25 maja 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Zwycięstwo i minimum na IO Adama Kszczota w Ostavie

Gwiazdami czeskiego mityngu Golden Spike w Ostravie byli Usain Bolt, Sanya Richards-Ross i Pamela Jelimo. Faworyci nie zawiedli kibiców, podobnie jak Adam Kszczot, który  w swoim pierwszym starcie na 800 m w sezonie, spisał się doskonale.

Adam Kszczot świetnie rozpoczął sezon.

Podopieczny Stanisława Jaszczaka zwyciężył z świetnym wynikiem 1:44.90, po raz piąty w karierze łamiąc barierę 1:45 i uzyskując minimum na Igrzyska Olimpijskie. Bieg, w tempie około 51 sekund na 400 m, poprowadził (jako zając) rekordzista Polski, Paweł Czapiewski. Adam od początku ustawił się za plecami Pawła i biegł na drugiej pozycji. Zaczął finiszować na 300 m do mety, kiedy "Czapi" zszedł z bieżni. Kroku próbował dotrzymać mu Brytyjczyk Ossagie, ale Kszczot świetnie wytrzymał długi finisz i pewnie zwyciężył.

– Czułem się bardzo dobrze mięśniowo, oddechowo trochę gorzej, bo
płuca jeszcze nie były przetarte. W kolejnych startach powinno być już
znaczenie lepiej. Poza tym po doświadczeniach, jakie zdobyłem na hali,
cieszę się, że nie było mi dziś trudno finiszować z 300 m –
powiedział Adam, który po biegu odbył rundę honorową, pozdrawiając licznie zgromadzonych na trybunach kibiców i rzucając im bukiet kwiatów.

Paweł CZAPIEWSKI POL 78 DNF

Na 800 m wśród pań czescy kibice mogli podziwiać kolejny udany bieg Pameli Jelimo. Kenijka, uzyskując 1:58.49 i pewnie pokonując drugą Caster Semnye (2:00.80) potwierdziła, że zamierza w Londynie bronić tytułu mistrzyni olimpijskiej. Renata Pliś w swoim pierwszym biegu w sezonie na 800 m uzyskała 2:03.13 (dziewiąte miejsce).

Dawn HUNT GBR 81 DNF

Bardzo dobrze na 3000 m (biegu memoriałowym im. Emila Zatopka) pobiegł Mateusz Demczyszak. Zawodnik Marka Adamka, który niedawno został szczęśliwym tatą, aż o 10 sekund poprawił "życiówkę", u celu uzyskując 7:48.30. To piąty wynik w historii polskiej LA na tym dystansie. Łukasz Parszyński, po zjeździe z obozu w Font Romeu, 3000 m pokonał w 8:03.02.

Vincent RONO KEN 82 DNF

Ze swojego występu, mimo ogromnej fety po biegu ze strony publiczności, nie był zadowolony Usain Bolt. Rekordzista świata 100 m przebiegł w słabym, jak na niego czasie, 10.04. Boltowi mógł przeszkodzić oprócz przeciwnego wiatru, falstart, który popełnił reprezentant RSA. Jamajczyk, wyraźnie został w blokach i musiał gonić Kima Colinnsa, który miał świetną reakcję startową.

W rozmowie z Przeglądem Sportowym przed biegiem, Bolt odniósł się do swojego słynnego falstartu z MŚ w Daegu.

– Jeśli chodzi o tamten falstart, mogę mieć pretensje wyłącznie do siebie. Przekonałem się przy okazji, że w momencie wyjścia z bloków rządzi nie wielki mistrz Usain Bolt, tylko ten facet, który trzyma pistolet w ręku. I po uklęknięciu w blokach startowych trzeba cierpliwie czekać na jego kolejne komendy i wreszcie na strzał. O tej prawdzie już nie zapomnę do końca życia – powiedział Usain. Być może dlatego słynny sprinter nie błyszczał dziś na starcie.

W finale B wystąpiło z trzech polskich sprinterów. Najlepiej spisał się Kamil Kryński, który był czwarty z rezultatem 10.50. Tuż za nim znalazł się Dariusz Kuć – 10.55, a Robert Kubaczyk – 10.57, zajął siódmą lokatę. Lepiej naszym sprinterom wypadła sztafeta 4×100 m, która  z czasem 38.88, zajęła trzecie miejsce i wypełniła wskaźnik PZLA na IO w Londynie.

Na 110 m ppł Artur Noga był trzeci w serii B z czasem 13:53.