New Balance 1080v12
 
28 stycznia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Zimni Extrem – Polacy w unikalnym wyścigu – relacja z 24godzinnej sztafety górskiej


12:00 – W południe odbyła się dekoracja zwycięzców zawodów ADIDAS TERREX 24 HODIN NA LYSÉ HOŘE 2012. Piotr Hercog i Marcin Świerc, za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii: sztafeta męska, odebrali zasłużone gratulacje i nagrody.

lysa24

Przypomnijmy – w czasie 22:54:02 sztafeta w składzie Piotr Hercog i Marcin Świerc pokonała 19 pętli przez szczyt Łysej Góry zapewniając sobie 1 miejsce. Oficjalne wyniki na stronie organizatorów:


wynikisalomonsuunto

09:05 – … i jest. Dziesięciokrotny zdobywca Łysej Góry bez odpoczynku idzie na przydziałowy gulasz. Wcześniej chłopaki decydują, że start na 10 pętlę Piotrka nie będzie miał już większego sensu. Uzyskana przewaga daje praktycznie wygraną zawodnikom SALOMON SUUNTO Team. Oczywiście czekamy na oficjalne wyniki. A Piotrek i Marcin do tego czasu niech odpoczywają, bo mają po czym. Najbardziej we znaki dało się im nocne zbieganie.

salomonsuunto team

08:50
– Za chwile w pokoju powinien zjawić się Marcin…

01.25 – Po każdym kolejnym odpoczynku, coraz trudniej podnieść sie łóżka i wrócić na trasę.

00:00
– Chłopaki stale zwiększają przewagę. Na trasie aktualnie biegnie Marcin.

20:35 – Marcin po piątej pętli. Piotrek w trasie. Przewaga chłopaków nad kolejnym zespołem wynosi 47min

18:10
"Robi się coraz ciężej"; Marcin Świerc, na chwilę przed krótką drzemką regeneracyjną.

IMG 1279 IMG 1280
Marcin Świerc
IMG 1291 IMG 1292
Piotr Hercog

17:55 Wg. ostatnich pomiarów SALOMON SUUNTO Team zajmują
pierwsze miejsce, stale zwiększając przewagę nad rywalami. U chłopaków
jest wola do walki i pozytywne nastawienie, pamiętajmy jednak, że do
zakończenia wyścigu zostało jeszcze 16h !

17:15 Na trasie zupełna ciemność. Szczególnie uciążliwa na ostatnich 4km zbiegu.

16:24 Na swojej trzeciej pętli Piotr Hercog mija punkt pomiaru czasu na szczycie Łysej Góry.

IMG 1294

***


12:30
Piotrek Hercog kończy swoją pierwszą  pętlę. Marcin po odpoczynku rusza na drugą. Kolejni zawodnicy "z czołówki" docierają do punktu pomiaru czasu po około 6 minutach

herci

Garść danych technicznych z zegarka SUUNTO Piotrka Hercoga ( pierwsza pętla ); dystans: 9,8 km; zbieg / podbieg: 766m

Głównym problemem zgłaszanym przez zawodników są inni zawodnicy i turyści którzy nieco utrudniają wyprzedzanie ich. Skutkuje to czasem upadkiem w głęboki śnieg obok trasy.

Problemów nie sprawiają natomiast buty w których biegną Piotrek i Marcin. SALOMON SPIKECROSS 3 świetnie sprawdzają się na dzisiejszych zawodach.

IMG 1221 IMG 1230 IMG 1244 IMG 1257 IMG 1261

11:30 Pogoda na starcie słoneczna, bezwietrzna z lekkim mrozem. Zawodnicy wyruszyli z Malenovic o godzinie 10.00. Do pierwszej pętli, poprzedzonej kilkukilometrowym prologiem wystartował Marcin Świerc. Około godziny 11:25 na punkcie pomiaru czasu pojawili się dwaj pierwsi zawodnicy a jednym z nich był Marcin. Niewiele brakowało a zawstydziłby organizatorów, którzy w ostatniej chwili zdążyli ustawić bramkę 😉 Po sprawnym przekazaniu "chipa" w drogę na szczyt Lysej Hory (1323m n.p.m) rusza Piotr Hercog

***

W nowym roku czas na nowe wyzwania. Team Salomona zaczyna sezon oryginalnym przedsięwzięciem i w osobach Piotrka Hercoga i Marcina Świerca staje w szranki ze 140 konkurencyjnymi zespołami w ekstremalnym wyzwaniu biegowym – 24h sztafecie górskiej !

Już w ten weekend niedaleko Cieszyna, ale po czeskiej stronie, na Łysej Górze (1324m npm) przez dobę non-stop będą rywalizować dwuosobowe zespoły oraz biegacze w kategorii indywidualnej. Zawody zapowiadają się dość ekstremalnie : trwają dzień i noc, a zawodnicy na zasadzie sztafety rywalizują na 12km pętli z Hotelu Petr Bezruc (624m npm) na szczyt położony 700m wyżej. Także zakładając podobny poziom naszych zawodników, każdego czeka około 12h wysiłek,tyle że z przerwami.  Po rekonesansie sprzed kilku dni wygląda na to, że największym wyzwaniem będzie sama trasa : w tej chwili na szczycie panują prawdziwie zimowe warunki, leży ponad metr śniegu i mróz nie odpuszcza, co najlepiej wiać na filmie z 21 stycznia.

Organizatorzy jasno określają, czym  można sobie pomagać, a czym absolutnie nie wolno. I tak zalecane są kije trekingowe, raki bądź raczki turystyczne i rakiety śnieżne, natomiast nie wolno używać nart, « jabłuszek »  i toreb do zjeżdżania , sanek i… psów.

Na liście startowej widnieje 141 zespołów dwuosobowych oraz 293 startujących indywidualnie, zapowiada się więc ciekawa rywalizacja głównie Polsko-Czesko-Słowacka. Kibicujcie naszym na "Zimni Extrem – Adidas Terrex". Relacja niemal na żywo przez całą dobę będzie pojawiała się na blogu www.salomonrunning.com/pl oraz na naszym profilu na Facebooku.

W linku film z rekonesansu trasy na Łysej Górze, zdecydowanie nie-biegowy, ale dający świetny obraz warunków tam panujących. Mniej więcej w połowie zamiast szlaku, pojawia się zjeżdżalnia, po której będą próbować się ścigać nasi zawodnicy… Współczujemy, i tym bardziej zachęcamy do trzymania za nich kciuków!

Więcej o zawodach na www.lh24.cz/lh24/