New Balance 1080v12
 
28 listopada 2011 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Ciemność, widzę ciemność! – czyli przegląd latarek czołowych.


noc.png 

 

Latarki czołowe, szerzej znane jako czołówki opracowała w 1972 roku firma Petzl. Błyskawicznie docenili je przede wszystkim wspinacze, ale w ostatnich latach zyskała ona nowe grono odbiorców – biegaczy. Bo dzięki nim truchtać można o każdej porze.

 

Przedstawiamy przegląd najpopularniejszych modeli dostępnych w Polsce.

 

Czołówki nie nadawały by się do biegania gdyby nie rewolucja jaka dokonała się w ich mechanice w przeciągu ostatniej dekady. O czym mowa? O najważniejszym – źródle światła. Tradycyjne żarówki wyparły diody LED. Dzięki temu, że są one znacznie mniejsze i lżejsze konstrukcja przestała być toporna. Pojawiły się czołówki składające się wyłącznie z diody i lekkiego paska na czoło. I właśnie takie najbardziej nadają się dla nas.

 

Rozpatrując kupno lampy należy jednak wiedzieć, że w odróżnieniu od np. specjalistycznej odzieży biegowej w praktyce nie można mówić o bardzo rozwiniętej, odrębnej kategorii czołówek produkowanych głównie z myślą o lekkoatletach. Na próżno szukać ich w ofercie najpopularniejszych sklepów biegowych. Musimy zadowolić się tym, co opracowano głównie na potrzeby turystyki górskiej.  Jest jednak z czego czerpać. Warunek? Musimy wybierać spośród tych modeli, które można po prostu założyć na czoło – najbardziej zaawansowane technicznie lampy wciąż montuje się na kask.

Na efektywność czołówki składają się cztery parametry:

1. Strumień świetlny, czyli jasność światła jaką daje dioda. Wyraża się go w lumenach. Im więcej ich ma, tym efektywniej będzie rozświetlać nam drogę. Przykładowo, domowa żarówka 15-watowa ma ich 120. W przypadku czołówek nie ma reguły. Wartość waha się pomiędzy dwoma a nawet dwustu lumenami!

 

2. Zasięg strumienia światła, czyli jaki dystans będzie objęty działaniem lampy. Wyraża się go w metrach. Tu także mamy do czynienia z dużą rozpiętością choć zasięg jest zazwyczaj mocno skorelowany z siłą strumienia.

 

3. Żywotność baterii, czyli ile godzin możemy korzystać z diody.

 

4. Ciężar, ma zasadnicze znaczenie, ale – zakładając, iż lampa ma nie utrudniać biegu przyjmujemy, iż maksymalnie powinna ważyć 200 gram.

5. Cena – to parametr który wpływa na efektywność naszej kieszeni.

Wśród producentów liczą się trzej czołowi gracze: Petzl, Black Diamond i MacTronic. Właśnie te firmy proponują najlepsze czołówki, które cieszą się największą renomą, zwłaszcza wśród najsłynniejszych wyczynowych biegaczy górskich. Co znamienne, taki sprzęt w swoim dorobku mają również firmy kojarzone z bieganiem, m.in. Adidas. Są to jednak wyjątki od reguły, których postanowiłem nie uwzględniać w zestawieniu. W nim umieściłem wybrane modele o różnorakich parametrach. Wspólnym mianownikiem jest to, iż wszystkie znakomicie nadają się do biegania.

 

Petzl ZIPKA ²

 petzlka22.png

 

Strumień świetlny: 40 lumenów (maksimum)
Zasięg strumienia światła: 29 metrów
Żywotność baterii: 120 godzin w trybie ekonomicznym
Ciężar: 69 gram
Cena: 129 zł

Model ciekawy ze względu na szeroką gamę swoich możliwości. Petzl ZIPKA² jest wyposażony w mechanizm z wciąganym sznurkiem. Dzięki temu z lampy czołowej może zamienić się w lamę przyczepioną do nadgarstka, czy np. taśmy plecaka.

 

Światło generują aż cztery diody. Mogą one świecić w jednym z trzech trybów: maksymalnym, ekonomicznym, lub pulsującym. Każdy z nich ma swoje walory. W trybie maksymalnym, cztery diody przez 55 godzin emitują światło o maksymalnym natężeniu 40 lumenów i zasięgu 29 metrów. Tryb ekonomiczny zapewnia z kolei długi czas świecenia 120 godzin. Tryb pulsujący (300 godzin) sprawi, że będziemy lepiej widoczni np. dla samochodów, gdy poruszamy się w okolicy słabo, lub w ogóle – nie oświetlonej jezdni.

 

Sterowanie ogranicza się tylko do jednego przycisku. Długie przytrzymanie włącza i wyłącza diodę. Pierwsze krótkie wciśnięcie uruchamia tryb maksymalny, drugie – ekonomiczny, trzecie – pulsujący.

 

MacTronic OUTDOOR PRO HLS-K5 MINI

 

mactronichlsk5mini.png

Strumień świetlny: 3,5 lumena
Zasięg strumienia światła: 29 metrów
Żywotność baterii: 100 godzin
Ciężar: 72 gram
Cena: 49 zł

 

Jedna z najtańszych, a zarazem najprostsza czołówka w zestawieniu. Posiada przydatną funkcję chowania lampy, dzięki czemu nie musimy obawiać się o jej uszkodzenie np. w trakcie podróży. A jest co chronić, bo HLS-K5 COMPACT jest wyposażony w aż trzy diody – największą, środkową i dwie mniejsze, umieszczone po bokach. Mogą one świecić na trzy sposoby angażując inne diody. Co mamy do wyboru? Wszystkie diody, tylko boczne, lub tryb pulsacyjny.

Black Diamond ION

 

 

blackdiamondion.png 

Strumień świetlny: 12 lumenów
Zasięg strumienia światła: 9 metrów
Żywotność baterii: 15 godzin
Ciężar: 27 gram
Cena: 50-60 zł

 

Ma bardzo mały zasięg i wymaga częstej zmiany baterii (wytrzymuje 15 godzin użytkowania). Ale na tym kończą się jej wady w kontekście biegania.

 

To bardzo mała, lekka i funkcjonalna czołówka. Można ją zmieścić wewnątrz pudełka od zapałek. Co za tym idzie – w ogóle nie czuje się jej ciężaru na czole. Posiada regulacje kąta pod jakim ma padać strumień światła. Ten generują dwie diody.

 

Sterowanie ogranicza się do jednego przycisku. Mamy do wybory dwa tryby: ekonomiczny i maksymalny.

 

Latarka wykonana jest z mocnego tworzywa – dość odpornego na uderzenia. Obudowę otwieramy dość łatwo, podważając paznokciem i rozkładając na dwie symetryczne części, połączone uszczelką. Podsumowując: niezawodna, wydajna, praktyczna.

Petzl Tikka XP 2

 

petzltikkaxp2.jpg

 


Strumień świetlny: 60 lumenów
Zasięg strumienia światła: 60 metrów
Żywotność baterii: 160 godzin (w wersji z bateriami)
Ciężar: 83 gram
Cena: ok. 180 zł (wersja na baterie) lub 349-399 zł (w pakiecie z oprogramowaniem i ładowarkami)

 

Istny terminator wśród dostępnych na rynku czołówek. Ma dwa źródła światła: jedną białą, mocną, diodę i jedną diodę czerwoną oraz filtr rozpraszający, dzięki któremu dokonujemy wyboru pomiędzy skupioną wiązką dalekiego zasięgu a oświetleniem bliskiego zasięgu. Łącznie mamy do dyspozycji pięć trybów. Trzy poziomy oświetlenia białego  (maksymalny, ekonomiczny, pulsujący) i dwa – oświetlenia czerwonego  (ciągły i pulsujący).

 

Mimo tak szerokiego wyboru nawigacja nie sprawia problemów – tryby zmieniamy przez dwusekundowe naciśnięcie włącznika (ostatnio używany kolor pozostaje w pamięci latarki).

 

W odróżnieniu od większości latarek czołowych Tikka XP2 dostępna jest w dwóch wersjach. Tańszej, na baterie i droższej – na akumulatory. A konkretniej – akumulator litowo-jonowo-polimerowy CORE. Odpowiada on ponad 900 bateriom R03/AAA. Może być ładowany 300 razy (później jego pojemność jest mniejsza o około 30 proc. niż na początku) na dwa różne sposoby: poprzez podłączenie do tradycyjnego gniazdka, lub USB (niezbędne akcesoria znajdują się w pakiecie, razem z czołówką). Do droższego zestawu dołączone jest także oprogramowanie, które możemy zainstalować na komputerze. Pozwala ono personalizować działanie lampy.

MacTronic HL-3PW4L

 

mactronicw4l_1.png

 

Strumień świetlny: 8 lumena
Zasięg strumienia światła: 20 metrów
Żywotność baterii: 70 godzin
Ciężar: 80 gram
Cena: 17-29 zł

 

Czołówka z trzema diodami 0,2 Wat zainstalowanymi na wspólnym odbłyśniku. Wyposażona w jeden szeroki, wygodny przycisk, którym możemy wykonać wszystkie czynności. I tak: pojedyncze wciśnięcie włącza trzy diody, następne przyciśnięcie – zwiększa moc świecenia na maksymalny, jeszcze kolejne – wyłącza światło skupione, i angażuje LED-y na bocznych ściankach, które generują światło rozproszone. Następne wciśnięcie naciśnięcie wyłącza czołówkę.

 

Sporo zastrzeżeń budzi jakość wykonania HL-3PW4L. Już na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, iż jakikolwiek upadek może jej wyrządzić szkody. Ale – czego oczekiwać po czołówce o równowartości kilku napojów izotonicznych?

Black Diamond SPRINTER

 

sprinter.png

 

Strumień świetlny: 68 lumenów
Zasięg strumienia światła: 50 metrów
Żywotność baterii: 64 godziny
Ciężar: 100 gram (bez baterii)
Cena: 349-399 zł

 

Czołówka zaprojektowana właśnie z myślą o nas – biegaczach.  Generuje światło zarówno przed jak i za nami. Ścieżkę oświetla nam bardzo silna dioda LED. Generuje ona bardzo jasne światło, i co istotne – dzięki zoptymalizowanemu profilowi lampa koncentruje się na rozjaśnieniu obszaru najbardziej interesującego nocnego truchtacza – ścieżce. Po drugiej stronie paska umieszczono czerwoną migającą diodę, która sprawia, że będziemy lepiej widoczni.

 

Zasila się ją z akumulatora litowo-polimerowgo. Proces trwa około sześciu godzin.

 

Przednia lampa oferuje trzy tryby: maksymalny, pośredni – płynnie regulowany, miganie. Co ze sterowaniem? Tylni i przedni „reflektor” mają swój osobny przycisk.

 

Na uwagę zasługuje też ładny, ergonomiczny design. Ale za niego jak i za funkcjonalność trzeba zapłacić, i to słono.

 

Petzl Myo XP

 

petzlmyoxp.png

Strumień świetlny: 85 lumenów
Zasięg strumienia światła: 72 metry
Żywotność baterii: 180 godzin
Ciężar: 175 gram (bez baterii)
Cena: 199-269 zł

Jak przystało na zawodnika wagi ciężkiej (czołówka Myo XP razem z bateriami waży 175 gram) dysponuje nokautującym uderzeniem. Potrafi rozświetlić trasę w sposób wprost nieosiągalny dla pozostałych lamp (85 lumenów). Czyni to za pomocą tylko jednej ale bardzo mocnej diody LED.

 

Wyposażono ją w trzy poziomy oświetlenia (maksymalny, optymalny, ekonomiczny) oraz tryb pulsujący. Ponadto, posiada funkcję boost. Dzięki niej, przez 20 sekund może ona emitować strumień światła o 50 proc. jaśniejszy niż maksymalny (150 lumenów – sic!). Co istotne dla jeszcze efektywniejszego wykorzystania mocy opisywanego modelu – możemy kontrolować kąt pod jakim będzie padać światło.

 

Myo XP jest zbudowana z trwałych, odpornych na wstrząsy i uszkodzenia materiałów. Nie brakuje jednak słabych stron – przycisk, do którego ogranicza się kalibrowanie działania czołówki jest mało przyjazny dla użytkownika.

Black Diamond COSMO

 

cosmo.png


Strumień świetlny: 55 lumenów
Zasięg strumienia światła: 33 metry
Żywotność baterii: 175 godzin (tryb minimum)
Ciężar: 90 gram (bez baterii)
Cena: 109-129 zł

Jedna z najpopularniejszych na rynku. Zarówno wśród biegaczy jak i miłośników trekkingu. W czym tkwi sekret jej popularności? Jest uniwersalna.

 

Wyposażono ją w trzy diody. Główna, środkowa czyli tzw. DoublePower LED świeci z maksymalną siłą 55 lumenów. Po jej bokach znajdują się mniejsze diody, czyli tzw. SinglePower LED dysponujące wiązką 16 lumenów.

 

Do dyspozycji mamy trzy tryby pracy: maksymalny, ekonomiczny i oszczędny. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku większości prezentowanych czołówek – możemy skorzystać z oświetlenia pulsacyjnego.

 

Użytkownicy chwalą sobie poręczność przycisku za pomocą którego sterujemy czołówką – bez najmniejszych kłopotów można go wcisnąć nawet gdy ma się na sobie grube rękawiczki. Jest też duży – co ułatwia wycelowanie w niego podczas biegu.

 

Wady? Szybka za którą umieszczono diody łatwo się zarysowuje.

Podsumowanie:

 Nazwa  1  2 3
 4  5 6
Petzl ZIPKA² 40  (maks) 29 m 120 h 69 g  129 zł
MacTronic  Outdoor   Prohls-K5 Mini
 3,5  29 m  100 h  72 g  49 zł
Black Diamond ION  12  9 m  15 h  27 g  50-60 zł
Petzl Tikka XP 2  60  60 m 160 h  83 g ok.180 zł lub 349-399 zł
MacTronic HL-3PW4L  8  20 m  70 h  80 g  17-29 zł econo_1.png
Black Diamond SPRINTER  68  50 m  64 h  100 g  349-399 zł
Petzl Myo XP  85  72 m  180 h  175 g 199-269 zł power1.png
Black Diamond COSMO  55  33 m  175 h  90 g  109-129 zł

Legenda
1. Strumień świetlny w lumenach
2. Zasięg strumienia w metrach
3. Żywotność baterii w godzinach
4. Ciężar w gramach
5. Cena w złotych
6. Zwycięzcy w kategoriach : POWER (wg zasięgu w metrach) i ECONO (wg wsp. cena/zasięg)