31 października 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Zwycięstwo Komona i Mergii, dobry występ Polek w Portsmouth

W niedzielę w angielskim Portsmouth odbył się wyścig BUPA Great South Run na dystansie 10 mil (ok. 16 km).  Atrakcją zmagań mężczyzn była próba Leonarda Patricka Komona (rekordzisty świata w biegu ulicznym na dystansie 10km i 15km) pobicia rekordu świata należącego do Haile Gebrselassie i wynoszącego 44:23.  Kenijczyk dzielnie zaatakował, jednakże w drugiej części biegu nie starczyło mu sił i musiał zwolnić. Choć rekordu nie było, Komon zwyciężył pokonując swojego rodaka, mistrza świata w maratonie z Daegu, Abla Kirui.

Zwycięzca powiedział: „Z pełną świadomością rozpocząłem bardzo mocno, wiedząc, że na ostatnich kilometrach będzie ciężko z powodu przeciwnego wiatru. Pogoda jednak wygrała ze mną, w końcówce było bardzo ciężko. Pomogłoby mi gdybym we wcześniejszej fazie wyścigu biegł z kimś. Pozostawiony sam sobie starałem się ze wszystkich sił ale to nie wystarczyło.”

Podium uzupełnił Irlandczyk Alistair Cragg, który wyprzedził pierwszego z reprezentantów gospodarzy, Chrisa Thompsona.

W biegu Pań Asselefech Mergia z Etiopii wygrała z dwiema Kenijkami, Changeywo i Jerotich. Wyścig kobiet był szczególnie interesujący z powodu startujących Agnieszki Ciołek i Iwony Lewandowskiej. Polki zajęły dobre, odpowiednio siódme i ósme miejsce. Na metę nasze zawodniczki wbiegły razem, rozdzieliła ich zaledwie jedna sekunda.