New Balance 1080v12
 
31 lipca 2014 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Za nami biegowe obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego


26 lipca 2014 roku w Warszawie odbył się XXIV Bieg Powstania Warszawskiego oraz towarzyszący mu I Bieg Zdobycia PAST-y.  W upamiętniających bohaterski zryw z 1944 roku biegach wzięło udział 10 000 osób i tym samym ustanowiono nowy rekord frekwencji. Bieg Powstania Warszawskiego jest częścią Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” organizowanej przez Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA (dawny WOSiR). Sponsorem technicznym wydarzenia już po raz kolejny była firma ASICS. 

fot. Dorota widerska Wojciech Szota 2
fot. Dorota Świderska, Wojciech Szota

Bieg Powstania Warszawskiego jest hołdem składanym co roku przez biegaczy Bohaterom Powstania z 1944 roku. Każdego roku wydarzenie upływa w niezwykle podniosłej i uroczystej atmosferze. Startom towarzyszy wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, wzdłuż trasy ustawiane są znicze, z głośników wydobywają się odgłosy walk, ramiona biegaczy zdobią biało-czerwone opaski powstańcze. Ponadto wydarzenie uświetnia obecność głównych bohaterów dramatu z 1944 roku – biorących udział w walkach Powstańców Warszawy. 
XXIV edycji Biegu Powstania Warszawskiego towarzyszył bieg po schodach – I Bieg PAST-y. Bieg zorganizowano w celu upamiętnienia bohaterskich walk powstańczych o budynek przy ul. Zielnej 39 toczonych w sierpniu 1944 roku. Uczestnicy biegu mieli do pokonania 9 pięter budynku – ostatecznie na ostatnie piętro dotarło 440 biegaczy. Najszybciej budynek „zdobył” Hubert Kulik, zaraz po nim Krzeszewski Rafał i jako trzeci – Maciej Tomaszewski. Wśród kobiet najszybsza była Agnieszka Szymańska, po niej Katarzyna Przeździecka, trzecie miejsce zajęła przedstawicielka sponsora technicznego triady biegowej – firmy ASICS, Dominika Stelmach. 

fot. Dorota widerska Wojciech Szota 3
fot. Dorota Świderska, Wojciech Szota

Wieczorem miały miejsce dwa główne starty – biegu na 5 km oraz biegu na 10 km. Start krótszego biegu zaplanowano na godzinę 20 40. Po wspólnej rozgrzewce oraz obejrzeniu wyświetlonego na telebimach zwiastuna filmu Jana Komasy „Miasto 44”, odśpiewano „Rotę”. Następnie pozdrowieni przez Powstańców zgromadzonych na honorowych trybunach biegacze ruszyli trasą przebiegającą przez kluczowe punkty walk powstańczych: ul. Konwiktorską, ul. Bonifraterską, ul. Miodową, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Karową, ul. Wybrzeże Gdańskie, ul. Sanguszki z powrotem do ul. Konwiktorskiej. 

W biegu na 5 km wystartowali aktorzy filmu „Miasto 44”, między innymi: Józef Pawłowski, Anna Próchniak i Maurycy Popiel.
Jeśli chcesz zapoznać się z dalszą częścią relacji z 24. Biegu Powstania Warszawskiego, odwiedź stronę sponsora technicznego wydarzenia – firmy ASICS Polska: