4 czerwca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Grupa byłych zawodników Nike Oregon Project oskarża Salazara o stosowanie dopingu


Jeszcze niedawno pisaliśmy o tym, że Alberto Salazar, jest oskarżany o stosowanie na swoich zawodnikach niedozwolonych dawek L-Karnityny, a dziś okazuje się, że to tylko początek poważnej dopingowej afery, która położyć kres jego wielkiej trenerskiej karierze.

6 czerwca, BBC zaprentowała metariał, w którym kilkoro bardzo znanych amerykańskich biegaczy i trenerów opowiada o stosowaniu przez Alberto Salazara zakazanych przez WADA środków na swoich zawodnikach.

Jednym z nich jest trener Steve Magens, który do 2012 roku współpracował z Salazarem i Nike Oregon Project. Mówi, że było wiele większych lub mniejszych uchybień przeciwko zaleceniom WADA, ale szczególnie wspomina pewien raport z wyników badania krwi zawodników, międzyinnymi Gallena Ruppa, kiedy miał jeszcze 16 lat. Przy jego wynikach było napisane: obecnie na prednisonie i testosteronie. Magness zrobił zdjęcie tego raportu. Kiedy zapytał się Salazara o to, tamten powiedział, że to pomyłka.

raport magens
Przykład jednej ze stron raportu sfotografowanej przez Magensa, pokazująca nie zabronione stosowanie hipoksji

raport magens2
Strona raportu z testosteronem

Kolejnymi osobami, które opowiadają na filmie o Salazarze jest małżeństwo: Kara i Adam Goucher. Kara była w grupie Salazara i odeszła z niej w 2011 roku w dosyć niewyjaśnionych okolicznościach. Wtedy sprawa wydawała się wszystkim zagadkowa. Dzisiaj Kara wyjawia jak do tego doszło.

Kara opowiada, że w 2011 roku, dostała zalecenie od Salazara, żeby w celu zrzucenia wagi po urodzeniu dziecka, wzięła lek na tarczycę Cytomel, mimo, że wiedział, że nie został on jej przepisany, bo nie chorowała na tarczycę.

Kara opowiada także, że Salazar manipulował systemem wyłączeń, załatwiał Galenowi Ruppowi wyłączenia medyczne (TUE – therapeutic use exemptions) jeśli którekolwiek z tych lekarstw mogło mu pomóc, aby czuł się lepiej. Widac w materiale, jak Kara Goucher mówi o Salazarze ze łzami w oczach, mówi, że kochała go jak ojca.

Kilkoro zawodników z którymi jeszcze rozmawiało BBC ale którzy nie ujawniają w materiale swoich nazwisk (łącznie było ich siedmioro) mówi, że Salazar manipulował zasadami i wyłączeniami medycznymi leków, sprawdzał jaki poziom testosteronu zostanie niewykryty, namawiał do przepisywania leków poprawiających wydolność nawet jeśli nie było takich wskazań.

Kara Gaucher, mówi, że Salazar jest człowiekiem, który chcąc osiągnąć zwycięstwo nie cofnie się przed niczym.

Podobno zawodnicy zgłaszali się ze swoimi zastrzeżeniami do amerykańskiej komisji antydopingowej ale US anti-doping-agency nie zaprzecza ani nie potwierdza, że toczy sie jakieś postępowanie.

Zarówno Galen Rupp jak i Mo Farah odcieli się o jakichkolwiek posądzeń o stosowanie dopingu. Salazar wydał oświadczenie w którym pisze, że zawsze był przeciwny stosowaniu dopingu ale nie chciał wypowiedzieć się dla BBC

farah zalazar

Fragmenty materiału możecie obejrzeć tutaj:
http://www.bbc.com/news/uk-scotland-32877702

Możliwość komentowania została wyłączona.