16 stycznia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Paweł i Olga Ochalowie najlepsi w ASICS Runner’s World Grand Prix 2013


Polskie Stowarzyszenie Biegów podsumowało czwartą edycję rankingu ASICS Runner’s World Grand Prix w biegach ulicznych. Ranking tworzony jest w oparciu o wyniki sportowe uzyskane przez polskich biegaczy w 12 wybranych biegach ulicznych w Polsce. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Paweł Ochal, a w klasyfikacji kobiet zwyciężyła jego żona, Olga Ochal. 

Olga_i_Pawe___Ochalowie.jpg

ASICS Runner’s World Grand Prix to ranking prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Biegów Ulicznych we współpracy z firmą ASICS pod patronatem magazynu Runner’s World. 
Do rankingu zaliczane są wyniki osiągane przez polskich biegaczy w 12 wybranych biegach ulicznych. Wśród nich znajdują się: 4 maratony (Maraton Dębno, ORLEN Warsaw Marathon, Maraton Warszawski, Poznań Maraton), 4 półmaratony (Półmaraton Warszawski, Półmaraton Grodzisk Wlkp., Półmaraton Kościan, Półmaraton PHILIPS Piła) oraz 4 biegi na dystansie 10 km (Bieg Europejski w Gnieźnie, Bieg Fiata w Bielsku Białej, Bieg Niepodległości w Goleniowie, Bieg Niepodległości w Warszawie). 

Liczba przyznanych punktów zależy od miejsca zajętego przez biegaczy w zawodach. W punktacji końcowej uwzględniane są najlepsze miejsca danego zawodnika z 6 biegów. Zwycięzcą rankingu jest biegacz, który zdobędzie największą liczbę punktów w całym sezonie. 
Zestawienie trzech najlepszych zawodniczek i zawodników w ASICS Runner’s World Grand Prix 2013 
Mężczyźni: 
1. Paweł Ochal – 210 pkt. 
2. Arkadiusz Gardzielewski – 140 pkt. 
3. Marcin Błaziński – 120 pkt. 
Kobiety: 
1. Olga Ochal – 300 pkt. 
2. Agnieszka Gortel – 260 pkt. 
3. Dominika Nowakowska – 240 pkt. 

Pawe___Ochal.jpg

Pierwszą część sezonu uważam za kompletnie nieudaną, zimą odezwały się stare kontuzje i musiałem trochę zaprzestać z treningami. Za to druga część sezonu była już dużo lepsza. Zdobyłem srebrny medal Mistrzostw Polski w Półmaratonie, które odbywały się w ramach Półmaratonu Philipsa w Pile. Pięć tygodni później potwierdziłem dobrą dyspozycję z sukcesem startując w 14. Poznań Maraton, gdzie zająłem trzecie miejsce. Udało mi się również stanąć kilka razy na podium wielu biegów w Polsce, co pozwoliło mi, podobnie jak Oldze, zwyciężyć w tegorocznej edycji ASICS Runner’s World Grand Prix – mówi Paweł Ochal. – Po trwających prawie dwa lata problemach zdrowotnych uważam ten sezon za bardzo udany. Mimo to zwycięstwo w ASICS Runner’s World Grand Prix jest dla mnie zaskoczeniem. Po pierwszej części sezonu nie spodziewałem się, że będę najlepszy w tej rywalizacji – dodaje. 
W sezonie 2013 wygrałam kilka mocnych biegów w Polsce m.in. Półmaraton Philips Piła, XXV Bieg Niepodległości w Warszawie. Poprawiłam również kilka rekordów życiowych. Moja dobra dyspozycja w tym sezonie zaowocowała zwycięstwem w ASICS Runner’s World Grand Prix 2013 – powiedziała Olga Ochal. 
Paweł i Olga Ochalowie to najbardziej znane, maratońskie małżeństwo w Polsce. Legitymują się doskonałymi rekordami życiowymi, odpowiednio 2:31:33 i 2:12:20. Oboje są aktualnymi medalistami Mistrzostw Polski w półmaratonie – Olga złotą, Paweł srebrnym. Olga na polskiej liście All-time posiada 15-ty wynik w półmaratonie i 17-ty na dystansie dwukrotnie dłuższym. Jej mąż przed dziesięcioma laty wywalczył brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy w biegu na 10000 m. 

asics_runners_world_gp.jpg

Zwycięzcy ASICS Runner’s World Grand Prix otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez ASICS Polska. Łączna pula nagród: 6.000 złotych w sprzęcie sportowym lub roczny kontrakt z firmą ASICS. 
Pełne wyniki rankingu oraz regulamin ASICS Grand Prix znajdują się na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Biegów.

Możliwość komentowania została wyłączona.