9 sierpnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wystartowały Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w Moskwie


55 polskich lekkoatletów, w tym 11 biegaczy oraz komplet czterech sztafet, w sobotę rozpoczyna zmagania o medale lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Moskwie. Oceniamy szanse naszych reprezentantów, przedstawiamy faworytów poszczególnych konkurencji i przybliżamy program MŚ.

logo_ms.png

O sile polskiej reprezentacji tradycyjnie stanowią zawodnicy startujący w konkurencjach technicznych: Tomasz Majewski, Piotr Małachowski i Anita Włodarczyk. Polscy biegacze faworytami nie będą, choć kilku z nich może pokusić się o niespodziankę i zająć miejsca w czołówce.

Wydaje się, że największe szanse na dobry występ w Moskwie mają ośmiusetmetrowcy: Adam Kszczot i Marcin Lewandowski oraz płotkarz – Artur Noga. Cała trójka od kilku lat z powodzeniem startuje na zawodach rangi mistrzowskiej i mityngach Diamentowej Ligi, więc liczymy na to, że w Moskwie uda im się powalczyć o finały, a w nich włączyć do walki o medale…

 

s.jpg 

Faworyci MŚ, fot. IAAF

Gwiazdy i główni faworyci mistrzostw

W wielu konkurencjach faworytami są ci sami zawodnicy, którzy zdobywali najwyższe laury rok temu na stadionie olimpijskim w Londynie. Wielu kibiców spodziewa się także, że gwiazdami całych mistrzostw zostaną ponownie: Usain Bolt i Mo Farah.

Jamajczyk nie znajduje się w tym sezonie w wybitnej formie, ale sprzyja mu szczęście, gdyż w Moskwie nie wystartują jego najgroźniejsi rywale – Tyson Gay (doping) i Yohan Blake (kontuzja). Rekordzista świata nie powinien mieć więc większych problemów z wywalczeniem co najmniej jednego złotego medalu.

 

 2.jpg 

Usain Bolt i Mo Farah – trudno sobie wyobrazić, aby nie zdobyli czterech złotych medali w Moskwie (100m, 200m – Bolt, 5000m i 10000m – Farah)

Inaczej sytuacja ma się w przypadku Faraha. Brytyjczyk po bardzo udanych Igrzyskach w Londynie kontynuuje swoje świetne starty. W tym sezonie nie jest co prawda liderem list światowych ani na 5000 m, ani na 10000 m, jednak trudno sobie wyobrazić by ktokolwiek mógł go obecnie pokonać. Na kilku ostatnich mityngach oraz Drużynowych Mistrzostwach Europy potwierdził, że jest nie do pokonania bez względu na to czy biegi będą prowadzone w szybkim, czy wolnym tempie z nastawieniem na mocny finisz.

Typy bieganie.pl

100 m kobiet – Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamajka)
100 m mężczyzn – Usain Bolt (Jamajka)
200 m kobiet – Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamajka)
200 m mężczyzn – Usain Bolt (Jamajka)
400 m kobiet – Amantle Montsho (Botswana)
400 m mężczyzn – Kirani James (Grenada)
800 m kobiet – Brenda Martinez (USA)
800 m mężczyzn – Mohammed Aman (Etiopia)
1500 m kobiet – Abeba Aregawi (Szwecja)
1500 m mężczyzn – Asbel Kiprop (Kenia)
5000 m kobiet – Meseret Defar (Etiopia)
5000 m mężczyzn – Mo Farah (Wielka Brytania)
10000 m kobiet – Tirunesh Dibaba (Etiopia)
10000 m mężczyzn – Mo Farah (Wielka Brytania)
Maraton kobiet – Tiki Gelana (Etiopia)
Maraton mężczyzn – Tsegay Kebede (Etiopia)
100 m ppł. kobiet – Brianna Rollins (USA)
110 m ppł. mężczyzn – David Oliver (USA)
400 m ppł. kobiet – Zuzana Hejnova (Czechy)
400 m ppł. mężczyzn – Michael Tinsley (USA)
3000 m pprz. kobiet – Milcah Chemos (Kenia)
3000 m pprz. mężczyzn – Ezekiel Kemboi (Kenia)

Szanse polskich biegaczy

Dla większości polskich biegaczy, którzy zdołali zakwalifikować się na Mistrzostwa Świata w Moskwie sukcesem będzie sam awans do finału. Polscy biegacze nie stanowią obecnie dużej siły na świecie i w żadnej z konkurencji nie będą faworytami.

Sprint

O to by awansować do finału będzie niezwykle trudno w przypadku startu naszych sprinterów. Zarówno Karol Zalewski, jak i Marika Popowicz, którzy wystartują na dystansie 200 m, w Moskwie powinni skupić się przede wszystkim na dobrym występie w swoich sztafetach. Indywidualnie sukcesem będzie start w półfinale.

Biegi średnie

W biegach na 800 i 1500 m Polska reprezentowana będzie przez trójkę zawodników – Adama Kszczota, Marcina Lewandowskiego i Renatę Pliś. Oczywiście największe szanse na sukces wiążemy z naszymi ośmiusetmetrowcami, choć pamiętamy, że ten pierwszy w ostatnim czasie zmagał się z dwoma urazami i w Moskwie może nie być w pełni sił.

725_761996365.jpg

Marcin Lewandowski na Mistrzostwach Polski 2013

Z większym spokojem możemy ocenić szanse Marcina Lewandowskiego, który na ostatnich mityngach udowadniał, że jego forma idzie w górę i w Moskwie powinien nastąpić jej szczyt. W jego przypadku start w finale to bardzo realny plan, a być może absencja kilku najlepszych zawodników tej konkurencji (m.in. Davida Rudishy, Jurija Borżakowskiego, Timothy’ego Kituma) sprawi, że Marcin powalczy nawet o medal?

Dla Renaty Pliś, która do końca nie była pewna startu w stolicy Rosji sukcesem będzie awans do finałowej dwunastki. Mistrzyni Polski w biegu na 1500 m dwukrotnie była bliska uzyskania minimum, ale ostatecznie ta sztuka się jej nie udała. Mimo to Polski Związek Lekkiej Atletyki postanowił wynagrodzić starania zawodniczki Maratonu Świnoujście i dopuścić ją do startu w Moskwie. 

Biegi długie

Start w finale byłby także dużym osiągnięciem dla Dominiki Nowakowskiej. Podopieczna swojego męża – Karola Nowakowskiego dość niespodziewania zdołała uzyskać minimum na MŚ na dystansie 5000 m. Przed sezonem zarówno zawodniczka, jak i sam trener nie zakładali tak optymistycznego scenariusza, a mimo to udało im się osiągnąć życiowy sukces. My mamy nadzieję, że to nie było ich ostatnie słowo i w Moskwie Dominika powalczy o jak najwyższą lokatę.

 

3.jpg 

Karolina Jarzyńska seryjnie bijąc rekordy życiowe udowadnia, że jest w tym roku w genialnej formie. Co pokaże na 10000m w Moskwie?

Walki o dobre miejsce spodziewamy się również po Karolinie Jarzyńskiej. Rekordzistka Polski w biegu na 10000 m rywalizować będzie jedynie z 20 zawodniczkami (najmniej spośród wszystkich konkurencji) i ma realne szanse na zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce. Jej tegoroczny wynik 31:43.51 plasuje ją na ósmym miejscu wśród zgłoszonych biegaczek.

3000 z przeszkodami

Najliczniej obsadzoną konkurencją biegową przez naszych reprezentantów jest bieg na 3000 m z przeszkodami, w którym wystartują Mateusz Demczyszak, Krystian Zalewski i Katarzyna Kowalska. Dla całej trójki sam fakt startu na Mistrzostwach Świata jest dużym osiągnięciem, ale nie ukrywamy, że liczymy na ambitną postawę naszych reprezentantów i zaciętą rywalizację w walce o finał.

110 m przez płotki

Dużo wyżej należy ocenić szanse Artura Nogi, który w obecnym sezonie znajduje się w znakomitej formie. Polak, mimo że jego najlepszy tegoroczny wynik nie mieści się w pierwszej ósemce list światowych, powinien mieć duże szanse na występ w finałowym biegu, tym bardziej, że w tym sezonie już dwukrotnie zajmował trzecią lokatę na mityngach Diamentowej Ligi w Birmingham i Londynie. 

artur noga torun

Artur Noga 

na Mistrzostwach Polski 2013

Biegi sztafetowe

Na koniec sztafety… Polska ma to szczęście, że w Moskwie reprezentowana będzie przez komplet, czterech sztafet. Niestety żadna z nich nie jest faworytem i o sam awans do finału będzie niezwykle trudno. Wiemy jednak, że biegi rozstawne rządzą się swoimi prawami i tu niespodzianki zdarzają się niezwykle często. Mamy nadzieję, że choć jedną sprawią polscy sprinterzy lub sprinterki.

Pełny skład Reprezentacji Polski dostępny jest na stronie PZLA: http://www.pzla.pl/.

Wielcy nieobecni

W Moskwie z różnych względów zabraknie wielu czołowych lekkoatletów. Tegoroczny sezon to przede wszystkim dyskwalifikacje wielu zawodników za stosowanie dopingu, ale także kontuzje największych gwiazd. To właśnie ze względu na urazy ze startu w Rosji musieli zrezygnować David Rudisha i Yohan Blake. Z tego samego powodu nie zobaczymy na starcie mistrza olimpijskiego na 1500 m – Taoufika Makhloufiego, świetnego maratończyka – Abela Kirui i byłego rekordzistę świata na 110 m ppł. – Liu Xianga. 

Z uwagi na wpadki dopingowe prawa startu w Moskwie nie mają m.in. Tyson Gay, Asafa Powell, Veronica Campbell-Brown, Sherone Simpson i Aslı Çakır Alptekin.

Program zawodów

Mistrzostwa zakończą w niedzielę, 18 sierpnia. Pełny program zawodów łącznie z listami startowymi i wynikami na żywo znajdziecie na stronie http://www.iaaf.org/.

Transmisję z zawodów przeprowadzi Telewizja Polska i Eurosport. Na łamach Bieganie.pl możecie spodziewać się codziennych raportów i doniesień prosto z Moskwy.

 

www.png
Strona mistrzostw
list.png
Program minutowy
users.png
Składy Reprezentacji