4 stycznia 2011 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Bielizna termoaktywna Gatta Active – TEST


Kobiety przepadają za kupowaniem bielizny i wydają na nią zazwyczaj duże kwoty, choć nie mogą jej wszystkim pokazać. Mężczyźni raczej nie przywiązują większej wagi do tej części garderoby i w życiu nie przyznają się do noszenia kalesonów w zimę. Tak bywa z bielizną tradycyjną, a jak jest ze sportową – a w naszym przypadku biegową? Kiedy temperatura za oknem spada grubo poniżej zera, warto zadbać o lepszą ochronę ciała przed mrozem. Postanowiliśmy przetestować kilka produktów z sektora tzw bielizny termoaktywnej, zaczynamy od produktów firmy Gatta Active przeznaczonych do uprawiania sportu.

Gatta_Thermoactive__29_.jpg
Bluza Gatta Active

FUNKCJE

Produkty Gatty przeznaczone są dla ludzi aktywnych. Bielizna ma spełniać wymagania amatorów sportów zimowych, miłośnikom jazdy rowerem i górskich wycieczek, a także biegaczom. Technologia w jakiej ją ma za zadanie poprzez mikrowłókna przenieść pot na zewnątrz, zapewnić dobrą wentylację ale i chronić ciało przed chłodem.

Gatta_Thermoactive_membrana.jpg

Wrażenie z testów.

WYKONANIE i WYGLĄD

Bielizna wykonana jest bardzo starannie techniką bezszwową, dwuwarstwową. Uszyta z dzianiny (56% poliamid, 36% polipropylen, 5% elastyn), która, jak chwali się producent, należy do całkowicie recyklowalnych. Wygląda solidnie i ładnie a w dotyku jest przyjemna. Dostępna w różnych modnych kolorach (dla pań: czerwono-brązowy, szaro-fioletowy, błękitny, różowy), a dla panów (ciemno granatowy i czerwono-brązowy).

Gatta_Thermoactive__46_.jpg

DOPASOWANIE

Tkanina jest bardzo rozciągliwa (czasem wydaje się, że aż za mocno), a więc nie krępuje ruchów. Płaskie szwy nie powodują obtarć i podrażnień skóry. Producenci zdecydowali się wyprodukować nie wszystkie rozmiary. Dla pań body i leginsy są w rozmiarach: S/M, L, XL, u panów: bluzka (M, L, XL, XXL) i leginsy (M, L, XL/XXL). Bielizna nie podwija się, można ją ubrać pod cieńsze spodnie dresowe i lycry biegowe. Body dla pań zapina się na trzy zaczepki (podobne jak w biustonoszu). Chwila ta wymaga skupienia i dla niecierpliwych może sprawić mały kłopot, jednak efekt zadowoli każdą panią – body wygląda seksownie. Leginsy bardzo dobrze opinają ciało. Ich dobrym rozwiązaniem są bardziej elastyczne elementy materiału w miejscach, gdzie zginają się nogi – co pozwala na dynamiczne ruchy.

 

body.jpg
Body


ODPROWADZANIE POTU

Tułów powinien utrzymywać podczas treningu stałą temperaturę ok. 37 stopni.  Bielizna termoaktywna ma więc za zadanie szybko odprowadzić pot i pozostawić skórę suchą. Mężczyźni na ogół pocą się bardziej niż kobiety, szybciej reagują na podwyższoną temperaturę organizmu. Tkanina Gatty, posiada  funkcję zapobiegającą rozmnażaniu bakterii, czyli nawet jeśli nie upierzemy bluzy od razu nie poczujemy przykrego zapachu. W trakcie biegu skóra pozostaje praktycznie sucha. Jednak wilgoć gromadzi się na powierzchni tkaniny i łatwo nie paruje. Po 15 minutach biegania
testerowi było zimniej niż na początku treningu. Testerka body pociła
się mniej i ten problem nie dotyczył jej tak jak testera. Problem chłodu
nie istniał za to w przypadku leginsów. Nogi nie emitują tak dużej
ilości potu oraz nie tracą ciepła tak szybko jak górne partie ciała. Tkanka tłuszczowa u mężczyzny stanowi ok. 15 % i odkłada się najczęściej w okolicach brzucha. Panie mają jej więcej: 20-25% i znajduje się ona w okolicach bioder, pośladków i ud. U kobiet, tak samo jak u mężczyzn najwięcej ciepła "ucieka" z tułowia i głowy.

 

KOMFORT PODCZAS TRENINGU

Testowaliśmy bieliznę w różnych wariantach.

BLUZKA (tester)

1-Bielizna + bardzo gruba bluza ( – 8  C) Testerowi było za zimno. Po
przebiegnięciu 18 km bielizna była mokra od potu, ciało suche ( czyli
pot odprowadzony na zewnątrz), ale chłód dawał się we znaki.

2-Bielizna + koszulka, bluzka, wiatrówka ( – 12 C) Testerowi było za zimno.

3-Bielizna + koszulka z długim rękawem, ciepła bluza (-2 C ) Testerowi było niezupełnie komfortowo.

BODY (testerka)


1-Top, bielizna + ciepła bluza + wiatrówka

(-12, -2 C).  W każdej
temperaturze body chroniło ciało od chłodu. Pot wentylowany był na
zewnątrz tkaniny i nie chłodził ciała.

2-Top + bielizna + bluzka + wiatrówka (-8, -2 C). W mroźniejszej
temperaturze podczas wybiegania testerce było nieco chłodno, ale jest to
dobry zestaw na szybszy trening. Przy -2 C bielizna świetnie radziła
sobie z temperaturą poniżej zera i wzmacniała komfort biegania.

 

Gatta_Thermoactive__40_.jpg
Leginsy

 LEGINSY (tester i testerka)

1-Bielizna + cienkie spodnie ortalionowe (-8, -12 C) Bardzo dobrze spisują się w takim zestawie. Nie krępują ruchów, zapewniają ochronę przed zimnym wiatrem i śniegiem, trzymają ciepło.

2-Bielizna + lajkry (-8, -12 C) Bardzo dobrze spisują się w takim zestawie. Nie krępują ruchów, zapewniają ochronę przed zimnym wiatrem i śniegiem, trzymają ciepło.

PODSUMOWANIE

Leginsy termokatywne Gatta Active świetnie nadają się do biegowych, zimowych treningów, zapewniając ochronę i ciepło w dolnych partiach ciała. Dla biegaczy, którzy na treningach mocno się pocą, T-Shirty Gatta Active mogą nie wystarczyć, jeśli chodzi o ochronę przed chłodem. Body dla pań to ładne i świetne rozwiązanie na pełną ochronę ciała przed zmarznięciem. Zima w tym roku nie rozpieszcza biegaczy, więc warto zaopatrzyć się w termoaktywne części garderoby, które umilą niejeden zimowy bieg.

FORUM DYSKUSYJNE

PRZEBIEG KONKURSU:


Możliwość komentowania została wyłączona.