New Balance 1080v12
 
22 lutego 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

World Marathon Majors wprowadza ostrzejsze kary dla dopingowiczów


wmm.jpg


W Tokio, na kilka dni przed startem tamtejszego maratonu doszło do spotkania przedstawicieli wszystkich biegów zaliczanych do cyklu World Marathon Majors. Celem spotkania było wprowadzenia zmian związanych z karami dla zawodników, którzy zostali przyłapani na stosowaniu dopingu. Nowe przepisy dotyczyć będą przede wszystkim zawieszenia płatności oraz zwrotu startowego, 
nagród i różnych premii.

Nowe sankcje są częścią nieustannych starań WMM w kierunku dążenia do bycia liderem w działalności antydopingowej. Ich działalność wykracza poza standardowe badanie próbek moczu tylko podczas zawodów. Przedstawiciele World Marathon Majors poparli zwiększenie liczby i częstotliwości testów antydopingowych w Kenii i Etiopii. Dodatkowo WWM wprowadziło uzgodnioną wcześniej zasadę, że każdy zawodnik, który ma na swoim koncie wpadkę dopingową nie zostanie zaproszony do udziału w najbardziej prestiżowych maratonach na świecie.

To wspaniała inicjatywa i bardzo pozytywne posunięcie przedstawicieli World Marathon Majors, którzy po raz kolejny dają przykład innym. – powiedziała Paula Radcliffe, rekordzistka świata kobiet w maratonie i w przeszłości zwyciężczyni maratonów w Londynie, Chicago i Nowym Jorku. Chciałabym, żeby wszystkie najważniejsze wydarzenia biegowe odbywały się według podobnych zasad. Oszuści muszą zrozumieć, że nie są mile widziani w naszym sporcie i każda wpadka dopingowa powinna być surowo karana. To krok naprzód w kierunku zniechęcenia zawodników i ich menadżerów do uciekania się do oszustwa. Te bowiem nigdy nie będą tolerowane. Zwrot wszystkich gratyfikacji finansowych powinien być naturalnym następstwem wpadki, jednak ten element nie obowiązywał w sporcie przez długi czas. Oczywistym jest, że wszystkie pieniądze wygrane w sposób nieuczciwą powinny zostać zwrócone. 

Nowe przepisy antydopingowe wg World Marathon Majros, zawarte w umowach między najlepszymi zawodnikami, będą zawierać następujące oświadczenia:

1. Sportowiec przyznaje, że jego prawo do otrzymania wszelkich nagród uzależnione będzie od obowiązujących przepisów antydopingowych,

2. Jeżeli zawodnik w trakcie lub po okresie obowiązywania umowy zostanie oskarżony o popełnienie przestępstwa z udziałem narkotyków, zaliczy wpadkę dopingową lub gdy z innych powodów jego wynik w maratonie zostanie później anulowany, organizator maratonu będzie mieć następujące uprawnienia:

a. prawo do ograniczenia lub zawieszenia płatności lub rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym,

b. prawo do zwrotu całości lub części pieniędzy wypłacanych sportowcowi na podstawie umowy

Przypomnijmy, że World Marathon Majros to założony w 2006 roku cykl wyścigów składający się z maratonów w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku oraz maratonów mistrzowskich rozgrywanych podczas Igrzysk Olimpijskich i mistrzostw świata. Każdy cykl obejmuje dwuletni okres w którym zawodnicy zbierają punkty przyznawane za wysokie pozycje zajmowane na ww. imprezach. Zwycięzcy, jedna kobieta i jeden mężczyzna, otrzymują do podziału 1 milion dolarów. Pierwszym tegorocznym maratonem rozgrywanym w ramach WMM i pierwszym w historii rozgrywanym w tym cyklu będzie maraton tokijski, który odbędzie się w niedzielę, 24 lutego. Listę zawodników elity, która wystartuje w Japonii przedstawiliśmy tutaj: wieści z kraju i ze świata.

Więcej informacji na: worldmarathonmajors.com.