4 czerwca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Wywiad z Henrykiem Paskalem


Henryk Paskal to z pewnością postać nietuzinkowa – swoją karierę rozpoczął z początkiem lat 70. Zadebiutował w 1973 roku w Dębnie z wynikiem 2:34:55. W 1975 roku zwyciężył w Warszawskim Maratonie Trybuny Ludu. Jego rekord życiowy na królewskim dystansie wynosi 2:18:14 (Otwock, 1978 r.). Obecnie jest organizatorem Międzynarodowego Półmaratonu w Pile, Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Biegów Ulicznych oraz ambasadorem AIMS na wszystkie kraje Europy Wschodniej.
Pan Henryk pełni również już od wielu lat honorową funkcję ambasadora ASICS. Udało mi się zadać mu kilka pytań dotyczących koncepcji i technologii tej japońskiej marki.
 
Paweł Kowalik: Jak rozumieć koncepcję MIX UP YOUR RUN ASICS? Czy ma ona sens?

Henryk Paskal: MIX UP YOUR RUN to tak na prawdę zbiorcze ujęcie sposobu postrzegania biegania jako jednego wielkiego elementu składającego się z poszczególnych – równie istotnych – części składowych. Przekładając to na prostszy język – kiedy biegamy długie dystanse, wybieramy buty z dobrą amortyzacją. Po coś lżejszego i bardziej dynamicznego sięgamy, gdy chcemy zrobić szybszy trening albo wystartować. W terenie dobrze sprawdzą się buty zapewniające nam poczucie stabilności i trzymające się podłoża. Od czasu do czasu warto też zadbać o swoje mięśnie i wzmocnić je poprzez tzw. trening naturalny.  

Henryk Paskal 2

Dlaczego różnorodny trening biegowy jest tak istotny?

Samo bieganie to nie wszystko. Trzeba go sobie urozmaicać. Rutyna i monotonia mogą okazać się nużące i zniechęcić nas do dalszego wysiłku. Dlatego też powinniśmy biegać zarówno po płaskim i szybkim asfalcie, jak i po leśnych ścieżkach z podbiegami. Odpowiednio i umiejętnie różnicując swój trening działamy na rodzaju partie mięśniowe o których – prawdopodobnie – do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy, że je mamy (uśmiech). Co nam to daje? Krok po kroku stajemy się silniejsi i mocniejsi, żeby w końcu biegać dłużej i dalej.
Czym różnią się buty do biegania po asfalcie od tych do biegania w terenie?

Buty do biegania po twardych powierzchniach będą o wiele lepiej amortyzowane, aniżeli te do biegania np. po górach. Buty na asfalt będą też lepiej wentylowane. Z kolei obuwie do biegania w terenie charakteryzować będzie wysoka przyczepność oraz poczucie stabilności. Są one niezbędne, gdy biegamy po nierównym terenie.

P.K.: Motion Muscle Support – co to takiego?

To technologia, która ma pomóc w osiąganiu jeszcze lepszych wyników. Najprościej można by ją sprowadzić do systemu panelów w odpowiedni sposób podtrzymujących mięśnie, rozmieszczonych w newralgicznych miejscach odzieży ASICS.

Jak działa ta technologia?

System paneli rozstał umiejscowiony w tych miejscach, które najbardziej potrzebują wsparcia podczas biegu. W odpowiedni sposób podtrzymuje je, dzięki czemu mięśnie nie są poddawane takim przeciążeniom. Zapewnia to poprawę ich wydajności.

Czy biegacze powinni korzystać z Motion Muscle Support? Czy ta technologia jest dla każdego?
Motion Muscle Support jest dla tych wszystkich osób, które chciałby poprawiać swoje osiągi. Każdy, kto biega, ma jakieś swoje sportowe cele. Dla jednych będzie to złoty medal na Mistrzostwach Polski, dla innych ukończenie swojego pierwszego w karierze biegu. MMS stworzono właśnie po to, aby nas wspomóc w tych zamierzeniach. Dlatego też warto z niego korzystać.

Możliwość komentowania została wyłączona.