Zmień asfalt na górski szlak
Jakiś czas temu złapałeś bakcyla biegania, zacząłeś biegać dwa dni w tygodniu, później zacząłeś trenować 4-5 dni w tygodniu. Wszystkiemu przyświecał jeden konkretny cel… przebiec swój pierwszy w życiu półmaraton. Teraz zaś usłyszałeś o świecie biegów górskich i chcesz spróbować swoich sił. Dlaczego by nie?
Na początku powinieneś zrozumieć, że świat biegów górskich różni się od biegów po asfalcie. Konieczna jest zmiana zarówno wyposażenia, jak i samego sposobu treningu. Przynosi to jednak w zamian szereg korzyści – stajesz się częścią wspólnoty, jaka tworzy się w tego rodzaju biegach, a także możesz zachwycać się pięknem natury, która cię otacza.
Wyposażenie trailowca
Do tego rodzaju biegów powinieneś zaopatrzyć się w odzież ściśle przylegającą do ciała, a jednocześnie wytrzymałą tak, aby nie zahaczać o gałęzie mijanych krzewów i drzew. Najważniejszy jest jednak odpowiedni rodzaj obuwia – specjalne obuwie sportowe do biegów górskich lub do celów uniwersalnych. Aby rozpocząć biegi po parkach i obszarach, na których nie ma zbyt wiele nierówności, dobrym wyborem jest np. model Ekiden Active Trail.
Nigdy nie należy biegać po górach, mając na sobie obuwie przeznaczone do biegów po asfalcie, ponieważ szybko zacznie się niszczyć, a może nawet zużyje się o wiele zbyt wcześnie. Zawsze należy również pamiętać o kurtce chroniącej przed wiatrem i chłodem, ponieważ pogoda lubi się zmieniać. Jeżeli zamierzasz podjąć wydłużony trening, warto zabrać ze sobą plecak, a w nim napój zapewniający właściwe nawodnienie organizmu i kilka batonów.
Treningi
Musisz dać sobie czas na adaptację. Najważniejsze jest wzmocnienie mięśni dolnych, pamiętając zarazem o tułowiu (ćwiczenia izometryczne) oraz górnych partiach ciała. Należy poświęcić parę dni na wycieczki po nierównych obszarach górskich, aby tam stopniowo uczyć się techniki zarówno na wzniesieniach, jak i – co najważniejsze – na zboczach. Na początku przede wszystkim będziesz czuć strach, lecz z czasem odkryjesz, jak duża przyjemność płynie z tego rodzaju biegów.
I wreszcie – najważniejsza rada dla wszystkich rozpoczynających przygodę z górskimi biegami – zapomnij o czasach. Stopery nie istnieją – ciesz się towarzystwem oraz samą trasą biegu!