26 maja 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Zwycięstwa Kszczota, Lewandowskiego i Zalewskiego w Ostrawie

Aż trzy zwycięstwa odnieśli nasi biegacze na mityngu Zlata Tretra w Ostrawie. Pierwsze miejsce z najlepszym wynikiem na świecie w biegu na 1000 m zajął Marcin Lewandowski, zwycięstwo w biegu na 600 m odniósł Adam Kszczot, zaś na 300 m, także z najlepszym tegorocznym wynikiem najszybszy okazał się Karol Zalewski.

Pogoda w Ostrawie, co staje się już niemal tradycją, nie zachwyciła. Mimo to na odnowionym stadionie Vitkovice City Stadium pojawiło się sporo kibiców, którzy obserwowali ciekawe zawody. Nas cieszą przede wszystkim dobre występy Polaków.

Kapitalny start zanotował Marcin Lewandowski. Zwycięzca niedawnego biegu na 800 m w Hengelo dziś okazał się najlepszy w Ostrawie na dystansie 1000 m.

Halowy Mistrz Europy znajduje się w wyśmienitej dyspozycji. Świadczą o tym nie tylko zwycięstwa i pokonani, utytułowani rywale, ale także styl w jakim wygrał oba biegi.

Marcin rozegrał wtorkowy wyścig według własnej taktyki. Bieg rozpoczął ostrożnie, w środku stawki, dając się wyszaleć pozostałym zawodnikom. Do przodu zaczął przesuwać się dopiero po pokonaniu 550 m. Był wówczas piąty z dość sporą stratą do prowadzącego Asbela Kipropa i biegnącego tuż za nim Pierre-Ambrosie’a Bosse. Stratę do prowadzącej dwójki zniwelował jednak już na 200 m do mety, a na ostatniej prostej wyszedł na prowadzenie. Pierwszej pozycji, mimo dobrej postawy Kipropa i finiszowi Timothy’ego Kituma, nie oddał już do końca i dzięki temu zwyciężył z wynikiem 2:17.25 – najlepszym w tym roku na świecie, choć słabszym od własnego rekordu życiowego (2:15.76 z 2011 r.).

Dziewiąty w tym samym biegu był Mateusz Demczyszak, który osiągnął czas 2:22.10.

11. Jakub Ševčík (Czechy) – 2:23.16

Świetnie, na innym nietypowym dystansie, spisali się także Adam Kszczot i Artur Kuciapski. Pierwszy z nich zajął pierwsze, zaś drugi czwarte miejsce w wyścigu na 600 m.

Obaj Polacy rozpoczęli bieg bardzo odważnie. Korzystając z tego, że już po 100 m z rywalizacji, na skutek kontuzji, wycofał się David Rudisha szybko uplasowali się na dwóch pierwszych pozycjach (400 m Kuciapski pokonał w czasie 48.88).

Czołowe lokaty utrzymywali aż do 500 m, aż do momentu, w którym atak przeprowadził Mark English. Irlandczyk szybko wyprzedził Kuciapskiego i na ostatniej prostej stoczył bardzo zacięty pojedynek z Kszczotem. Ostatecznie większym zapasem sił na ostatnim metrach dysponował nasz reprezentant, który dzięki temu zwyciężył z czasem 1:16.02.

Artur Kuciapski na metę przybiegł jako czwarty z czasem 1:16.98.

– David Rudisha (Kenia) – nie ukończył
Sukces Lewandowskiego i Kszczota powtórzył także Karol Zalewski. Nasz najlepszy obecnie sprinter okazał się najszybszy w biegu na 300 m,

Podopieczny Zbigniewa Ludwichowskiego w szybkim biegu pokonał m.in. faworyzowanego reprezentanta gospodarzy – Pavla Maslaka i utytułowanego 400-metrowca Kevina Borlee. Polakowi na mecie zmierzono czas 32.25, będącym najlepszym w tym roku na listach światowych.

W tym samym biegu dobre, trzecie miejsce (także przed Borlee) zajął Rafał Omelko, który osiągnął czas 32.83.