4 listopada 2011 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Zwycięzca konkursu Asics startuje w maratonie w Nowym Jorku już w tę niedzielę.


W Niedzielę, 6 listopada w Nowym Jorku startuje jeden z największych maratonów na świecie. Na zaproszenie Asics Polska do Nowego Jorku poleciał Pan Damian Baszko, który wylosował tę podróż w konkursie Asicsa. Krótka rozmowa z Panem Damianem przed wylotem.

Baszko200Czym Pan się na co dzień zajmuje?

Na co dzień prowadzę serwis klimatyzacji i ogrzewań w MP serwis Centrum Webasto.

Gdzie Pan mieszka?

Mieszkam w Poznaniu na oś Kopernika w pobliżu Lasku Marcelińskiego w którym mam idealne warunki do treningów biegowych.

Od jak dawna Pan biega?

Moje zainteresowanie bieganiem zaczęło się już w dzieciństwie kiedy to Bronisław Malinowski zdobył złoty medal na olimpiadzie w Moskwie. To wydarzenie spowodowało, że przez pięć kolejnych lat bieganie było moją ulubioną dyscypliną sportową. Niestety po tym czasie  przyszedł czas na inne zainteresowania takie jak zawodnicza gra w szachy, szybownictwo, gra w zespołach muzycznych, oraz obowiązki związane z pracą i rodziną więc na bieganie nie starczało czasu.

Przełom nastąpił dwa lata temu gdy jako kibic wybrałem się na jeden z poznańskich maratonów. Przeżyłem objawienie, poczułem że to jest właśnie to. Tydzień później wyruszyłem na pierwszy trening i po roku sam przebiegłem swój pierwszy maraton (11 Poznań Maraton) Dzisiaj po dwóch latach od pierwszego treningu dzięki firmie ASICS przygotowuję się do udziału w New York City Marathon.

Jak wygląda Pana trening?

W zasadzie trenuję wtedy gdy mam wolny czas czyli nieregularnie.
Mój trening to przeważnie  2 km truchtu,  rozgrzewka  10 min, akcent  50-60 min w zakresie 80-90%, ćwiczenia rozciągające i powrót do domu 2 km truchtem. W  weekendy treningi są  dłuższe, wtedy akcent to ok 2-3 godzin biegu.W tygodniu  od 3 do 5 treningów wychodzi mniej więcej  40-60 km.
 

Biega Pan według jakiegoś konkretnego planu?

Biegam bez  konkretnego planu ale często korzystam z informacji zawartych w książce Biegiem Przez Życie  Pana Jerzego Skarżyńskiego.

Czy nastawia się Pan na jakiś czas w Nowym Yorku, a jeśli to na jaki?

Jeśli chodzi o czas  to nie mam  dużych  wymagań  wystarczy jak zmieszczę się w czterech  godzinach .

Życzymy powodzenia !

Możliwość komentowania została wyłączona.