milaaa
28 kwietnia 2022 artykuł sponsorowany Sport

„Wybiegaj w Przyszłość” – innowacyjny projekt dla młodych biegaczy!


Program „Wybiegaj w Przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch to ewenement na skalę Polski. Program łączy pomoc finansową i merytoryczną dla lekkoatletów będących na początku kariery sportowej. Stypendyści otrzymują wsparcie wysokości 1000 zł miesięcznie przez 10 miesięcy, a dla całej społeczności biegowej prowadzone są warsztaty z dietetyki, psychologii, planowania swojej kariery i wielu innych dziedzin. Każdy może wesprzeć ideę „Wybiegaj w Przyszłość” m.in. startując w imprezie 1MILA.

Program to przełom dla całej społeczności lekkoatletycznej w naszym kraju. Wsparcie, które otrzymują nastolatkowie ma realny wpływ na poprawę wyników sportowych, a także rozwój kompetencji miękkich, takich jak pewność siebie oraz radzenie sobie ze stresem. To doskonały start do profesjonalnej kariery, o której marzy wiele osób trafiających do klubów sportowych.

Wsparcie finansowe I edycji Programu otrzymało ośmioro młodych biegaczy, którzy na swoim koncie mają fantastyczne wyniki sportowe – m.in. rekordy Polski w swoich kategoriach wiekowych, jak również medale na imprezach mistrzowskich. Kryterium, które miało także znaczenie w wyborze Stypendystów to średnia ocen w szkole oraz sytuacja materialna.

Wybiegaj w Przyszłość

Biegiem do wiedzy

Ważną częścią projektu są bezpłatne, otwarte warsztaty edukacyjne skierowane do wszystkich osób zainteresowanych wybraną tematyką – zawodników, ich rodziców oraz trenerów. To roczny cykl warsztatów, który obejmuje osiem tematów. Rozmowy prowadzi Tomasz Smokowski – twórca i dziennikarz Kanału Sportowego, a jego gośćmi są najlepsi specjaliści w Polsce w swoich dziedzinach – dietetycy, fizjoterapeuci, psychologowie sportu, itd. Warsztaty gromadzą liczne grupy zawodników zrzeszonych w lekkoatletycznych Klubach Sportowych, a także indywidualne osoby, które chcą wzbogacić swoją wiedzę. Udział w spotkaniach jest darmowy, odbywają się w relacji na żywo, dzięki czemu można nawiązać interakcje z prowadzącymi i zadać konkretne pytania. Warsztaty dostępne są dla wszystkich na kanale:


– Stworzyliśmy społeczność, która się wzajemnie wspiera i motywuje, a co najważniejsze – dzieli wspólną pasję. Dla młodych ludzi to bardzo ważne, aby byli w gronie ludzi, którzy „ciągną ich w górę”, wspierają i motywują do rozwoju – mówi Adriana Smokowska, założycielka Fundacji oraz pomysłodawczyni Programu „Wybiegaj w Przyszłość”. – Finansowo wspieramy ósemkę biegaczy w Polsce, a w warsztatach uczestniczą setki młodych lekkoatletów oraz ich rodzice i trenerzy – wiedza jest bezcennym zasobem – i to jest też naszym zadaniem, aby przekonać nastolatków oraz trenerów, jak duże ma ona znaczenie w kontekście poprawy wyników sportowych.

Odbyły się już cztery warsztaty. O „blaskach i cieniach” zawodowej kariery lekkoatlety opowiedział Marek Plawgo, uczestnik Igrzysk Olimpijskich. W dwóch częściach przybliżona została tematyka żywienia młodego sportowca. Wykładowcami byli Justyna Mizera, dietetyk Kadr Narodowych oraz doktor Damian Parol. W ostatnim warsztacie gośćmi Tomasza Smokowskiego byli Natalia Pawelska, członek misji medycznej podczas ostatnich Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie oraz Tomasz Kurach, psycholog sportu, wykładowca uczelni wyższych, autor książek, zawodowo związany z Fundacją Sportu Pozytywnego. Prowadzący podczas spotkania pod nazwą „Wszystko zaczyna się w głowie” ujawnili konkretne metody budowania pewności siebie, radzenia sobie z presją, a także utrzymania motywacji przez dłuższy czas.

Wybiegaj w Przyszłość

Warsztaty mają na celu inspirować zawodników do zdobywania wiedzy. Podczas godzinnych wykładów otrzymują jej dużą dawkę, ale też są zmotywowani, by ją pogłębiać.

– Kariera sportowca jest wymagająca, ale bardzo wartościowa dla młodych ludzi. To osoby z pasją, która jest fundamentem nadającym życiu sens. Nastolatkowie potrzebują kierunkowskazów, aby podążać dobrą drogą. Ucząc się od specjalistów, są w stanie zdobyć dużą dawkę wiedzy i świadomości, która wzniesie ich poziom sportowy jeszcze wyżej – mówi Marek Plawgo.

Każdy może pomóc

Osobami, które mogą przyczynić się do rozwoju Programu są biegacze – uczestnicy imprezy pn. 1 Mila – mityng lekki i atletyczny, która odbędzie się w tym roku 5 czerwca w Warszawie oraz 25 września w Poznaniu. Podczas zgłoszeń istnieje możliwość zakupu pakietu w WARIANCIE CHARYTATYWNYM. Wsparcie w postaci cegiełek o dowolnej wartości przekazywane jest w całości na Program Fundacji Zdrowy Ruch Wybiegaj w Przyszłość. Dodatkowo osoby, które taki pakiet wykupią uczestniczą w biegu ze złotym numerem startowym, dzięki czemu to oni w trakcie imprezy są wyróżnieni!

W tym roku na zawodach w Warszawie 5 czerwca gośćmi specjalnymi imprezy będą stypendyści I edycji Programu – uczestnicy będą mogli zobaczyć osoby, którym pomogli w zeszłym roku, przybić z nimi piątkę, czy też kibicować młodym sportowcom w trakcie ich zmagań – ósemka biegaczy pobiegnie w specjalnej serii na 1 Milę!


Partnerami Programu „Wybiegaj w Przyszłość” są: Bank Pekao S.A., Salomon, Kanał Sportowy oraz Sportfolio sp. z o. o.

Więcej informacji o projekcie na www Fundacji Zdrowy Ruch, Facebooku i Instagramie Wybiegaj w Przyszłość.

Możliwość komentowania została wyłączona.