82442402 2504133213238636 1128392650026647552 o
11 stycznia 2020 Krzysztof Brągiel Sport

Wilson Kipsang zawieszony


Wilson Kipsang Kiprotich, były rekordzista świata w maratonie z życiówką 2:03:23 został tymczasowo zawieszony. Kenijczyk podpadł specjalnej jednostce ds. uczciwości w lekkiej atletyce (Athletics Integrity Unit) podwójnym naruszeniem światowych przepisów antydopingowych. Kipsang dołączył tym samym do niechlubnego grona około 60 kenijskich sportowców objętych sankcjami na przestrzeni ostatnich 5 lat.

Kipsang mija się z prawdą

Światowe regulacje antydopingowe wymuszają na sportowcach permanentne informowanie organy prowadzące badania o miejscu swojego pobytu. Istnieje swoiste jednogodzinne okienko w ciągu dnia, kiedy zawodnik powinien znajdować się w określonej lokalizacji. Jeśli w okresie 12 miesięcy sportowiec trzykrotnie wprowadzi służby w błąd co do swojego adresu, następuje automatyczne zawieszenie. Były rekordzista świata wg. AIU ma mieć tutaj coś na sumieniu.

O obowiązku informowania o aktualnym miejscu pobytu mówi artykuł 2.4 przepisów antydopingowych zatwierdzonych przez World Athletics. Jest to podobna sytuacja z którą mieliśmy do czynienia w przypadku Christiana Colemana, który również rzadko był obecny pod wskazanym przez siebie adresem (dwa razy rozminął się z ekipą USADA, raz z kolei klamkę pocałowali fachowcy z AIU).

Innym przewinieniem, które ciąży na Kipsangu jest wymienione w artykule 2.5 – manipulowanie lub próba manipulowania próbkami. Nie znamy szczegółów, ale jak mówią przepisy ten paragraf dotyczy sytuacji, gdy zawodnik zmienia numery identyfikacyjne na formularzu kontroli antydopingowej, zniszczy butelkę z próbką B czy też doda obcą substancję do przekazanej do badania próbki.

2

Kto będzie następny?

Kenia od kilku lat jest na cenzurowanym jeśli chodzi o Światową Agencję Antydopingową (WADA). Afrykanie w roku 2016 zostali włączeni na specjalną listę obserwacyjną i jak pokazują kolejne przyłapane na omijaniu przepisów osoby – biegacze z Czarnego Lądu nie znaleźli się tam przez przypadek.

Kipsang dołączył do takich głośnych nazwisk jak Asbel Kiprop (mistrz olimpijski na 1500 z Pekinu), Jemimah Sumgong (mistrzyni olimpijska w maratonie z Rio) czy Rita Jeptoo (zwyciężczyni maratonów w Bostonie i Chicago).

Przypomnijmy, że Wilson Kiprotich Kipsang w roku 2013 wygrał maraton w Berlinie z nowym rekordem świata (2:03:23). Jego osiągnięcie przetrwało 12 miesięcy. Rok później również w stolicy Niemiec Dennis Kimetto jako pierwszy człowiek na świecie złamał 2:03 zatrzymując zegar na 2:02:57. Kipsang to również brązowy medalista IO w Londynie na dystansie maratonu (2012). W roku 2013 redakcja bieganie.pl w osobie Adama Kleina miała okazję porozmawiać z Kenijczykiem.

Na długiej liście ukaranych w ostatnim czasie lekkoatletów trwa swoista walka o pierwszeństwo pomiędzy Kenijczykami a Rosjanami.

Kto będzie następny? Na te pytanie odpowiedź z pewnością pojawi się szybko. Athletics Integrity Unit działa ostatnio z dużym rozmachem, publikując nazwiska kolejnych przyłapanych na łamaniu przepisów niemal każdego tygodnia

zdjęcie tytułowe: Athletics Integrity Unit na Facebooku

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.