New Balance 1080v12
 
1 października 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wings For Life World Run powróci do Polski 3 maja 2015 roku


Nadchodzi pora na drugą edycję wydarzenia, które poruszyło i połączyło we wspólnym celu cały świat! Wings for Life World Run ponownie zagości w 35 lokalizacjach na sześciu kontynentach 3 maja 2015 r. Bieg wystartuje dokładnie w tym samym momencie – w Polsce będzie wówczas godzina 13:00. Uczestnicy Wings for Life World Run w naszym kraju, rozpoczną bieg w Poznaniu, by dalej przemierzać ulice Wielkopolski. Pełna lista lokalizacji dostępna jest na stronie: www.wingsforlifeworldrun.com/locations. W Wings for Life World Run wystartować mogą zawodnicy na różnym poziomie zaawansowania, niezależnie od tego, czy trenują od lat, czy ich przygoda z bieganiem dopiero się zaczęła. Każdy jest mile widziany na starcie! Dziś rusza rejestracja!

fot.jpg
fot. Łukasz Nazdraczew

Inauguracyjny bieg w 2014 roku odniósł spektakularny sukces, gromadząc ponad 35 tysięcy zawodników i zmieniając oblicze wyścigów biegowych. Prócz tego, że dziesiątki tysięcy osób, niezależnie od szerokości geograficznej, biegną dokładnie w tym samym czasie, Wings for Life World Run idzie o krok dalej. Trzydzieści minut po starcie uczestników na trasę wyjeżdża Samochód Pościgowy. Początkowo porusza się za biegaczami z niewielką prędkością, jednak w miarę upływu czasu nabiera tempa, stając się ruchomą metą. Samochód Pościgowy wyposażony jest w elektroniczne czujniki, dzięki którym w momencie mijania zawodników rejestruje dane z ich cyfrowych czipów i wyznacza moment, kiedy uczestnik kończy bieg. Osoba, która zostanie wyprzedzona jako ostatnia zdobędzie tytuł światowego zwycięzcy.
Co sprawia, że ten bieg jest tak wyjątkowy? Zawodnicy statujący w różnych krajach, na rożnych kontynentach ścigają się ze sobą o tytuł mistrza. O tym, które miejsce udało im się zająć na świecie, przekonają się dopiero, kiedy wyprzedzi ich Samochód Pościgowy i rywalizacja dobiegnie końca. W 2014 roku, po pięciu godzinach na „globanej trasie” pozostało tylko 3 uczestnków. Ostateczna różnica pomiędzy światowym zwycięzcą Wings for Life World Run w Austrii, a uczestnikiem startującym po drugiej stronie kuli ziemskiej – w Peru, który zajął drugie miejsce, wyniosła zaledwie 90 metrów.

Wings_for_Life_World_Run_Poland_fot.jpg
fot. Sebastian Wolny

Biegniemy dla tych, którzy nie mogą
Celem Wings for Life World Run jest wsparcie fundacji Wings for Life. Jest to organizacja typu non-profit, która finansuje badania nad urazami rdzenia kręgowego prowadzone na całym świecie. Sto procent opłat startowych z Wings for Life World Run oraz wszelkie fundusze od sponsorów zostają przekazane właśnie na ten cel. „Pierwsza edycja Wings for Life World Run okazała się niesamowitym globalnym wydarzeniem sportowym. Mamy nadzieję, że w 2015 roku do udziału zgłosi się jeszcze więcej osób i tym samym zbierzemy jeszcze więcej pieniędzy na badania nad rdzeniem kręgowym”, powiedziała Anita Gerhardter, CEO fundacji Wings for Life. W 2014 roku udało się zebrać ponad trzy miliony euro.
Colin Jackson, który u szczytu kariery uznawany był za jednego z najlepszych na świecie biegaczy przez płotki, pełni funkcję międzynarodowego dyrektora sportowego biegu: „Każdy z nas może doznać urazu rdzenia kręgowego. Wystarczy zaledwie potknięcie lub niefortunny upadek, aby całe życie uległo drastycznej zmianie. Niestety na badania w tym zakresie nie są przeznaczane wystarczające sumy. Chcemy współpracować z najlepszymi naukowcami, którzy zaangażują się w projekt i pomogą odmienić życie osób dotkniętych urazem. Dlatego dokładamy wszelkich starań, by zebrać, jak najwięcej funduszy”. 

Wings_for_Life_World_Run_2015.jpg

Znani sportowcy, aktorzy, dziennikarze z całego świata zostali ambasadorami biegu i postanowili także aktywnie w nim uczestniczyć. Na długiej liście przyjaciół wspierających imprezę znaleźli się m.in. austriacki biegacz Christian Schiester, duńska mistrzyni Europy Ironman Camilla Pedersen, legenda narciarstwa Luc Alphand, chilijska modelka i prezenterka telewizyjna Javiera Acevedo, mistrz olimpijski Aksel Svindal, kierowca Formuły 1 Mark Webber oraz były kierowca Formuły 1 David Coulthard. Wśród osób, które pomagają w budowaniu świadomości wydarzenia i zbieraniu środków na badania są m.in.: Monika Kuszyńka, Agnieszka Więdłocha, Jerzy Skarżyński, Adam Klein. Do grona ambasadorów Wings for Life World Run w Polsce dołączyła także Julia Torla,  tegoroczna zwyciężczyni wyborów Miss na wózku. Po udanym debiucie Wings for Life World Run, także w Polsce będą mogły wystartować osoby poruszające się na wózku, ramię w ramię z biegaczami. Rejestracja do Wings for Life World Run rozpoczęła się! Zapisać się można na stronie: www.wingsforlifeworldrun.com 
Fakty i liczby I edycji Wings For Life World Run
Światowy zwycięzca: Lemawork Ketema (Etiopczyk, 78,58 km)
Światowa zwyciężczyni: Elise Selvikvag Molvik (Norweżka, 54,78 km)
Zebrana suma: 3 miliony euro (opłaty startowe 50 110 zarejestrowanych biegaczy plus datki)
Łączna liczba przebiegniętych kilometrów: 530 928 – z takim wynikiem jeden biegacz okrążyłby świat ponad 13 razy
Liczba uczestników: 35 397
Liczba biegnących po 1 godzinie: 29 847
Liczba biegnących po 2 godzinach: 5 146
Liczba biegnących po 3 godzinach: 327
Liczba biegnących po 4 godzinach: 26
Liczba biegnących po 5 godzinach: 3
Liczba biegaczy, którzy zaliczyli dystans maratoński: 233
Średni dystans: 14,99 km