2 kwietnia 2011 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Reebok Zig Fly – TEST


 ZigFly

Widoczny jest wyraźny trend, firmy obuwnicze wolą się teraz pochwalić minimalistycznym butem niż zaawansowanym  systemem amortyzacyjnym. Zmianę w podejściu spowodowało zainteresowanie "lekkością" wywołane książką Christophera McDougalla „Urodzeni biegacze”, która sprawiła, że wielu biegaczy rozpoczęło swoją przygodę z bieganiem boso lub eksperymentami z różnymi surogatami butów.

Wiele firm, które w swojej ofercie nigdy nie posiadało modeli z tego  sektora,  zaczęło produkować i rozprowadzać buty do biegania "bliżej natury". Takie modele zyskały miano  "minimalistycznych”, wyposażonych w niezbędne elementy, które zapewniają ochronę przed urazami mechanicznymi związanymi z podłożem ale będącymi możliwie lekkimi i o niskim profilu podeszwy (blisko ziemi).

W tym roku kolejne marki, wprowadzają buty aspirujące do tego trendu. Opisywany tutaj ZIG Fly pod pewnymi względami, także sytuujące się w tym trendzie. 


TEST

Niski profil podeszwy, wąska pięta i śródstopie, lekki materiał cholewki to elementy, które cechują buty minimalistyczne i wszystkie te cechy posiada także ZIG Fly. Czy jednak może zajmować miejsce na półce wśród butów w tym sektorze? Postanowiliśmy sprawdzić to w praktyce.


Podeszwa

Podeszwa ZIG FLY zbudowana jest z jednego kawałka zygzakowatej pianki . Jak twierdzi producent właśnie ten nie powtarzalny kształt sprawia, że nasze mięśnie poddane są mniejszemu obciążeniu i jesteśmy wstanie dłużej kontynuować wysiłek. Biegając w nich nie doznałem tej cudownej mocy ale dostrzegłem dużo innych pożądanych funkcji. 

Zygzakowata podeszwa sprawia, że pomimo usztywnienia na odcinku od pięty do śródstopia  but ma znakomitą giętkość podłużną.

 

 

Wspomniana płytka ma kilka cech. Po pierwsze stabillzuje skrętne ruchy podeszwy, co samo w sobie jest mocno nieminimalistyczne. Ale daje to dobry efekt. Płytka zaczyna się od pięty ale na szczęście kończy się w połowie buta nie ograniczając zginania jego przedniej części. U osób  spadających na piętę wywoła to szybszy efekt przetoczenia, u spadających na śródstopie nie będzie miało znaczenia. U spadających na całą stopę daje poczucie stabilności.

 

 

Niski profil podeszwy zapewnia lepsze czucie podłoża i pozwala na dynamiczny bieg. Wyprofilowana podeszwa Zig Fly pomaga osobom, które lądują na pięcie lub na całej stopie przejść do odbicia ze śródstopia. Dodatkowym elementem wspomagającym takie osoby jest mocno wydłużona podeszwa w tylnej części wychodząca poza cholewkę buta, tworząca podczas lądowania lekki łuk, dopasowujący się do podłoża i wspomagający płynne przetoczeni na śródstopie.

Przechwytywanie4__800x600_.JPG

Mimo, że podeszwa buta jest wąska (szerokość podeszwy  w rozmiarze 45 przy pięcie 9 cm, śródstopie 11 cm)  zachowuje świetną stabilizację.

 

Przechwytywanie5 kopia

 

Cholewka

Cholewka buta to jeden z najbardziej minimalistycznych jego elementów, zbudowana z lekkich przewiewnych materiałów, oczka siateczki są bardzo dużych rozmiarów, zapewnia to zmniejszenie wagi buta i zwiększenie komfortu chłodzenia stopy. Buty zostały wyposażone w system Smooth Fit dopasowujący cholewkę do anatomicznej budowy stopy biegacza.

 

 

Wkładka

Wkładka buta zbudowana jest z dość dużej ilości pianki, co w pierwszym momencie bardzo mnie zaskoczyło, ale porównałem wkładki innych firm i okazało się, że wcale nie jest to czymś nowym inni producenci również „faszerują” swoje buty takimi wkładkami. Reeboka może odróżniać to, że pianka jest bardziej gęsta, można powiedzieć nawet, że jest to coś w rodzaju silikonu, a nie pianki. Przekłada się to na pewno na uczucie początkowej miękkości, amortyzację, ale nie miejmy złudzeń, długo to nie potrwa, "ubije się".

 

Od góry wkładki: Reebok, Asics, Mizuno, Puma

 

PODSUMOWANIE

ZIG FLY ma stosunkowo niski profil, spadek pięta-palce około 8 mm, jest bardzo lekki. Plastikowa płytka to znaczący element zdecydowanie odróżniający go od innych butów z sektora butów minimalistycznych ale powiedzmy szczerze, ten sektor nie ma żadnej definicji. But daje niezłą amortyzację, ale nie wiem czy dla cięższej osoby nie byłby zbyt twardy. Osoby lądujące na całej stopie i śródstopiu będą zadowolone z dobrego czucia podłoża i automatyzmu przetaczania. Lekkość buta jest atutem po założeniu praktycznie nie czuje się go na nodze. Podczas biegu bardzo dobrze chłodzi naszą stopę. Z drugiej strony nie polecam wychodzić w nich po opadach lub w czasie ich trwania, ponieważ macie zapewnione, że w butach będziecie mieli sporo wody. Pewnym mankamentem jest to, że przy biegach w terenie w "zygzaki" podeszwy wchodzą kamienie i patyki. Dlatego lepiej biegać w nich po asfalcie lub bardzo równych ścieżkach. Wnętrze buta jest bardzo wygodne, wąska pięta i sporo miejsca na palce dają optymalny komfort podczas biegu. Niezaprzeczalnym atutem jest ich wygląd dobrze skomponowane kolory, zygzakowata podeszwa, szybko rzuca się w oczy i najbardziej wybredni biegacza powinni być zadowoleni. Oczywiście buty wyposażone są w elementy odblaskowe, więc będziemy widoczni nie tylko w dzień.

Reebok ZIG FLY jest dobrym butem na okres letni dla osób lubiących dynamikę, lekkość i minimalizm w bieganiu. Przewiewność buta zapewni komfort podczas upalnych dni, a jego wygląd  może się podobać.

Przeznaczenie: but treningowo-startowy
Nawierzchnia: szosa, park o równym podłożu
Cechy biomechaniczne: biegacze o stopach neutralnych, normalnym sklepieniu
Waga ciała: od niskiej do średniej*
Waga buta: 325 g (rozm 43)
Cena: 399 zł

FORUM DYSKUSYJNE

*Objaśnienia:
Waga biegacza: kobiety
mężczyźni
lekki do 55 kg do 70 kg
średni 55-70 kg 70-85 kg
ciężki ponad 70 kg ponad 85 kg