6 października 2017 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Altra wbiega do Polski


Buty do biegania amerykańskiej marki Altra od kilku lat sukcesywnie zjednują sobie serca zawodników na całym świecie. Kwestią czasu było to, aż w końcu zagoszczą w Polsce. Udało się to w tym roku – buty biegowe Altra jesienią zawitały do naszego kraju, by wspierać sportowców szukających komfortu oraz sposobu na poprawę techniki.

Początkowo kojarzona z trailem, teraz doceniana także na szosie marka zdecydowanie wyróżnia się na tle innych firm. Autorskie technologie, które zmieniły pogląd na właściwe bieganie, pozwoliły brandowi ze Stanów Zjednoczonych znaleźć uznanie w oczach zawodników. Co tak naprawdę stoi za sukcesem, wygodą i samą nazwą marki?

1 1

Buty do biegania Altra – historia

Powstanie firmy można śmiało uznać za realizację wielkiego „amerykańskiego snu”. Golden Harper, właściciel jednego ze sklepów biegowych na terenie Stanów Zjednoczonych, zauważył, że dotychczasowe konstrukcje butów zaburzające naturalny ruch, przez co zawodnicy zmagają się m.in. przeciążeniami dla kolan czy też nienaturalnym ułożeniem ciała. Jego najważniejszym założeniem było więc stworzenie butów biegowych poprawiających technikę oraz minimalizujących powstawanie urazów. Dotychczas producenci skupiali się na utartym schemacie – spiczaste zakończenie buta z przodu oraz drop (różnica w wysokości między piętą a przednią częścią stopy), który w niektórych modelach przy pięcie był nawet dwukrotnie wyższy. Uważano, że takie wykonanie najlepiej oddziałuje na stopę, co przekłada się na komfort podczas wysiłku. Harper przy współpracy z lokalnym uniwersytetem obalił tę tezę i wprowadził w życie swój innowacyjny plan. Przy użyciu domowego piekarnika wydrążył materiał w jednym ze swoich modeli, by stworzyć buty do biegania (a w zasadzie ich pierwowzór) pasujące naturalnie do stopy. Projekt założyciela marki Altra miał przynieść sportowcom komfort i wpłynąć na poprawę ich biegowej techniki. Właśnie stąd wzięła się ta nazwa, która jest akronimem głównej misji marki – „Learn to Run”. Golden Harper przerabiał buty biegowe swoich klientów, sprawdzając czy jego wizja znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Rezultaty pojawiły się szybko – coraz więcej osób odwiedzających jego sklep było zadowolonych z przygotowanych „prototypów”, co utwierdziło go w przekonaniu, że w ten sposób jest w stanie pomóc biegaczom na całym świecie. Wykorzystując oryginalne metody i stosując niespotykane dotąd technologie, Harper stworzył brand, który dziś jest kojarzony przez zawodników na całym świecie.

Co odróżnia Altrę od innych marek?

1. ZeroDrop™

zerodrop

Altra jako pierwsza na świecie zaproponowała zawodnikom zerowy drop. Technologia ZeroDrop™ – przy jednoczesnym zachowaniu amortyzacji – to główny czynnik wyróżniający markę na tle pozostałych butów biegowych. Modele są tworzone tak, by pięta i przednia część stopy były zawsze umiejscowione na jednym poziomie. Odpowiada to naturalnemu ułożeniu stóp człowieka – w butach do biegania Altra zawodnik czuje się tak, jakby stał boso. Taka konstrukcja pozwala utrzymać właściwą postawę ciała w trakcie wysiłku, a także zapobiega powstawaniu przeciążeń dla kręgosłupa oraz kolan. Dzięki temu sportowiec nie odczuwa wstrząsów przy stawianiu kolejnych kroków. Naturalne obciążenie Achillesa i konstrukcja wymuszająca bieganie ze śródstopia to z kolei czynniki poprawiające technikę.

2. FootShape™

footshape

Oczekując 100% naturalności, Golden Harper zdawał sobie sprawę z tego, że jednakowa wysokość pięty i przedniej części stopy to nie wszystko. Równie istotne jest samo ułożenie stopy, które eliminuje otarcia i ściskanie palców w bucie – obrazuje to poniższa grafika. Produkty tworzone przez markę Altra zapewniają utrzymywanie stopy we właściwej, naturalnej pozycji – a przede wszystkim prawidłowe utrzymywanie dużego palca – co pozwala uniknąć pęcherzy. Technologia FootShape™ jest widoczna na pierwszy rzut oka, czego dowodem jest poszerzona cholewka butów biegowych. Co więcej, nietypowy kształt zapewnia ochronę przed nachodzeniem na siebie palców. Buty do biegania amerykańskiej marki będą pomocne w walce z rozwojem haluksów i nerwiaków, a dodatkowo chronią przed zapaleniem powięzi podeszwy.

3. Fit4Her

fit4her

Założeniem Goldena Harpera było to, by każdy biegacz posiadał model obuwia dopasowany konkretnie do siebie. Właściciel marki wziął pod uwagę różnicę w anatomicznej budowie stopy damskiej i męskiej. Każdy model ma swoje konkretne przeznaczenie tak, by zawodnik bądź zawodniczka czuł się w nim możliwie najbardziej swobodnie. Harper zwrócił uwagę na takie kwestie jak węższa pięta, wyższe podbicie czy też specyficzna budowa śródstopia u kobiet. Zarówno damskie, jak i męskie buty biegowe posiadają odpowiednio wyprofilowane cholewki. Panie są chronione przed nieprzyjemnym ściskiem stopy i problemem ze schodzącymi paznokciami.

#AltraRunningTeam

Mimo że Altra powstała zaledwie kilka lat temu, zdążyła już zyskać renomę, czym przyciągnęła do siebie znanych i utytułowanych sportowców. Marce zaufali nie tylko biegacze szosowi i trailowi, ale także triathloniści. W tym sezonie buty do biegania będą wsparciem na trasie dla takich zawodników jak Gediminas Grinus, Amanda Basham, Maggie Guterl, Emma Roca, Tyler McCandless i Mike Popejoy.

Jakość potwierdzona nagrodami

Buty biegowe szybko spotkały się z zainteresowaniem odbiorców, co nie umknęło również uwadze prestiżowych magazynów. Altra ma na swoim koncie wiele nagród potwierdzających, że marka tworzy obuwie stanowiące realną pomoc, a autorskie technologie ZeroDrop™ i FootShape™ gwarantują wsparcie i wygodę, o czym przekonuje producent. Jakie najważniejsze wyróżnienia otrzymały buty do biegania Goldena Harpera?

„Runner’s World” – Najlepszy debiut – model The Instinct (2012),
„Competitor Magazine” – Najbardziej innowacyjny but – model Superior (2012),
„Men’s Yournal” – Najlepsze buty trailowe 2015 – model Lone Peak Neoshell (2015)
„Gear Junkie” – Model roku 2015 – model Lone Peak Neoshell (2015),
„Runner’s World” – Wybór redaktorów – model Escalante (2017).

Altra w Polsce

Przedstawicielem marki w Polsce jest firma Run Centre. Buty biegowe są już dostępne w trzech sklepach: TriCentre w Poznaniu, TriathlonStore w Gdańsku i RunPlanet w Zielonej Górze. Na jesień Altra Running Polska pojawi się na dwóch dużych imprezach – w dniach 13-15 października podczas EXPO Maratonu Poznańskiego oraz 4-5 listopada na targach przed Półmaratonem Gdańskim będzie można przetestować buty do biegania i uzyskać więcej informacji na temat konkretnych modeli. Na wiosnę Altra będzie pojawiać się sukcesywnie w kolejnych specjalistycznych sklepach biegowych w całej Polsce.

Możliwość komentowania została wyłączona.