2 czerwca 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Zmienne nastroje Polaków w Hengelo i Rehlingen

Kilka dobrych wyników padło podczas mityngu FBK-Games w Hengelo. Dla Polaków szczególnie wartościowe rezultaty padły w biegach średnich, gdzie nasi zawodnicy osiągnęli pierwsze minima na mistrzostwa świata. Zawiedli znani Etiopczycy – Bekele i Gebrselassie.

Marcin Lewandowski podczas biegu na 800m, foto: Przemysław Jaszczyk z lewandowski-team.pl

Bardzo dobrze na dystansie 800 m spisał się Marcin Lewandowski. Zawodnik Ósemki Police wypełnił nie tylko minimum na mistrzostwa świata, ale także poprawił rekord życiowy i rekord Polski U23 zapewniając sobie start na młodzieżowych mistrzostwach Europy. Reprezentant Polski zajął w silnie obsadzonym biegu piąte miejsce z wynikiem 1:45.03. Zwyciężył najszybszy w tym roku w tej konkurencji Abubaker Kaki Khamis – 1:43.10.
Marcin Lewandowski (z prawej 😉 ) i Abubaker Kaki, foto: Przemysław Jaszczyk z lewandowski-team.pl

Minimum na mistrzostwa świata do Berlina udało się uzyskać także Sylwii Ejdys. Reprezentantka Polski w biegu na dystansie 1500 m zajęła szóstą pozycję z czasem 4:05.69 (wskaźnik na MŚ wynosi 4:06.00). Na czternastym miejscu bieg ukończyła rekordzistka Polski Lidia Chojecka (4:09.12). Pewne zwycięstwo odniosła Etiopka Gelete Burka, która wynikiem 3:58.79 ustanowiła najlepszy tegoroczny rezultat na świecie.

Na tym samym dystansie wśród mężczyzn zawiódł Kenenisa Bekele. Specjalista od biegów na 5 i 10 km tym razem miał sprawdzić się na krótszym dystansie, jednak po 1100 m biegu zszedł z bieżni. W świetnym stylu zwycięstwo zapewnił sobie faworyzowany Kenijczyk Asbel Kiprop (3:34.45), który już na 80 m przed metą przeżegnał się prawdopodobnie dziękując za dobry bieg i wkrótce zwycięski bieg.

Poniżej oczekiwań spisał się także drugi świetny Etiopczyk – Haile Gebrselassie. Rekordzista świata w maratonie wystartował w biegu godzinnym, w którym osiągnął wynik 20822.36 m, gorszy od własnego rekordu świata.

Nienajlepiej sezon rozpoczął nasz najlepszy płotkarz Artur Noga. Mistrz świata i Europy juniorów, finalista igrzysk olimpijskich, zajął szóste miejsce z przeciętnym rezultatem 13.82 (+0.3). Po trzech falstartach i dyskwalifikacji dwóch zawodników zwyciężył Brytyjczyk Andy Turner – 13.30.

Bez minimum na mistrzostwa świata w pierwszym starcie pozostaje także Anna Rostkowska. Półfinalistka ubiegłorocznych igrzyska olimpijskich na dystansie 800 m w Hengelo była dziewiąta z wynikiem 2:02.64. Zwyciężyła specjalistka od 1500 m – Maryam Jamal (1:59.98).

W biegu na 200 m słabo wypadła Monika Bejnar. Polka zajęła ostatnie, ósme miejsce z wynikiem 23.99 (+0.3). Zwyciężyła, podobnie jak na 100 m, Laverne Jones – 22.46.

W konkurencjach technicznych zwyciężali m.in. Funmi Jimoh w skoku w dal kobiet z wynikiem 6.74 (+0.9) – w tej samej konkurencji Małgorzata Trybańska zajęła 7 miejsce z wynikiem 6.33 (+0.6) – Reese Hoffa w konkursie pchnięcia kulą – 21.59. Tomasz Majewski był drugi z rezultatem powyżej 21 metrów – 21.19. Eriks Rags w rzucie oszczepem – 80.66. Robert Szpak, mistrz świata juniorów z ubiegłego roku, był szósty z wynikiem 70.93.

Zwycięzcy innych konkurencji biegowych:
100 m K – Laverne Jones – 11.13 (+0.1)
100 m ppł. K – Christina Vukicevic – 12.74 (+1.2)
100 m M – Churandy Martina – 9.97 (-0.1)
5000 m M – Ali Abdosh – 12:59.56
3000 m pprz. M – Brimin Kipruto – 8:06.46

Polacy startowali dziś także w niemieckim Rehlingen. Paweł Czapiewski był czwarty w biegu mężczyzn na 800 m z wynikiem 1:46.78. Sebastian Papuga zajął drugie miejsce w słabszej serii – 1:48.60. Natomiast w gronie kobiet Renata Pliś zwyciężyła na dystansie dwóch okrążeń z czasem 2:03.23, a Agnieszka Sowińska-Leszczyńska była w tym samym biegu siódma – 2:05.14.