półmaratonw arszawski
26 marca 2023 Jakub Jelonek Sport

Znamy zwycięzców 17. Nationale Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego

Znamy już najlepszych zawodników 17. Nationale Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Wśród panów zwyciężył Kenijczyk Abraham Kasongwor Akopesha z czasem 1:00:56. Wśród pań najlepsza była Etiopka Ahmed Amined z czasem 01:07:08. Najlepsi wśród Polaków to Mateusz Kaczor i Iwona Bernardelli.

Międzyczas 5 km w czasie 14:25 pokonała przeszło 10-osobowa grupa biegaczy (tempo 2:53, prognozowany wynik na mecie 1:00:50). 10 km czołówka mężczyzn pokonała w czasie 28:42, a 15km w 43:22. Na finiszowych metrach Najlepszy był Kenijczyk Akopesha, 3 sekundy przed Etiopczykiem Gebru oraz kolejne 2 seundy przed Kenijczykiem Mitei.

Wśród Polaków najszybszy okazał się Mateusz Kaczor z czasem 01:05:16, przed Kamilem Karbowiakiem 1:05.44 oraz Szymonem Kulką 1:06.46.

6NGENO Alfred Kiplangat01:01:28

Panie pierwsze 5 km otworzyły w czasie około 16:05, a w czołówce utrzymywało się siedem biegaczek. 10km to wciąż równe tempo 32:01. Ostatecznie wygrała Etiopka Ahmed, przed Kenijką Mainą oraz kolejną z Kenijek Gelasą.

Najlepszą z Polek okazała się Iwona Bernardelli, która do mety dotarła po 1 godzinie, 16 minutach o 3 sekundach. Drugą Polką była na mecie Justyna Karolczak (1:18:45), a trzecia Iwona Maciąg (1:19:22).

1AHMED Aminet01:07:08
2MAINA Veronicah Njeri01:07:21
3GELASA Fantu Shugi01:07:58
4YMER Tegest Ayalew01:08:05
5KIPSIROR Shamilah Tekaa01:08:18
6BEGI Beatrice Nyaboke01:10:45

Pełne wyniki można sprawdzić pod tym linkiem.

Jakub Jelonek

Ciągle aktywny chodziarz, który dalej walczy o swoje marzenia (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor książek „Trening Mistrzów” (2018), „Henryk Szost – Rekordzista” (2019), „Marcin Lewandowski – Mój Bieg” (2020), „Adam Kszczot – W pogoni za mistrzostwem” (2022). Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej. Pracownik Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV liceum w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.