Redakcja Bieganie.pl
Zima w tym roku nie chce zagościć na nizinach, w górach śniegu, także jak kot napłakał. Miejmy nadzieję, że koniec grudnia i początek nowego roku będzie bardziej zimowy. Taka pogoda pozwoli w pełni skorzystać z nowego modelu butów trailowych Reebok Premier ReeTrek GTX. Dlaczego? Przeczytacie w poniższym teście.
Budowa
Cholewka buta składa się z dwóch warstw, wierzchnia materiałowa, "spodnia" gore-texowa. Warstwa zewnętrzna połączona została na stałe z językiem.
Część wewnętrzna to typowy gore-tex, czyli membrana, której zadaniem jest nie przepuszczanie wilgoci z zewnątrz z jednoczesnym zachowaniem oddychalności buta. Gore-tex otacza cholewkę, aż po krawędzie pod kostkami, włączając język buta. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie przez producenta tzw. szybkiego sznurowadła – żyłki z zaciskowym klipsem, pozwala to w bardzo krótkim czasie zawiązać i rozwiązać obuwie.
Ciekawostką jest zastosowanie wywijanego na zewnątrz języka. Przyznam się szczerze, że nie mam pojęcia do czego może to służyć. Jedyne przychodzące mi na myśl przeznaczenie to chowanie sznurowadeł, aczkolwiek przy zastosowanym klipsie nie ma takiej potrzeby.
Podeszwa Reetreka to dwie gumowe platformy pięta i śródstopie połączone plastikowym mostkiem, który ma zabezpieczać przed ruchami skrętnymi podeszwy. Bieżnik nie jest bardzo agresywny, ale dość szeroko rozstawione wypustki nie pozwalają na pozostawanie błota i śniegu na podeszwie.
Użytkowanie
Buty testowane były przez lekkiego, dynamicznego biegacza. Testowane były zarówno w warunkach miejskich jak i górskich. Jak wiemy w warunkach miejskich śniegu i mrozu jeszcze nie doświadczyliśmy (w momencie pisania testu). Oto jak przedstawia opinię o butach w takich warunkach tester:
„ Temperatura powyżej zera, nawet jeden, dwa stopnie to nie klimat dla tych butów. Zbyt gruba cholewka nie dawała o sobie zapomnieć, po kilkunastu kilometrach moje stopy czuły się jakbym biegły w Afryce po rozgrzanej ziemi. Asfalt bez śniegu również nie jest sprzymierzeńcem, odczuwalna jest twardość podeszwy na takim podłożu. Jak szybko zmienia się to uczucie po wbiegnięciu na trawę lub szuter, wzrasta przyjemność biegu i poprawia się przyczepność. Twarda guma i sztywna podeszwa nie robi z tych butów „wyścigówek”, buty nie są stworzone do szybkiego biegania”.
Tester zabrał buty, także na treningi w górach:
„ Tutaj przyznaję, że całkiem nieźle. Świetna przyczepność, zarówno na podbiegach jak i zbiegach, to właśnie to czego oczekuje się od butów w takich warunkach. Zbyt duża temperatura wewnątrz była mniej odczuwalna ale uważam, że nadal było mi w nich zbyt ciepło. Mimo że, podeszwa nie jest zbyt dynamiczna to stabilizacja w takich okolicznościach przyrody jest ważniejsza – i w tym elemencie Reetrek zdał egzamin na 5.”
Podsumowując Reebok Premier Reetrek GTX można porównać do amfibi, dobrze sprawdzają się w warunkach bojowych, błoto, śnieg, woda nie stanowią przeszkody w dążeniu do celu. Buty na pewno nie są stworzone do biegania po asfalcie w upalne dni. Osoby szukające dobrej stabilizacji, przyczepności oraz komfortu cieplnego znajdą te cechy w tym modelu.
Przeznaczenie: but treningowy
Nawierzchnia: las, góry
Cechy biomechaniczne: biegacze o stopach neutralnych
Waga buta: 435 g (rozm 43)
Cena: 379 zł