philips
 
28 września 2019 Redakcja Bieganie.pl Sport

Weekend pod znakiem 41. PZU Maratonu Warszawskiego: sport i dobra zabawa


W najbliższą niedzielę blisko dziesięć tysięcy biegaczy pobiegnie w 41. PZU Maratonie Warszawskim i imprezach mu towarzyszących. Punktualnie o godzinie 9:00 maratończycy wystartują spod stadionu Polonii przy ul. Konwiktorskiej, a pół godziny później na trasę ruszą biegacze w 7. Biegu na Piątkę. Meta wszystkich dystansów będzie zlokalizowana na Wisłostradzie, na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Najpierw EXPO na Wyścigach

Bieg na królewskim dystansie będzie ukoronowaniem maratońskiego weekendu – organizatorzy przygotowali na ostatnie dni września wiele atrakcji. Już w piątek zostanie uruchomione Expo Sport&Fitness na torze Wyścigów Konnych Służewiec. W specjalnej strefie będzie się tam można spotkać z ambasadorami sponsora imprezy – New Balance. W piątek m.in. z Małgorzatą Sochą, Łukaszem Jóźwiakiem, oraz Jakubem Pawlakiem. W sobotę dodatkowo z Filipem Chajzerem oraz Jarosławem Kuźniarem (około 12.00), a także Bartkiem Olszewskim i Kasią Gorlo-Olszewską, Piotrem Cypryańskim, Pawłem Czapiewskim, Bartkiem Ignacikiem, Krzysztofem Jankowskim, Wojciechem Kopciem, Barbarą Kurdej-Szatan i Rafałem Szatanem.

W sobotę zresztą, w tej samej lokalizacji, czyli na Wyścigach Konnych na Służewcu odbędzie się Mini Maraton oraz Wielobój Sprawnościowy dla dzieci: od najmłodszych, aż do 16-latków. Aby ułatwić wszystkim dotarcie, zostanie uruchomiona linia specjalna autobusów – „300”, która kursować będzie z pętli autobusowej Metro Wilanowska pod bramę biura zawodów.

Kibice do boju i mocna piątka

W niedzielę zapraszamy mieszkańców do kibicowania biegaczom na trasie maratonu, któremu będzie towarzyszyć żywiołowa i energetyczna oprawa. Na trasie zlokalizowane będą punkty kibicowania z występami artystycznymi i oprawą muzyczną. Jeden z ciekawszych, zorganizowany przez sponsora biegu – firmę New Balance – znajdzie się w Łazienkach Królewskich. Tam – w iście królewskim stylu – strudzonych biegaczy przywita Filip Chajzer.41 PZU MW TRASA Łącznie na trasie 41. PZU Maratonu Warszawskiego ulokowanych będzie 29 punktów, w których fani będą mogli dopingować zawodników, jednocześnie bawiąc się przy muzyce i korzystając z atrakcji zapewnionych przez partnerów imprezy. Każdy gość znajdzie tam coś dla siebie!

Gratką dla mniej doświadczonych biegaczy jest możliwość startu w „Biegu na Piątkę”. Dystans pięciu kilometrów jest w stanie z marszu pokonać każda w miarę sprawna osoba, a taki występ może być wspaniałym elementem przygotowań do pokonywania w przyszłości dłuższych dystansów. Występ w tej imprezie towarzyszącej umożliwia poczucie atmosfery Wielkiego Biegu, mimo startu na mniej wymagającym dystansie. Zapisy na 41. PZU Maraton Warszawski, Bridgestone Sztafetę Maratońską oraz 7. Bieg na Piątkę trwają do soboty. Wciąż można zdecydować się na start!

Przez Warszawę do Tokio

41. PZU Maraton Warszawski to nie tylko świetna zabawa dla amatorów, ale też prestiżowa impreza sportowa dla profesjonalistów. Na starcie pojawi się wielu znakomitych biegaczy, spośród których dwoje Polaków warto obserwować szczególnie uważnie. Wśród mężczyzn faworytem będzie Artur Kozłowski, dla którego celem będzie nie tylko zajęcie jak najwyższego miejsca, ale również osiągnięcie minimum olimpijskiego, które pozwoli mu wystartować w przyszłorocznych igrzyskach w Tokio. Żeby to osiągnąć, musi przebiec trasę w czasie szybszym niż 2:11:30.

To ambitne wyzwanie, chcemy zrobić co w naszej mocy, żeby Arturowi w tym pomóc – deklaruje dyrektor biegu Marek Tronina.

Wśród kobiet polską faworytką będzie Anna Łapińska. W zeszłym roku z rekordem życiowym 2:38:41 zajęła drugie miejsce w 40. PZU Maratonie Warszawskim, będąc najlepszą Polką. Łapińska łączy bieganie z pracą na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Moim marzeniem jest to, żeby kiedyś pokonać maraton szybciej, niż w 2 i pół godziny. Jestem dobrze przygotowana do 41. PZU Maratonu Warszawskiego, ale nie chcę za wiele obiecywać. Na tym dystansie nawet najmniejszy błąd może wiele kosztować. Nie można nigdy być pewnym, co się wydarzy – mówi dr fizyki Anna Łapińska. W spełnieniu biegowych marzeń na pewno pomoże jej entuzjastyczny doping wspaniałych warszawskich kibiców.

Wspólna walka o zieloną planetę

Zatrzymanie negatywnego wpływu ludzkich działań na ekosystem jest jednym z kluczowych wyzwań naszych czasów. Przedstawiciele Fundacji Maraton Warszawski doskonale zdają sobie z tego sprawę i wspólnie z biegaczami chcą walczyć o zieloną, czystą planetę dla naszych dzieci i wnucząt. W tym roku koszulki rozdawane w ramach pakietów startowych nie będą opakowywane w folię, a przy biurze zawodów zostanie przeprowadzona zbiórka elektrośmieci.PZU_Maraton_Warszawski_1.jpg To jednak nie wszystko. Walka o bardziej ekologiczne bieganie to wspólna misja wszystkich, dlatego też potrzebna jest pomoc samych uczestników. To oni mogą zrobić wiele dla ekologii: przyjść na start w niepotrzebnych ubraniach, które zamiast trafić do worków depozytowych, zostaną przekazane potrzebującym, czy też korzystać ze specjalnych koszy na śmieci umożliwiających segregację odpadów, które będą dostępne na Expo i w miasteczku biegowym. Z ekologią jest jak z maratonem – wymaga wytrzymałości i wytrwałości długodystansowca. Wspólnie jednak wszystko jest możliwe!

#BiegamDobrze, czyli wielkie serca biegaczy

Od lat ważnym elementem PZU Maratonu Warszawskiego jest akcja #BiegamDobrze, dzięki której od 2015 roku już 5 milionów złotych zostało przekazane na rzecz organizacji dobroczynnych. Nie inaczej jest w tym roku. Każdy uczestnik biegu ma możliwość wyboru charytatywnej ścieżki rejestracji, w ramach której otwiera swoją wirtualną zbiórkę pieniędzy dla wybranej przez siebie Fundacji.

Dobroczynni Bohaterowie będą mieli do dyspozycji dedykowane stoisko w biurze zawodów do odbioru pakietów startowych, specjalną strefę masaży po biegu, a organizacje dobroczynne zapewnią specjalne strefy kibicowania na trasie, w których będzie można dopingować biegaczy. Wesprzeć można jedną z jedenastu organizacji: Amnesty International, Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, Rak’n’Roll, Synapsis, WWF Polska, PAH, UNICEF, Spartanie Dzieciom, Fundację Wcześniak, Non Iron, lub Warszawski Ogród Zoologiczny.

W dniu imprezy należy się liczyć z utrudnieniami w ruchu drogowym. Zapraszamy do zapoznania się z planowanymi zamknięciami poszczególnych ulic w informatorze drogowym.
Informator drogowy: http://pzumaratonwarszawski.com/DROGOWY/

Więcej informacji o wydarzeniu: www.PZUMaratonWarszawski.com


Program imprezy
PIĄTEK 27.09.2019
Tor Wyścigów konnych Służewiec
12:00–20:00 – Biuro Zawodów
12:00-20:00 – Expo Sport&Fitness

SOBOTA 28.09.2019
Tor Wyścigów konnych Służewiec
10:00-20:00 – Biuro Zawodów
10:00-20:00 – Expo Sports&Fitness
10:20-17:00 – Mini Maraton i Wielobój Dziecięcy

NIEDZIELA 29.09.2019
ul. Konwiktorska
8:57 – Start zawodników na wózkach inwalidzkich
9:00 – Start 41. PZU Maratonu Warszawskiego i Bridgestone Sztafety Maratońskiej
9:30 – Start Biegu na Piątkę
Multimedialny Park Fontann
ok 9:45 – Finisz zwycięzcy Biegu na Piątkę
10:15 – Dekoracja zwycięzców Biegu na Piątkę
11:00 – Finisz zwycięzcy 41. PZU Maratonu Warszawskiego
12:00 – Dekoracja zwycięzców 41. PZU Maratonu Warszawskiego i Bridgestone Sztafety Maratońskiej41_PZU_MW_medal.jpg