7 lipca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Czy Jabra Sport Coach to dobre słuchawki dla biegaczy?


Pod koniec czerwca mieliśmy okazję uczestniczyć w prezentacji nowych słuchawek sportowych firmy Jabra. Po słuchawkach mierzących puls (Sport Pulse) tym razem Jabra wypuściła na rynek słuchawki Sport Coach, które mają pełnić rolę osobistego trenera. Postanowiliśmy sprawdzić czy są one dobrą propozycją dla biegaczy. 

Fanów biegania z muzyką nie brakuje. Na dowód tego przypomnijmy, że jakiś czas temu płyta z muzyką do biegania była najpopularniejszą płytą na polskim iTunes (przeczytaj więcej na ten temat: Jak bieganie i DJ Remo podbili polski iTunes). W odpowiedzi na to zainteresowanie producenci słuchawek sportowych co roku prezentują nowe, innowacyjne produkty.

W przypadku Jabry, po słuchawkach mierzących puls (Sport Pulse), tym razem przyszła pora na słuchawki mające pełnić rolę głosowego trenera – Jabra Sport Coach.

Czy słuchawki zastąpią trenera?

Znając wyłącznie specyfikację techniczną oraz listę dostępnych funkcji zarówno w słuchawkach Jabra Sport Pulse jak i Jabra Sport Coach można łatwo zauważyć, że bardziej interesującą propozycją dla biegaczy jest pierwsze urządzenie. Możliwość słuchania muzyki przy jednoczesnym pomiarze podstawowych parametrów treningowych, w tym przede wszystkim tętna, to fajne rozwiązanie pozwalające na rezygnację z dodatkowych urządzeń.

3kolory

Niestety w słuchawkach Jabra Coach funkcji mierzenia pulsu nie ma. Jest za to głos, który ma pełnić rolę trenera informującego użytkownika np. o pokonanym dystansie, czasie treningu, aktualnym tempie, spalonych kaloriach czy kadencji. 

Jak ta główna funkcja wypada w praktyce? Wg mnie, czyli z punktu widzenia biegacza, to interesujące rozwiązanie, ale nie rewolucjonizujące rynek biegowy. Słuchawki z opcjami treningowymi traktowałbym jako ciekawostkę i opcję przeznaczoną raczej dla osób, które nie potrzebują bardzo zaawansowanych funkcji treningowych, a lubią biegać z muzyką lub tych, dla których bieganie to dodatek i słuchawek używać będą głównie podczas zajęć na siłowni lub wykonując trening przekrojowy, gdyż taka jest tak naprawdę grupa docelowa tego urządzenia.

Biegowe funkcje treningowe

Aby móc w pełni korzystać ze słuchawek należy połączyć je z telefonem z zainstalowaną aplikacją Jabra Sport Life lub innymi popularnymi aplikacjami biegowymi jak np. Endomondo, RunKeeper, Strava, MapMyFitness czy Runtastic. Ja skupię się na tej pierwszej.

Przygodę z aplikacją Jabra Sport Life rozpoczynamy od jej sparametryzowania. Przed pierwszym treningiem wprowadzamy dane dotyczące daty urodzin, płci, wzrostu i wagi. Po ich dodaniu możemy przejść do parametryzacji treningu i rozpocząć bieg.

Trening biegowy może mieć różne cele. Celem może być zadany dystans, czas, liczba spalonych kalorii, określona kadencja lub tempo. Ponadto jest możliwość wybrania treningu bez celu (Just track me) lub sparametryzowanie treningu interwałowego.

Interwały możemy zaprogramować ustawiając najpierw tempo, kadencję lub po prostu bieg bez celu, który trwać będzie przez zaprogramowaną liczbę minut lub kilometrów. Istnieje więc możliwość ustawienia następującego treningu: Bieg 20 minut + 1 km w tempie 4:00/km + 500 m w tempie 5:00/km + 1 km z kadencją 180 + Bieg 3 km, co może wystarczyć do realizowania prostych planów treningowych.

interwal

Niestety gdybyśmy chcieli wprowadzić bardziej skomplikowany trening, gdzie np. początek danego odcinka określamy sami wciśnięciem jakiegoś przycisku jest to niemożliwe. Swoją drogą brak opcji wybrania własnego międzyczasu sprawia, że nie poleciłbym tego urządzenia bardziej zaawansowanym biegaczom.

Samo wprowadzanie treningów interwałowych nie jest wygodne. Wartości dystansu, tempa i innych parametrów trzeba wprowadzać za każdym razem od nowa. Nie ma możliwości zapisania kilku treningów w pamięci, tak aby móc je swobodnie wykorzystywać w dowolnym dniu. Wykonując wiele powtórzeń nie mamy też możliwości wprowadzenia pętli (np. dla treningu 20x 200 m) wszystkie powtórzenia trzeba wiec wprowadzi ręcznie 20 razy.

Trening

Gdy zaprogramowaliśmy już trening możemy go rozpocząć. Chętni mogą jeszcze łatwo wybrać źródło i listę odtwarzanej muzyki i kliknąć przycisk Start. Po jego kliknięciu rozpoczyna się odliczanie. 9, 8, 7…. 3, 2, 1, GO! i stoper rusza (w opcjach odliczanie można wyłączyć). 

Podczas biegu, w zależności od ustawień możemy otrzymywać automatyczne informacje głosowe o następujących parametrach: dystansie, czasie, aktualnym tempie, średnim tempie, tempie okrążenia, kadencji, aktualnej prędkości, średniej prędkości i prędkości okrążenia). Informacje te odczytywane mogą być w zależności od liczby minionych minut lub pokonanych kilometrów (obie wartości można samemu ustawić). Dodatkowo każdą zaprogramowaną sekwencję można odtworzyć wciskając przycisk na lewej słuchawce. Co ciekawe wybór parametrów może odbywać się w trakcie trwania treningu, co z pewnością jest fajnym rozwiązaniem.

Niestety mimo sporej liczby komunikatów głosowych zabrakło mi informacji, że np. zbliżam się do końca zaprogramowanego czasu. Wykonując np. trening interwałowy 10x 1 minuta biegu na 1 minutę odpoczynku informację o końcu odcinka dostaję dopiero przy starcie kolejnego międzyczasu. Brakuje informacji, że do końca odcinka pozostało np. 10 lub 5 sekund (co ciekawe rozwiązanie to jest dostępne w treningu przekrojowym, dziwi więc, że nie zostało wprowadzone także w opcjach biegowych).

Trening przekrojowy

Inaczej sprawa ma się z ćwiczeniami. W aplikacji znajdziemy szereg różnego rodzaju ćwiczeń, które możemy ustawić sami lub skorzystać z pomocy samej aplikacji. W przypadku ich wykonywania urządzenia poinformują nas o liczbie powtórzeń, czasie przerwy itp. 

Dodatkowo każde ćwiczenie jest ładnie zobrazowane, widać liczbę powtórzeń lub czas trwania, o czym przypomina nam także głos w słuchawkach. 

cwiczenia

Niestety wszystkie komunikaty głosowe są podawane w języku angielskim, gdyż na razie Jabra nie przygotował polskiej wersji językowej. Co widać na screenach, dotyczy to także aplikacji.

Wygoda użytkowania i jakość dźwięku

Same słuchawki spisują się bez zarzutu. Jabra Coach to słuchawki bezprzewodowe co oznacza, że aby z nich korzystać nie musimy podłączać żadnych niewygodnych kabli łączących słuchawki z telefonem (łączenie odbywa się za pomocą Bluetooth 4.0). Jedynym przewodem jest kabel łączący obie słuchawki, który nosi się na karku. 

Fajnym rozwiązaniem jest możliwość dopasowania słuchawek do swoich uszu. W pudełku znajdziemy aż cztery wkładki do ucha i trzy zaczepy EarWing, każdy powinien więc znaleźć coś dla siebie i dopasować słuchawki tak, aby podczas biegu się one nie zsuwały.

Co do jakości dźwięku, tu także nie możemy mieć zastrzeżeń. Jabra Coach pozwalają nam odtwarzać muzykę w jakości stereo Dolby do ok. 5 godzin podczas treningu (rozładowane słuchawki ładuje się podłączając je kablem USB do komputera; ładowanie trwa ok. 2 godzin).

Słuchawki są odporne na działanie deszczu, wstrząsy, piasek, kurz i oczywiście pot.

Podsumowanie treningów

Wszystkie wykonywane treningi zapisywane są w pamięci telefonu. Z poziomu aplikacji można przejrzeć historię wykonywanych treningów i zapoznać się ze statystykami poszczególnych biegów. Na kilku ekranach zobaczymy m.in. czas trwania treningu, pokonany dystans, średnie tempo, prędkość, spalone kalorie itp. Możemy sprawdzić także pokonaną trasę oraz zobaczyć wykresy tempa, kadencji czy wysokości. 

podsumowanie treningu 01

Niestety wszystkich tych informacji nie sprawdzimy na komputerze. Aplikacji, w przeciwieństwie np. do popularnego Endomondo, nie towarzyszy serwis internetowy. Jedynym rozwiązaniem jest więc eksport danych do pliku csv i wgranie go do innych popularnych serwisów internetowych z dziennikami treningowymi.

Poza danymi pojedynczych treningów aplikacja gromadzi statystyki na temat tzw. osiągnięć, czyli np. najszybszym tempie lub najdłuższym biegu tygodnia, miesiąca i roku. Pozwala także sprawdzić sumę pokonanych kilometrów, spalonych kalorii i średnim tempie w bieżącym miesiącu lub roku, a także w ostatnich 7 dniach.

Wszystkie treningi możemy za to opublikować w popularnych serwisach społecznościowych lub wysyłać na maila wraz z załączoną mapką i zdjęciem zrobionym w trakcie treningu.

Podsumowanie

Słuchawki Jabra Sport Coach to sprzęt przeznaczony raczej do treningu na siłowni czy bardzo  popularnego ostatnio crossfitu niż do biegania. Oczywiście dzięki odpowiedniej aplikacji i komunikatom głosowym można je zastosować w treningu biegowym, ale wg mnie nie jest to na tyle rozbudowane by zaspokoić potrzeby bardziej zaawansowanych biegaczy.

Same słuchawki działają bez zarzutu. Jako sprzęt do słuchania muzyki podczas ćwiczeń nadają się idealnie. Są wygodne, nie wypadają z uszu, a do tego gwarantują dźwięk w naprawdę dobrej jakości. Jabra Sport Coach traktowałbym więc jako fajne słuchawki do słuchania muzyki podczas uprawiania sportu z dodatkiem w postaci trenera głosowego, a nie głosowego trenera, który pozwala na słuchanie muzyki.

Wady

  • słabo rozbudowane funkcje treningowe (brak opcji międzyczasu!),
  • brak języka polskiego,
  • niewygodne programowanie treningów interwałowych,
  • w treningu biegowym brak komunikatów głosowych informujących o zbliżającym się końcu odcinka.

Zalety

  • wygoda użytkowania,
  • jakość dźwięku,
  • rozbudowane funkcje treningu przekrojowego.

Możliwość komentowania została wyłączona.