coros pace 2
4 listopada 2022 Dariusz Korzeniowski Sprzęt

Coros Pace 2  – testujemy najlżejszy zegarek świata


coros
Coros
Partner publikacji

COROS ma szeroki wybór zegarków, począwszy od tych przeznaczonych dla biegaczy szukających swojego pierwszego zegarka GPS, zegarka multisportowego, ale również zegarków klasy premium, czy do biegów ultra. My mieliśmy okazję testować model Coros Pace 2, czyli model, w którym Eliud Kipchoge pobił fantastyczny rekord świata w maratonie, biegnąc 2:01.09 w Berlinie. Sprawdzimy dla Was czy faktycznie model Coros Pace 2 jest rekordowy?

Pierwsze wrażenie

Pierwsza myśl jak przychodzi do głowy po założeniu zegarka jest taka, że ten zegarek fajna zabawka – bardzo lekki, wręcz filigranowy, niepozorny, ale jak się z nim bardziej zaznajomisz to ta zabawka staje się mocno PRO. Ze względu na posiadane funkcje, intuicyjny sposób ich obsługi oraz dane, które COROS PACE2 „wypluwa” z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że jest to bardzo uniwersalny zegarek sportowy przeznaczony dla osób bardzo aktywnych fizycznie lubiących lekkość i minimalizm.

coros pace 2

Funkcjonalność

Coros PACE 2 posiada 12 różnych trybów sportowych. W standardzie wyposażony jest w czujniki wysokościomierza barometrycznego, akcelerometru, kompasu, termometru czy żyroskopu, powiadomienia z telefonu, analizę snu czy pomiaru sprawności fitness. Niektórzy mówią, że to mało, a ja uważam, że jest to i tak przynajmniej o połowę za dużo. W codziennym użytkowaniu najczęściej używa się trybu biegania, jazdy na rowerze, pływania, duathlonu lub triathlonu, siłowni oraz w ostatnim czasie bardzo modnym spacerowaniu. Taka uniwersalność w połączeniu z długo działającą baterią, precyzyjnym pomiarem GPS i tętna oraz szczegółową analizą treningu daje użytkownikowi niezwykle precyzyjne narzędzie pomiarowo – analityczne, takiego trenera personalnego na ręku.

Można by się zastanawiać czy po wymienieniu tak dużej liczby funkcjonalności może czegoś zabraknąć? No i tu może być kwestią przyzwyczajenia lub innych oczekiwań ale jednak brak jest kilku funkcji: odtwarzacz muzyki, mapy i nawigacji oraz możliwości płacenia. Tu potwierdza się stwierdzenie stare jak świat, że nie urodził się jeszcze ktoś kto dogodził by każdemu. Jednakże przy założeniu ceny zegarka (poniżej tysiąca złotych) moim zdaniem mamy bardzo dużo za tak niewiele.

Testy i porównania

Postanowiłem przeprowadzić najprostszy test pomiaru odległości w terenie. Test starałem się zrobić jak najbardziej obiektywnie, uwzględniając czynniki zewnętrzne, natomiast wnioski i sugestie są już w pełni subiektywne. Pomiary wykonane zostały na trzech różnych urządzeniach pomiarowych i to już może budzić wiele kontrowersji, szczególnie w kwestii klasy zegarków i urządzeń, ale tak jak wspomniałem powyżej chciałem odnieść się do czegoś, co używam i uważam za dobre lub bardzo dobre, aby recenzja była jak najbardziej obiektywna.

Poniżej screen ekranu z aplikacji (trasa zmierzona kółkiem pomiarowym)

coros pace 2

Pomiar innym zegarkiem

coros pace 2

Waga COROS PACE 2

Jak już wspomniałem, Coros PACE 2 to nadal najlżejszy zegarek na świecie. Warto to podkreślić, ponieważ zegarek miał swoją premierę ponad dwa lata temu, a konkurencja nic w tym zakresie nie zrobiła. Nadal nie ma lżejszego zegarka, a wspomniana już waga została zmniejszona z 48 do 29 gramów (wersja z nylonowym paskiem – niestety dostępnym za dopłatą 29 dolarów). W standardzie jest pasek sylikonowy  (waga z paskiem silikonowym 35g) – jest wygodny, elastyczny i bardzo dobrze dopasowuje się do ręki.

Zmniejszenie wagi jest efektem zmniejszenia wymiarów zegarka, ale z jednoczesnym pozostawieniem średnicy wyświetlacza. Pierwotnie pewne obawy budziła we mnie lekkość zegarka, ale jak się okazało, było to bezpodstawne. Producent wzmocnił włóknem szklanym polimerową ramkę i zastosował szkło typu Corning Glass. W porównaniu z konkurencyjnymi markami Coros jest mocno z przodu.

Czas pracy baterii

Według dokumentacji czas pracy baterii Coros PACE 2 przy codziennym użytkowaniu to 20 dni, natomiast w trybie GPS – 30 godzin, a w trybie UltraMax – 60 godzin. A jak to jest w rzeczywistości?

Zacznę od początku, czyli ładowania, które od 2 do 100% naładowania baterii zajmuje standardową ładowarką 2A, dokładnie 1 godzinę i 19 minut. Uważam, że czas ładowania jest bardzo dobry. (Ładowanie z powerbank przebiega podobnie – mam jednak wrażenie za zajmuje kilka minut dłużej). Coros PACE 2 jest ponoć w stanie pracować o 20% dłużej od swojego pierwowzoru (dla tych co nie mieli wcześniej kontaktu z PACE wartościowo było to 25h)  i ta praca w trybie baterii GPS wynosi 30 godzin. Aby wydłużyć tą i tak nie krótką pracę możesz przełączyć się na tryb oszczędny UltraMax by zyskać kolejne 30 godzin.

IMG 1106

W przypadku mojego testu czas pracy uwzględniając pracę w trybie BIEGANIE obejmował szereg zmiennych, między innymi pomiar na otwartym terenie z idealnym sygnałem GPS oraz w zamkniętym pomieszczeniu czy nawet w podziemiach (w pełni bez dostępu do satelit GPS). Wyniósł niespełna 22 godziny (do wartości 2% naładowania baterii – przy którym mierzona aktywność została automatycznie przerwana i zapisana a sam zegarek przeszedł w tryb standardowej pracy). Wartości są zgoła odmienne od tych deklarowanych przez producenta, ale jestem przekonany, że takim drastycznym testom producent nie poddał tego modelu.

Standardowy tryb pracy zegarka obejmujący stałe monitorowanie tętna ( „stałe” to pomiar co 10 min, a w trakcie pracy w trybie pomiaru w systemie ciągłym), śledził sen, zliczał kroki i spalone kalorie, czy wysyłał powiadomienia (oczywiście jeżeli takowe chcesz otrzymywać) – wynosi aktualnie 20 dni (10 mniej niż poprzednik). W rzeczywistości  bateria przy takim standardowym trybie wytrzymała niespełna 18 dni, ale było to prawdopodobnie uzależnione od tego, że ciągle zaglądałem i skrolowałem po ekranach, sprawdzając różne funkcje…tak to jest jak facet dostanie do ręki nowy „gadżet”.

Dodatkowo w menu głównym jest bardzo zaawansowana funkcja: ZUŻYCIE BATERII, gdzie użytkownik bardzo szczegółowo może zobaczyć pozostały % baterii, szacowany czasz pracy, ostatnie ładowanie oraz jak rozkłada się obecne % zużycie na poszczególne pomiary. Przyznam że bateria jest mocnym argumentem na plus w COROS PACE 2, ale w tym przypadku inne marki nie odstają za bardzo.

Dokładność i jakość pomiaru

Za dokładność i jakość pomiarów w COROS PACE 2 odpowiedzialnych jest szereg czujników i skomplikowanych algorytmów, które finalnie dostarczają użytkownikowi niezbędnych do analizy danych.  Warto tu wspomnieć o kilku z nich, które nie są tak oczywiste lub nie są spotykane w innych zegarkach sportowych. Poniżej postaram się przybliżyć i porównać wskazania wybranych parametrów

Pomiar tętna

W przypadku pomiaru tętna sprawdzałem i testowałem wiele różnych rozwiązań i wiele różnych algorytmów opracowujących wynik pomiarowy. Nadal twierdzę, iż najdokładniejszą metodą pomiarową jest dobry pas z odpowiednią ilością czujników. Wszystkie metody pomiaru z nadgarstka mają bardzo dużą tolerancję pomiarową. Oczywiście można, a nawet trzeba je uwzględniać w analizie treningu ale traktowałbym je bardziej orientacyjnie i ogólnie niż bardzo dokładnie. Jednakże stwierdzam, iż w COROS PACE 2 niezależnie czy jest to pomiar dynamiczny (w trakcie treningu np. interwałowego) czy w trakcie odpoczynku, dokładność  pomiarowa jest wysoka (pomiary i porównania robione z innymi zegarkami vs. medycznym czujnikiem pomiaru tętna) i dla ścisłości zegarek noszony na prawej ręce wskazywał wg. mnie szybciej i dokładniej. Należy tylko pamiętać, aby odpowiednio wprowadzić wstępne ustawiania zegarka: dla lewej lub prawej ręki i dla pokrętła z góry lub dołu.

IMG 1069

Porównywane parametry na odcinku 5km:

  • Coros PACE 2 pomiar z nadgarstka: wart. śr.: 136, wart. Max: 150
  • pas pomiarowy: wart. śr.: 135, wart. Max: 143

W przypadku pomiaru tętna także możemy wrócić do historii pomiaru – oczywiście pod warunkiem że nie jest dłuższa niż 6 godzin.

Pomiar mocy

To także nowość dla mnie i bardzo duża ciekawość jak będą wyglądały wyniki skoro mierzymy moc biegu a czujnik mamy w zegarku na ręku. Wyniki jednak są bardzo ciekawe.

moc

Porównywane parametry na odcinku 5km:

  • Coros PACE2: wart. śr.: 298W, wart. Max: 351
  • profesjonalny czujnik umieszczony na bucie: wart. śr.: 276W, wart. Max: 315

Czujnik barometryczny – pomiar wzniesienia

To także nowość w PACE 2. Wskazania zarówno ciśnienia atmosferycznego, czy wzniesienia nad poziomem morza są fajną funkcją, która jest mierzona w sposób ciągły, a wyświetlana w 6-godzinnej historii. Tu także jest możliwe poprzez pokrętło skrolowanie historii pomiaru.

IMG 1114

Porównanie wyników pomiarów  COROS PACE 2  vs czujnik zewnętrzny  indywidualny dają spore rozbieżności, ale może być to kwestia kalibracji. Porównywane parametry na odcinku 5km:

  • PACE2: wart. śr.: 100m, wart. max: 103m, wart. min: 94m
  • zewnętrzny czujnik barometryczny: wart. śr.: 104m, wart. max: 107m, wart. min: 98m

Kadencja

Parametr kadencji jest już spotykanym pomiarem od dawna u innych producentów zegarków i byłem ciekaw jak zastosowane algorytmy będą wyliczały wartości pomiarów. Porównanie wyników poniżej. Porównywane parametry na odcinku 5km:

  • Coros PACE 2: wart. śr.: 181, wart. max: 193m
  • zewnętrzny czujnik pomiarowy: wart. śr.: 177m, wart. max: 186

Termometr – pomiar temperatury:

Wskazania temperatury są już standardem w większości zegarków ale w PACE2 fajnym połączeniem jest historia pomiaru, którą można skrolować pokrętłem i analizować temperaturę w danym czasie, który nas interesuje

Stała widoczność nawet w nocy

Żeby nie trzeba było skupiać się na szukaniu przycisku do uruchomienia podświetlenia tarczy, PACE2 ma innowacyjne rozwiązanie w postaci funkcji „Tryb nocny”. Tryb wyłączy się automatycznie po zakończeniu treningu lub o wschodzie słońca. Podświetlenie nie jest bardzo intensywne ale daje możliwość odczytania zawartości ekranu, szczególnie w pełnym mroku. W przypadku innych marek, ta kwestia została rozwiązana trochę inaczej i tu nie można stwierdzić jednoznacznie, które rozwiązanie jest lepsze. W Pace2 ten tryb nocny mógłby być pewnie jaśniejszy ale to pewnie odbiło by się kosztem trwałości baterii.

Planowanie treningu i jego analiza

COROS PACE 2 posiada bardzo dużą ilość funkcji, które wspomogą trening użytkownika – niezależnie od tego, którą aktywność uprawia. PACE 2 dostarcza cennych wskazówek w trakcie treningu oraz dostarcza jego kompleksową i bardzo dokładną analizę.

Do wykonania i rejestracji treningów PACE2 daje kilka możliwości. Jedną z nich jest wybór jednej  z dostępnych dwunastu trybów treningu, a po jego zakończeniu analiza i ewentualna edycja w aplikacji COROS na smartfonie. Inną możliwością jest przygotowanie jednostki treningowej i zapisanie jej do biblioteki treningów, z której w czasie treningu możesz każdorazowo pobierać i korzystać.

Jeżeli jednak chcesz zaplanować trening z wyprzedzeniem, w pojedynczych jednostkach treningowych lub np. w mikro cyklach tygodniowych, jest to także możliwe. Przez wprowadzenie oraz zapisanie jednostek treningowych w bibliotece treningów w aplikacji lub zapisanie w kalendarzu treningów.

IMG 0781

Wszystkie te wspomniane czynności automatycznie zsynchronizują się z zegarkiem.

Następnie pozostaje uruchamiać pojawiający się w kalendarzu danego dnia konkretny trening. Idealnym rozwiązaniem jest korzystanie z wcześniej zapisanych różnych jednostek treningowych w bibliotece treningów – tu sprawa także jest banalnie prosta wystarczy wybrać zapisaną, wybraną jednostkę treningową i ją uruchomić. Są to bardzo przydatne funkcjonalności, ale u innych producentów zegarków także dosyć dobrze zrobione.

Kolejną opcją jest skorzystanie z planu treningowego przygotowanego przez trenerów. Można je wysyłać i pobierać (warunkiem jest że obie strony pracują na COROS) – fajna opcja, która w innych firmach nie działa aż tak dobrze.

COROS PACE 2 tak jak już wspomniałem może służyć jako Twój osobisty trener. Możesz pobierać ze strony www.coros.com trening zaprojektowany jak mniemam przez trenerów. Ale tu zalecał bym jednak konsultację z trenerem osobiście aby dopasować optymalne rozwiązanie.

Innowacje

Szybkość działania

Producent włożył dużo pracy nad PACE 2. Efektem tych prac jest praktycznie zmieniony cały środek zegarka. Nowy model COROS’a posiada 1,5 x szybszy procesor, 5x większa pamięć operacyjną i aż 4x pojemniejszą przestrzeń do przechowywania danych (64 MB). Te rozwiązania technologiczne widać przy codziennej obsłudze zegarka. Szczególnie wartym nadmienienia jest czas szukania satelitów i przygotowania gotowości do rozpoczęcia pomiarów. Zmieniając radykalnie miejsce rozpoczęcia pomiarów vs. jego wcześniejsze zakończenie zegarek potrzebował jedyne 12-16 sekund na zakomunikowanie gotowości do pracy. Ten parametr w zegarkach innych producentów sprawdza się naprawdę różnie i to uważam za duży plus. 

Funkcja Track Run

Osobiście nie do końca rozumiem konieczności pomiaru dystansu na bieżni lekkoatletycznej skoro każdy chyba już wie, że standardowa bieżnia liczy 400 metrów? Jednak na co dzień spotyka się na stadionie masę ludzi, którzy korzystają z zegarków z GPS. Najlepsze jest to, że później większość osób dziwi się że ślad GPS jest taki jakiś dziwny, ostre zakręty, ścięcia trasy itp. Tak to było i pewnie jeszcze długo będzie i nie będę tej nieprawidłowości albo prawidłowości teraz dokładnie rozkładał na czynniki pierwsze, a skupię się na tym co zrobił w tym zakresie COROS. W trybie „biegania na bieżni” zastosowano zaprojektowany i zastrzeżony przez COROS algorytm, który zapewnia precyzyjny pomiar odległości pokonywanych podczas treningów, i to zakładając, że użytkownik będzie biegał po wybranym przez siebie torze, który wprowadzi do ustawień zegarka. No i to powiem szczerze zrobiło na mnie pozytywne wrażenie bo wyniki pomiarów były rzeczywiście bliskie ideału.  W tym przypadku inne marki mają możliwości poprawnego pomiaru, ale wcześniej trzeba się trochę pobawić z kalibracją, tak więc jak dla mnie ta funkcja jest na plus.

IMG 1126

Rozwiązania technologiczne

Ciekawym rozwiązaniem w PACE 2 jest zastosowanie zamiast ekranu dotykowego czy samych przycisków, intuicyjnego pokrętła + przycisk, którym w łatwy sposób obsłużysz i przeskrolujesz menu zegarka.

Bardzo fajny patent – przyznam, że super sprawdza się nawet przy obsłudze w rękawiczce.

Dodatkowym rozwiązaniem jest dodanie systemu szybkiego przepinania pasków, będącego już w wyższych modelach konkurencji standardem:

Dodatkowe wyposażenie

  • COROS POD – urządzenie do optymalizacji wydajności (69 dolarów)

Użycie tego czujnika/urządzenia daje możliwość uzyskania zaawansowanych parametrów biegu — moc formy, czas kontaktu z podłożem, balans L/R, wysokość kroku, współczynnik kroków, długość kroku i rytm biegu. Wg mnie jest to dla standardowego użytkownika zbędny gadżet, i służy on bardziej do rozbudowania systemu analiz , który i tak jest już bardzo zaawansowany. Co prawda COROS wprowadza na rynek drugą edycję POD2 więc może tam będą jakieś dodatkowe i interesujące funkcje.

  • Kabel do ładowania w postaci breloczka ( 25 dolarów):

Kompatybilny z COROS PACE 2/APEX/APEX Pro/VERTIX/VERTIX 2 Kompaktowa konstrukcja, którą można przymocować do kluczy i ładować w podróży Pozostaje wyjątkowo dobrze po podłączeniu do zegarka Wygodny uniwersalny port USB *Może nie działać z adapterami szybkiego ładowania ze względu na potencjalne uszkodzenia spowodowane wysokim napięciem.

  • Standardowy kabel do ładowania: ( 20 dolarów)

Kompatybilny z COROS PACE 2/APEX/APEX Pro/VERTIX/VERTIX 2 22-calowy uniwersalny port USB *Może nie działać z adapterami szybkiego ładowania ze względu na potencjalne uszkodzenia spowodowane wysokim napięciem.

Nowości i różnice Pace vs Pace 2:

  • wydłużony czas pracy baterii z 25 na 30godzin w trybie GPS i około 60godzin w trybie UltraMax GPS
  • posiada zaawansowane systemy nawigacji satelitarnej (GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS)
  • szkło odporne na uszkodzenia (takie jak Corning Gorilla Glass)
  • najniższa dostępna na rynku waga (29g) – niższą mają tylko mierniki aktywności
  • ekran jest stale włączony, co czyni PACE2 standardowym zegarkiem do pomiaru czasu.
  • szerokość koperty jest o1 mm mniejsza od jego poprzednika i wynosi 41 mm (to może być odebrane różnorako – nie koniecznie na plus)
  • posiada czujnik kadencji – bardzo fajna opcja, przy bieganiu i jeździe na rowerze dostarcza dużo wymaganych informacji
  • brak trybu: Trackback – dla osób słabo lokalizujących się w obcym terenie to smutna informacja
  • barometryczny pomiar wysokości – do niego osobiście podchodzę trochę z dystansem
  • akcelerometr
  • optyczny czujnik kardio
  • ustalenie indywidualnych celów ( np.: kroków)
  • możliwość dodawania oznaczania ćwiczeń lub treningu
  • czujnik rozpoznawania stylu pływackiego
  • nowa funkcja namierzenia telefonu oraz cichy alarm
  • posiada monitoring połączeń telefonicznych (można odbierać połączenia) i przesyłania powiadomień z różnych programów
  • czujnik zdalnego sterowania kamerą smartfona – no tu przyznam, że tej funkcji nigdy nie używałem i nie za bardzo wiem kiedy można by jej było używać
  • posiada funkcje społecznościowe – niestety dużo bardziej ubogą niż konkurencyjne marki
  • możliwość wysyłania wyników aktywności i integracja z mediami społecznościowymi

Możliwość komentowania została wyłączona.

dareko korzeniowski
Dariusz Korzeniowski

Na co dzień realizuje się w pracy w międzynarodowej korporacji ale w przerwach i po pracy z pasji do biegania jest promotorem aktywnego stylu życia. Bawi się sportem i inspiruje innych do biegania.