4 stycznia 2017 Redakcja Bieganie.pl Sport

Zimowy półmaraton gór stołowych 2017 – rozmowa z Piotrkiem Hercogiem


Plątanina dróg wojewódzkich o numerze „trzysta ileś tam” wiedzie nas ku górom. Minąwszy Radków skręcamy w drogę bez numeru, która prowadzi przez masyw Szczelińców ku Pasterce. Tu kończy się droga, zasięg telefonii komórkowej i wszystkie troski. Tu zaczynają się Góry Stołowe, przygoda i jeden z najbardziej urokliwych, ale równocześnie najtrudniejszych górskich maratonów.

phercog.jpgWłaśnie w Pasterce zlokalizowana jest baza Supermaratonu Gór Stołowych, który od dwóch lat ma swojego młodszego, zimowego brata – Zimowy Półmaraton Gór Stołowych. Jego trzecia edycja odbędzie się 21 stycznia 2017 roku. O biegach w Górach Stołowych i towarzyszących im atrakcjach rozmawiałem ze sprawcą całego zamieszania – Piotrem Hercogiem.

Zima to tradycyjnie czas budowania bazy i przygotowań do nowego sezonu, ale od kilku lat przybywa w kalendarzu imprez rozgrywanych właśnie w tym czasie. Dlaczego zapraszasz w styczniu biegaczy do Pasterki?

Piotr Hercog: Chciałem potraktować tę imprezę jako spotkanie środowiska biegowego przed sezonem, w okresie, kiedy trzeba budować formę, a nie nastawiać się na ściganie. W ten sposób mogą zacieśniać się więzy między ludźmi ze środowiska górskiego, zarówno biegowego, jak i wspinaczkowego.

No właśnie – na Zimowy Półmaraton Gór Stołowych przyjeżdża sporo osób związanych z górami niekoniecznie biegowo?

Tak, tak się stało w zeszłym roku – przyjechało sporo znajomych, w tym wiele wybitnych postaci ze świata górskiego. W tym roku dołączyli kolejni i okazało się, że wszyscy oni chcą wystartować w biegu.

Więc przy okazji zorganizowałeś Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim?

Tak, choć rzecz jasna nie jest to impreza bardzo oficjalna. Tym niemniej cieszy się sporym zainteresowaniem wśród ludzi gór – niektórzy z nich będą debiutować w zawodach biegowych, jak chociażby Krzysztof Wielicki. Chociaż część chłopaków będzie traktować zawody jako element treningu, na pewno będzie toczyć się zaciekła – ale koleżeńska – rywalizacja. Tym niemniej cała impreza ma charakter równie sportowy, co towarzyski.

Dlatego też w programie znalazły się dodatkowe atrakcje, prawda?

Oczywiście – w przeddzień biegu wieczorem odbędzie się prezentacja o tematyce alpinistycznej, a po biegu zapraszamy na spotkanie dotyczące Polskiego Himalaizmu Zimowego oraz prelekcję-niespodziankę z udziałem Gości Specjalnych.

Skoro mowa o gościach, opowiedz, kogo jeszcze ze świata wspinaczy będziemy mogli spotkać w Pasterce.

Oprócz wspomnianego Krzysztofa Wielickiego przyjedzie również Piotr Pustelnik – ci dwaj wpinacze mają na koncie Koronę Himalajów, a także wielu znakomitych alpinistów: Adam Bielecki, Kacper Tekieli, Małgosia Lebda, Rafał Fronia, Marek Chmielewski, Dariusz Załuski, Paweł Michalski. Oczywiście to nie koniec nazwisk – wystarczy zerknąć na listę startową, by zobaczyć, że do klasyfikacji mistrzostw alpinistów zgłosiło się jakieś 70 osób!

Stawiamy na klimat i wspólne spędzanie czasu – dlatego w Pasterce stanie wielki kopulasty namiot, na scenie zagrają czescy rockmani – jestem pewny, że mimo zimowej aury atmosfera będzie gorąca.

Zachwalamy zimowy bieg, ale zapisy są już zamknięte. Można natomiast zgłosić chęć udziału w letnim Supermaratonie Gór Stołowych?

Zapraszam wszystkich serdecznie na letni Supermaraton. To jeden z najciekawszych biegów na dystansie około-maratońskim. Park Narodowy Gór Stołowych oraz Broumovské stěny zapewniają niesamowite widoki. Każdy etap supermaratonu oferuje zawodnikom inne wyzwanie – zmienia się podłoże, zmienia również profil trasy. Do tego dochodzi fakt, że w większości z siedmiu dotychczasowych edycji panowała piękna pogoda, czasami wręcz upalna… No i jedyna w swoim rodzaju meta na szczycie Szczelińca!

Dla niektórych dystans 50 kilometrów może być sporym wyzwaniem…

…dlatego też przygotowaliśmy dodatkowy bieg w niedzielę, dzień po supermaratonie. Osoby towarzyszące supermaratończykom, ich rodziny, ale także wszyscy ci, którzy wolą nieco krótsze dystanse będą mogli sprawdzić swoje siły na dystansie półmaratońskim – niedzielny bieg wiedzie bowiem tą samą trasą, co 3 Zimowy Półmaraton Gór Stołowych, od którego zaczęliśmy rozmowę.

Bardzo za nią dziękuję!

zimowystolowych 1

Możliwość komentowania została wyłączona.