28 kwietnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wings for Life World Run: 3 maja 9-kilometrowy wąż pobiegnie przez Wielkopolskę


Już za 5 dni dziesiątki tysięcy biegaczy wezmą udział w drugiej edycji biegu Wings for Life World Run. Biegacze wystartują w tym samym czasie, 3 maja o godzinie 13:00 czasu polskiego w 35 krajach na 6 kontynentach. 100% środków zebranych podczas tego globalnego biegu, w którym meta goni zawodników zasili konto fundacji Wings for Life zajmującej się wspieraniem badań nad wynalezieniem skutecznej metody leczenia uszkodzonego rdzenia kręgowego. 
Inauguracyjny bieg w 2014 roku odniósł spektakularny sukces, gromadząc ponad 35 tysięcy zawodników, zbierając ponad 3 miliony euro i zmieniając oblicze wyścigów biegowych. W Polsce na starcie stanęło wówczas ok. 1200 zawodników, a już w najbliższą niedzielę będzie ich co najmniej dwukrotnie więcej! Nowością tegorocznej edycji jest to, że w zawodach udział wezmą również osoby poruszające się na wózkach. 

Niezwykłą cechą charakteryzującą to sportowe wydarzenie jest „ruchoma linia mety”, która będzie ścigała uczestników. Bieg rozpocznie się dokładnie o 11.00 czasu UTC (13:00 w Polsce) i zakończy wtedy, kiedy ostatni biegacz i biegaczka zostaną minięci przez Samochód Pościgowy. Samochody wystartują równocześnie 30 minut po sygnale startowym.

W 2014 roku, po pięciu godzinach na „globalnej trasie” pozostało tylko 3 uczestników. Ostateczna różnica pomiędzy światowym zwycięzcą Wings for Life World Run w Austrii, a uczestnikiem startującym po drugiej stronie kuli ziemskiej – w Peru, który zajął drugie miejsce, wyniosła zaledwie 90 metrów. 

Wings_for_Life_2014_Kin.jpg

Światowym zwycięzcą pierwszej edycji był Lemawork Ketema, Etiopczyk, który pokonał dystans 78,58 km, a wśród zawodniczek najlepsza okazała się Elise Selvikvag Molvik, Norweżka uciekająca przed Samochodem Pościgowym aż przez 54,78 km. W Polsce triumfował Grzegorz Urbańczyk z pokonanym dystansem 49,08 km oraz Agnieszka Głomb z wynikiem 38,81 km. 
W tym roku jednym z faworytów do zwycięstwa biegu w Poznaniu jest Kuba Wiśniewski, który w 2014 roku w parze z Przemysławem Sobczykiem pobił rekord trasy jednego z najtrudniejszych górskich ultramaratonów w Polsce. Obok niego na starcie pojawią się tacy zawodnicy jak Bartosz Olszewski i Piotr Kuryło.

Co ciekawe, szacuje się, że długość biegnącego węża, a więc odległość od lidera i ostatniego zawodnika na trasie w Poznaniu wynosić będzie aż 9 km.

Wings_for_Life_World_Run_Poland_Luke_Czepiela___Marek_D__browski_Fot._Sebastian_Wolny.jpg
Udział w biegu Wings for Life World Run to gwarancja ogromnych emocji zarówno dla biegaczy, osób poruszających się na wózkach, ale i dla kibiców. Transmisję będzie można oglądać w Internecie i telewizji. W dniu biegu strona www.wingsforlifeworldrun.com zamieni się w interaktywne centrum umożliwiające pełne uczestnictwo w akcji. Na stronie pojawi się mnóstwo globalnych i lokalnych statystyk oraz ciekawostek! Będzie można śledzić wyniki biegaczy z całego świata, podglądać trasę, oglądać najciekawsze zdjęcia. W tym samym miejscu, przez cały czas będzie można śledzić transmisję na żywo. Przekaz telewizyjny wystartuje na godzinę przed biegiem, punktualnie o 12:00 czasu polskiego. W naszym kraju bieg będzie relacjonowany w TVN24 i TVN Meteo Active!
HARMONOGRAM WINGS FOR LIFE WORLD RUN – 3 MAJA 2015, NIEDZIELA
  • 11:30 – 12:00 – spotkanie drużyn z kapitanami (Miasteczko Wings for Life World Run, na placu przy rondzie, ul. Krańcowa)
  • 11:45 – 12:30 – wejście do oznaczonych boksów startowych, zgodnie z informacją otrzymaną w Biurze Zawodów
  • 12:30 – wspólna rozgrzewka w boksach startowych
  • 13:00 – start Wings for Life World Run

Możliwość komentowania została wyłączona.