli możliwość intensywnego wysiłku interwałowego poprzez poprawę ekonomii oddychania. Wreszcie poprawia się restytucja pomiędzy interwałowymi wysiłkami, pobudzony zostaje metabolizm i spalanie tłuszczy m.in. za sprawą zwiększonego wydzielania hormonu wzrostu.
Ale plusy wykraczają poza te, nad którymi tradycyjnie pochylają się biegacze. Najnowsze badania wskazują, że warunki hipoksji sprzyjają bowiem rehabilitacji wielu urazów oraz utrzymaniem lub wręcz poprawie wydolności w trakcie leczenia urazu. Sprzyjają poprawie zdrowia chorych na cukrzycę typu II, pomagają w leceniu otyłości oraz chorób układu krążenia.
AIR ZONE przy Alejach Jerozolimskich 181B (budynek ADGAR PARK WEST) jest miejscem nie tylko dla trenujących profesjonalistów. Indywidualni klienci mogą korzystać z AIR ZONE samodzielnie lub dołączając na zajęcia grupowe, realizujące różne protokoły treningowe. Zespół trenerów stanowią przedstawiciele rozmaitych dyscyplin, również lekkoatleci i wyczynowi sportowcy konkurencji wytrzymałościowych. Pomogą podnieść możliwości wysiłkowe biegaczom na różnym poziomie wytrenowania.
Więcej szczegółów, w tym informacje o karnetach i terminarz zajęć znaleźć można na stronie: www.airzone.pl oraz na profilu AIR ZONE na FB.