18 marca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wieści z kraju i ze świata – Maratoński weekend

Ostatni weekend minął nam pod znakiem rywalizacji w biegach ulicznych. Ścigano się w Nowym Jorku, Rzymie, Seulu, a także w Polsce: Kołobrzegu, Poznaniu i Żywcu. Dobrze po raz kolejny spisali się Kenijczycy, którzy odnieśli podwójne zwycięstwa w USA i Korei. W naszym kraju czołowe lokaty zawodnicy z Rosji i Ukrainy.

Najsilniej obsadzonym biegiem ostatniego tygodnia był półmaraton w Nowym Jorku. Organizatorom tego biegu udało się zaprosić wielu czołowych amerykańskich zawodników i kilku znanych biegaczy zagranicznych. W śród nich znalazł się Wilson Kipsang, brązowy medalista ostatnich Igrzysk Olimpijskich w maratonie i to właśnie on okazał się zwycięzcą niedzielnego wyścigu. Kenijczyk z łatwością pokonał Włocha Daniele Meucci’ego i Amerykana Dathana Ritzenheina, którzy zajęli pozostałe dwa miejsca na podium.

Udany start zaliczył również inny z Amerykanów – Bernard Lagat. Urodzony w Kenii, a od lat startujący w barwach USA zawodnik po raz pierwszy wystartował na dystansie półmaratonu. Specjalista od biegania na 1500, 3000 i 5000 m zajął 12 miejsce z przyzwoitym czasem 1:02:33.

P2250710
Wilson Kipsang z Grzegorzem Gajdusem podczas obozu bieganie.pl w Kenii

Wśród kobiet zwyciężyła Caroline Rotich. Kenijka powtórzyła swój sukces z 2011 roku, kiedy to także okazała się najszybszą kobietą półmaratonu nowojorskiego. Na uwagę zasługują także występy Diane Nukuri-Johnson z Burundi, Lisy Stublic z Chorwacji i Yolandy Caballero z Kolumbii, gdyż wszystkie poprawiły rekordy swoich państw.

10. Sara Moreira (Portugalia) –  1:11:03

Poza biegiem w Nowym Jorku na świecie biegacze startowali także m.in. w Rzymie i Seulu. W Stoicy Włoch zwyciężyli Etiopczyk Getachew Negari Terfa (2:07:56) i Kenijka Helena Kirop (2:24:40). W Korei pierwsze miejsca zajęli reprezentanci Kenii: Franklin Chepkwony (2:06:59) i Flomena Chepchirchir (2:25:43).

Biegi uliczne w Polsce

W Polsce czołowe lokaty w największych biegach również zajmowali biegacze zagraniczni. W największym z nich, w Poznaniu, triumfowali Ukraińcy: Dmytro Lashyn i Nadezda Trilinskaya. Dobrze zaprezentowali się także Polacy: Szymon Kulka i Dominika Nowakowska. Oboje poprawili rekordy życiowe w biegu ulicznym na 10 km. Kulka uzyskał czas 29:23, natomiast Nowakowska 33:16.

W sumie 9. Bieg Maniacka Dziesiątka ukończyło 2270 osób (wg nieoficjalnych wyników).

6. Agnieszka Jerzyk (Polska) – 35:29

Sporo biegaczy (blisko 850) startowało także w niedzielę podczas 27. Biegu Zaślubin w Kołobrzegu i tu też najlepsi okazali się zawodnicy zza wschodniej granicy. Na 15 km trasie najszybsi byli, trzeci w Poznaniu, Ukrainiec Mykola Iukymchuk i Rosjanka Nadezda Trilinskaya pierwsza także dzień wcześniej.

Sprawdź wyniki: XXVII Międzynarodowy Bieg Zaślubin

Stawkę zagranicznych zwycięzców w polskich biegach ulicznych minionego weekend uzupełnili Kenijczyk Juluis Lagat i Ukrainka Kateryna Karmanenko, którzy okazali się najlepsi podczas półmaratonu w Żywcu, który ukończyło 1176 biegaczy.

Sprawdź wyniki: XIV Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego