2 listopada 2016 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Okulary przeciwsłoneczne czy tylko latem? [KONKURS]


Słońce. Kiedy wychodzi zza chmur, czujemy przypływ energii, jesteśmy bardziej zadowoleni, szczęśliwsi, zmniejsza się depresja. Szybciej się relaksujemy i lepiej radzimy sobie ze stresem. Słońce ma bardzo dobry wpływ na nasz układ nerwowy.

Nic więc dziwnego, że co roku wiosną widzimy zwiększony ruch na ścieżkach biegowych. Oczywiście większość z nas zna zagrożenia jakie niesie wielogodzinna ekspozycja na słońcu, ale nie wszyscy wiedzą, czy może raczej bagatelizują jej wpływ słońca na oczy.

Do napisania tego tekstu zainspirowała nas obserwacja, którą po raz pierwszy poczyniliśmy w 2012 roku.

Historia

W 2012 roku, przeprowadzaliśmy w Berlinie krótki wywiad z Leonardem Patrickiem Komonem, Rekordzistą Świata w biegu na 10 km (na ulicy, nie na bieżni). I to co zwracało szczególną uwagę to miejscami prawie brązowe białka oczne (medycznie to rogówka lub twardówka), można było odnieść wrażenie, że jego białka pokryte są jakimiś kraterami. Wydało się to dziwne ale nie myśleliśmy, że może być oznaką szerszego problemu.

W lutym 2013 roku organizowaliśmy obóz biegowy w Kenii. Kenia jest dobrym przykładem miejsca, gdzie jeśli mielibyśmy szukać jakichś „chorób zawodowych” związanych z bieganiem to powinniśmy szukać właśnie tam. Oczywiście średnie BMI biegacza kenijskiego jest zupełnie inne niż średnie BMI biegającego Europejczyka czy Amerykanina, a ma to niebagatelny wpływ na współczynnik kontuzji. Ale spotykając zawodników kenijskich, przypomnieliśmy sobie Leonarda Komona. Wielu z nich miało dziwnie zaczerwienione białka lub jakieś dziwne nierówności czy narośla na białkach.

Nie znamy żadnych badań na temat stanu wzroku i stanu oczu biegaczy afrykańskich ale pierwszym wytłumaczeniem jakie się nasuwa, to wielokrotnie większe niż w przypadku „normalnych ludzi” wystawienie na działanie promieni UV.

kenyaneyemain

To co widzicie na zdjęciu to przykłady oczy bardzo dobrych zawodników Kenijskich, dwóch z nich to absolutna światowa czołówka. Bardzo niewielu z nich używa okulary słoneczne.

Nie wiemy na co cierpią Kenijczycy, czy
jest to np. „zwykłe” chroniczne zapalenie spojówek, czy zapalenie rogówki,
czy twardówki. Ale nie wygląda to normalnie.

W zależności od rodzaju skóry i koloru włosów różnimy się wrażliwością
na słońce, natomiast jeśli chodzi o oczy jesteśmy tak samo zagrożeni.
Żadna ilość szkodliwych promieni UV nie jest dla nich dobra.

Przyjmuje się, że geneza licznych chorobowych stanów oka ma w dużej
mierze związek z promieniowaniem ultrafioletowym. Szkodliwy wpływ
nadmiernej ilości promieniowania UV łączony jest też z takimi
schorzeniami jak: skrzydlik, zaćma (katarakta), uszkodzenie plamki
żółtej czy rak skóry wokół oczu.

Biegacze, często nie zdają sobie sprawy z tego jak długo wystawieni są
na działanie promieni UV, zwłaszcza w trakcie długich treningów do
maratonu. Oczywiście im więcej biegamy tym ryzyko rośnie. Biegacze afrykańscy, to przypadki skrajne, nie tylko wykonują wielogodzinne
treningi, ale robią to na dużych wysokościach, na małej szerokości
geograficznej. Ale skoro wiemy, że promieniowanie UV jest szkodliwe, a my, biegacze przebywamy w odkrytym terenie więcej niż inni, to lepiej dmuchać na zimne.

Ekspozycja na promieniowanie UV odbywa się nie tylko na drodze bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne, ale również za pośrednictwem pośrednich źródeł takich jak promieniowanie odbite od różnych powierzchni (śnieg, woda, piasek). Dlatego ważne jest żeby chronić oczy przez cały rok.

Jak to zrobić?

– Pierwszym i najprostszym sposobem ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych jest profilaktyka, czyli unikanie nadmiernej ekspozycji oczu na ostre światło.

Dieta wzbogacona w karotenoidy (luteliny, likopenu, β karotenu), antocyjanidy, które mają działanie antyocydacyjne i wspomagają ochronę przed „słońcem”. Aby nasze oczy działały poprawnie, potrzebne są witaminy A, C i E, ale również selen wraz z cynkiem.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Nie kupujmy ich na bazarach czy w przydrożnych butikach.

Soczewki kontaktowe.
Tak jak dbamy o skórę, smarując ją kremami czy
osłaniając odzieżą pamiętajmy o ochronie oczu zwłaszcza gdy wybieramy
się na dłuższe wybieganie. Wprawdzie lato już za nami, ale zimą gdy
słońce odbija się od śniegu oko jest szczególnie zagrożone.

Źródło: WHO

Konkurs

Udało nam się namówić sklep edel-optics.pl do tego, aby został sponsorem okularów sportowych bardzo wysokiej jakości, które z pewnością zapewnią waszym oczom ochronę podczas biegu.

okularyedel

Zasady konkursu:

1. Mamy dwa pytania konkursowe.
2. Zwycięzca (lub zwyciężczyni) może wybrać dla siebie okulary z oferty sklepu Edel-Optics.pl w cenie do 650 zł.
3. Można wybierać tylko spośród modeli, które są obecnie dostępne, co zaznaczone jest zieloną kropką i w opisie każdego modelu.
4. Na odpowiedzi na pytania czekamy do ………..
5. Zwycięzcą zostanie osoba, która najlepiej odpowie na obydwa pytania, jeśli więcej niż jedna osoba uzyskają równie dobre odpowiedzi, liczyć się będzie czas odpowiedzi.
6. Zwycięzca zobowiązuje się przysłać nam swoje zdjęcie w wygranych okularach i zgadza się na jego upublicznienie w kanałach Bieganie.pl.

Możliwość komentowania została wyłączona.